Problematicna instalacija novog minta 15

Pozdrav svim forumasima i ljubiteljima linuksa.

Posle skoro godinu dana pokusao da instaliram novi linuxmint 15. Skinem lepo iso sa njihovog sajta, napravim boot flash kao i uvek, krenem da instaliram mint kad ono cvrc… Izbacuje mi stalno poruku da mi hardverska akceleracija radi na softverskom nivou. Misa naravno jedva pomeram, Instalacija traje predugo sat vremena sam cekao a instalacija tek do pola dosla, Dok sam bio prisutan i gledao sta se desava video sam da instalacija kernel ima na stotine gresaka,

Tako da sam prekinuo instalaciju nesto tu nije ok.

Razmisljam mozda je to do moje nove graficke. Nedavno sam pazario novu ATI 7750 pa moguce da je problem sa drajverima. Ali do sad sam isto imao ATI karticu i nikad problem nisma imao. Ostali deo hardvera mi je relativno star nisam ga menjao vec par godina. I uvek mi se sve instaliralo na jedan bez problema

Probao sam i compatibility mode ali tu se nista ne desava potpuno mi je crn ekran samo imam misa u sredini. Iskreno verujem da je problem samo do moje nove ATI kartice.

Cisto price radi navescu i ostali hardver ali on nikad nije pravio problem.

CPU Core2Duo
RAM 4Gb DDR 2
.

E da… cudno ali kad sam ubacio stari Ubuntu 10.10 live Cd normalno radi ceo sistem. Drajveri rade sasvim normalno bez iakkvih usporavanja.

Ostaje mi da probam mozda neko drugo okruzenje mozda. Ili je mozda i problem sto sam ja preuzeo 64-bitni iso minta umesto 32bitni. Ali ne verujem da je to problem.

Uglavnom svaka sugestija je dobro dosla.

Uglavnom što mogu da ti kažem za taj Cape Verde čip, svi stariji radeoni koriste EXA akceleraciju, r600+ imaju izbor i jedno ili drugo, dok ovo tvoje ide samo sa glamor akceleracijom… razlog - ti noviji radeoni i nemaju 2D engine u čipu, pa tu ide sasvim drugačiji 2D drajver i akceleracija.

Starije verzije distroa sigurno neće prepoznati grafičku, već to što vidiš je neki fallback ili na vesa ili na fbdev drajver.

A od mene ovako preporuka, ili brže bolje se dokopaj fglrx drajvera ili neki ppa sa novijim drajverima ili Debian Sid tu bi trebalo da je sve OK sa 2D radeonom. Uz naznaku da 3D nije završen niti optimizovan za te čipove, čak ni sa mesom iz gita ;).

Ubuntu Saucy i tako što ja ne preporučujem :connie_pumpkinsmile: , al ti kako hoćeš ;).

Zeznuta je situacija sa tim za razumevanje ali da objasnim :), baš 77xx + serija je nova i ima taj glamor samo, dok ista serija ali za korak ispod je i dalje je samo r600 ovi Caicos i Turks pa može da koristi i EXA:

http://en.wikipedia.org/wiki/Radeon_HD_7000_Series

Uglavnom mislim da te zeza taj glamor, treba ceo stack da bude što noviji da bi to radilo OK ootb ;).

U medjuvremenu sam instalirao ubuntu 12.04 LTS 64-bitni radi odlicno. Kao sto kazes nemam podrsku za 3D ali sistem mi radi ok. Ovaj drajver koji koristim nema usporavanja u normalnom radu, filmovi mi lepo rade pa cak i HD materijal.

Ova kartica je sasvim dobra za igranje igrica, zbog cega sam je i pazario, ali izgleda da za linux treba da malo sacekam, da ispeglaju drajver.

Za sad ovo nije losa alternativa, osim sto nemogu da poteram 3D igre.

U svakom slucaju, Ubuntu mi zasad vrsi posao. Krivo mi za mint jer ga vise volim vise mi lezi… Ali resice se i ovo pa cu ga probati ponovo… :slight_smile:

Hvala na jako korisnom odgovoru.

Pa ne znam baš sad :)… samo što ti Sretene ni jednom ne reče koji drajver koristiš ::slight_smile: fglrx ili radeon? Kontam da je fglrx, u 12.04 radeon nema podršku za te kartice ;).

Ako je radeon u pitanju, kerneli 3.10 pa onda i 3.11 donose puno za te kartice UVD preko VDPAU i DPM, ja bih to terao i mesu iz gita ništa ispod ;).

ubuntu koristi neki genericki drajver koji mi je dosao sa sistem, koji nisam dirao.

jockey-gtk mi nudi vlasnicke drajvere

Experimental AMD binary XORG driver

FGLRX experimental beta drajver

ali ih nisam instalirao nisam siguran dali bi mi to pomoglo.

Ne sa 12.04 nemaš podršku sa radeon drajverom ::slight_smile: treba 3.4 kernel minimum za bilo šta… jedino sa fglrx neki od tih da staviš ako pomogne, verovatno taj eksperimentalni.

Imaš ovde otprilike sve etapno za koji feature koji kernel treba u radeonu, gledaj SI kolonu:

http://xorg.freedesk…/RadeonFeature/

Za nekakav taj upola 3D što pričam, treba minimum kernel 3.10 i drm i ddx i mesa 9.2+… maltene sve novo :slight_smile: i ponovo neće biti on par sa starijom r600g generacijom ;).

Ne znam tebi je verovatno najlakše da mu staviš fglrx, pa ako radi onda super :).

Muka mi je više od ati radeona. Ja imam 4850 i sreća da radi legacy sa downgrade xorg. Na poslu imam i neki integrisani x1200 na kome sa Mint 15 nema nista od 3d.
s druge strane imam 2 nvidie mx440 i gt7600 i šta mislite kako rade na mint 13 i 14 (respektivno)? Rade bruka dobro!

lspci -k

mi daje ovaj ispis za graficku

VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Device 683f
Subsystem: Micro-Star International Co., Ltd. Device 2792
Kernel driver in use: fglrx_pci
Kernel modules: fglrx_experimental_12, radeon

Probao sam igru, imam insaliran Torchlight radi odlicno, nemam seckanja u igri itd.

slazem se ja sto se toga tice. Nvidia je uvek imala bolju podrsku to vazi i za win ne samo za linux. Ali im je cena veca. I to znatno. Ovu moju 7750 sam uzeo zbog igrica prvenstveno, kad sam je uzeo bila je dobra kartica i dalje je dobra, ali za linux ATI nije dobro resenje. Nvidia je tu daleko bolja, samo zbog podrske.

Sustina je bila kad sam ja uzeo ovu karticu pre par meseci platio sam je 8000 dinara. Nvidia u tom rangu je kostala 13000 i nije davala tako dobre rezultate, tako da sam se ja odlucio da uzmem ATI.

Pa dobro je onda, šljaka ti fglrx ::slight_smile: .

aha radi mi. Hvala za pomoc i savete. :slight_smile:

He, he, pa to je RS čip tu nikad i nije bio neki 3D - tu CPU obrađuje vertexe ;).

Nego što je interesantno, ta xpress serija je poslednja koju je radio ati a počeli su da ih prave i za intel, ali stop baš u tom momentu ih je kupio AMD i pogasio sve to ;). Nesrećna sudbina tog čipa rekao bih, posle toga više nije bilo takvih nakaradnih integracija ;).

Pazi, na mintu 14 sam uspeo da mu izbajem 3d nekako i nije loše radio, igrao sam Regnum u prozoru preko steam. Ne vraća mi se nazad na 14 a i ne znam više šta sam mu sve radio. Nije mi bitno da rade igrice na ovom kompu.