Problem sa WiFi

Instalirao sam Linux mint 17.1 i imam problem nemogu da pokrenem wifi, nemam bezicnu konekciju. Posto mi Linux nije bas jaca strana a i engleski nije bas, zamolio bih za pomoc kako da resim ovaj problem. Radi se o laptop-u ASUS X550VB-XX045D i Qualcomm Atheros AR9485 Wireless Adapter, kako ga naterati da radi?
Drugi problem koji imam je kada uradim restart ili upalim laptop osvetljenje ekrana mi se pojaca na maximum, znaci ne ostane na zadatu vrednost?

Uradim sve sa ovog site http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2181558 do ovog koraka

Снимак екрана са 2015-05-19 21:18:01.png
i kada odradim ovo zadnje, pritisnem fn+f1 i wifi mi proradi, ovo dalje mi nije jasno kako da uradim, jer do ovog koraka wifi proradi ali posle restarta novo nanovo. Pomagajte kako da resim ovo? Nemogu da se otkacim sa zice.

Znaci, kada restartujem laptop moram u terminalu da ukucam ( rfkill list all ) pa fn+f1 i tada proradi wifi.
I da pitsm jos nesto koja je komandau terminalu da se udje kao administrator odnosno u onaj skriveni deo, nekada sam koristio Ubunutu ali sam zaboravio.

Kako vidim sa slike wifi ti je hard blocked.
Probaj sa komdanom

sudo rfkill unblock 1

I onda probaj da restartuješ mrežu

sudo /etc/init.d/networking restart

Trebalo bi da reši problem. Mada ne koristim mint ali eto pokušaću da pomognem.

Hvala na trudu, ali nece

Sad sam pretraživao malo po netu za ovaj problem.
Kod nekoliko likova rešilo se tako što su ušli u BIOS i stavili ga na default.
Ako ti niko ne reši problem, ništa te ne košta da probaš i to. Ništa ne gubiš možda samo malo vremena.
Ovo što sam ti napisao retko kad radi kad je hard blocked, a većinom radi kad je u pitanju soft blocked…
Mada možda se neko javi sa boljim rešenjem.

Možda nije neka pomoć, ali je iskustvo…

Meni wifi uopšte nije radio sa network-manager-gnome u debian jessie dok sam bila na laptopu lenovo b50-30 (Qualcomm Atheros AR9565). Zapravo, radio je samo ako pokrenem sistem iz recovery mod-a, ali čim se vratim na ‘normalno’ opet neće. Nađe on mrežu, ja ukucam lozinku, menadžer pokazuje da je konektovan, ali nemam izlaz na net… čak i kad vratim ‘žicu’, opet neće, već moram da uradim reboot da bi mi i ona radila…

Wicd je, pak, radio uvek… Pa tako, ako ne nađeš neko rešenje na netu, probaj da instaliraš wicd (pretpostavljam da ga ima i za mint) i pokušaj sa njim čisto radi provere da li su svi moduli podešeni ili šta već (nisam stručna dovoljno da dam dijagnozu)…

[SIZE=6][email protected] druze hvala na trudu, prebacio sam se na Ubuntu i tamo nema tih problema, za nekog ovaj problem nije problem ali za mene je ludilo,
[email protected] Hvala na iznesenom iskustvu sigurno da ce nekom znaciti a mozda i meni ako se budem vratio na mint.[/SIZE]
Iz potpisa vidim da koristis Debian Xfce ako mozes malo da izneses utiske o njemu kako si zadovoljnam pozitivne-negativne strane?
Da pitam jos nesto, kako da znam koju gpu koristi laptop da li diskretnu ili integrisanu?

Ja trenutno koristim TRIOS koji jeste u osnovi debian, ali sa određenim modifikacijama (detaljnije ti mogu pojasniti tvorci sistema Dragan, Filip i Vladimir)… Radi odlično i za sad (a nadam se da će tako ostati) sve što meni treba funkcioniše 1/1… Xfce, kojeg dve i po godine nisam koristila, mi je postao omiljeno okruženje posebno jer ga možeš potpuno prilagoditi onome što ti funkcionalno i vizuelno odgovara…

Recimo, trenutno koristim laptop asus x451-CA, sa 2GB RAM-a i integrisanom grafičkom… 64bit-ni sistem ‘klizi’, startna potrošnja +/- 300MB, nema pregrejavanja, ništa ne zapinje… za prosečnog korisnika više nego idealno…

Prethodne dve godine sam bila na čistom debianu i moram da kažem da sam sa njim uvek bila zadovoljna. Nova verzija (jessie) mi jeste donela gomilu problema, ali jedan od razloga je bio i to što sam u isto vreme bila prešla na drugi laptop koji se pokazao kao nekompatibilan sa njim (svašta nešto nije htelo da radi, pa čak i kad mislim da sam podesila opet koči i pravi probleme) te nisam baš najkompetentnija da tvrdim kakav je sad… No, ako se stvari sa systemd-om značajno zakomplikuju i ovi naši momci više ne budu mogli sa tim da se obračunavaju, svakako da bi prvi izbor ponovo bio debian…

Ne bih ja previše brinuo, niti je uljez toliko opasan kako ga predstavljaju…više su to političke odluke oko uvođenja uljeza nego tehnički problemi, bar za nas…
Uglavnom…zarazu smo suzbili na vreme, sada samo redovno vakcinišemo i to je to… :wink:

@nesa07 i ubuntu i mint su jako slični. Trenutno i meni više odgovara Ubuntu deluje mi kao bolji sistem. Ali to se menja iz verzije u verziju. Dešava se da Uubntu ima lošiji distro, a da mint radi daleko bolje.
U svakom slučaju bitno je da je tebi lakše i da ti sve radi. Kao što vidiš i ja sam na Ubuntu već neko vreme.

Možeš ovom komadnom da vidiš koja ti je grafička, model jačinu itd.
Sad neće ti reći da li je integrisana ili ne, za to se pripomogni sa googlom.

sudo lshw -C display

Tanjice hvala ti na opsirnom odgovoru, probacu TRIOS i videcu kako se ponasa, hvala jos jednom.
Sretene posto sam neki dan bio na mintu, onako utisci su mi da je mint nekako zivahniji od ubunta ali isto tako ume da kada otvoris neki program i ocekujes samo da bljesne njega nema pa nema pa tek onda dodje, malo se cudno ponasa.

Da to mnogi primećuju. Kolliko primećujem po iskustvima drugih troši malo više resursa nego što bi trebalo. Inaće linuxmint je odličan distro. Ja sam ga godinama koristio.

Da, zaboravio sam sto se tice rama cas napuni ali isto tako ga prilicno dobro i prazni.

Da li je ovo ta verzija TRIOS http://mirror.org.rs/image/?

@nesa07
Jeste

Instalirao sam TRIOS, imam jedno pitanje zasto nemogu da instaliram browser Maxthon 64-bit http://www.maxthon.com/? Neznam da li postoji posebna tema za TRIOS?

@nesa07
https://foss.rs/forums/help-support-chat.209/
https://foss.rs/forums/pomo%C4%87-i-podr%C5%A1ka.194/
Pogledaj ova 2 podforuma, ima dosta tema u vezi Triosa

Za maxton ću da pogledam o čemu se radi…

Nedostaje libgcrypt11…Tuntu/Mint ga još uvek ima u repoima, a DebianJessie/Trios je prešao na noviju verziju, libgcrypt20.

Workaround:
Skini iz wheezy repoa ovaj deb paket, instaliraj ručno prvo njega, pa zatim Maxton
http://security.debian.org/debian-security/pool/updates/main/libg/libgcrypt11/libgcrypt11_1.5.0-5+deb7u3_amd64.deb

I dalje nece

Nije sto je taj browser nesto extra vec sto ima u sebi Mouse Gesture koji su vrlo prakticni.

Da li si instalirao libgcrypt11 sa linka koji sam postavio? gdebi prijavljuje da nisi, koliko vidim sa slike…