promocija linuxa u mojo skoli( na neki nacin)

evo ovako upravo sam se vratio iz skole sa dobrim vestima pa imam nekoliko vesti za vas pa i pitanja :

1.upravo je postignut dogovor izmedju profesora informatike i mene o tome da se na svim skolskim racunarima instalira linux,ako bog da uz veliki napor ako se sloze i ostali profesori, posto su imali problem sa windowsom, tipa sve je piratsko, dolazila inspekcija pa im davala primedbe na to skoro su izbegli kaznu :@,zardjalo virusima…

2.psoto ce skoro pa sigurno instalirati linux u mojo skoli koju verziju tj distribuciju da im preporucim?(tamo se nista posebno ne radi msm programiranje,pretrazivanje po netu i koja bi bila zamena ili ako moze corel draw preko wina?)

3.resila moja najbolja profesorka matematike u Srbiji ali stvarno nije da nesto velicam nego tako je :slight_smile: da promovise linux na neki nacin pa pitam postoje li neki leci ili nesto odkud znam za siroke narodne mase>?

Cuj, sta da stavite, pa Mint, narafski! :slight_smile: Samo moj savet je Mint12-cd-nocodecs za sada, ima jos dosta da se ova Maya sredi kako treba, nije bas sve tip-top. Od kodeka dodas sta treba i fiju viju svi srecni svi zadovoljni! :slight_smile:

Corel ne radi na linuxu i kako stvari stoje nece nikad ni raditi. SK1 project nesto pokusava da iskombinuje sa cdr formatom, ali je to sve na nivou… pa, nicega. Jako slabo se nosi sa novijim cdr formatima. Ako je Corel i dalje u programu, onda ili ostaviti jednu Win masinu ili u VirtualBoxu pod windowsom, sto opet zahtva pristojan hardver. Nikad mi nece biti jasno zasto guraju Corel u skole, pa to kosta kao dobar golf3, pored onakvog Inkscape, stvarno sramota. Ali ovi dripci iz vlasti su godinama na prs’ u **** sa M$ i alatima koji rade samo pod njim. Btw. M$ je sa dosta love pomogao Corel krajem '90-ih tako dok je M$ Corel nece raditi pod Linuxom. Kad malo bolje razmislim, sumnjam da ces uspeti sa ovom idjom… Aj demantuj me please… :slight_smile:

voleo bi da mogu… :slight_smile: aj nista za sad videcu kako cemo i sta cemo :)(

,sreca je uvek u malim stvarima,a cudno je sto nam uvek tamo malo fali d abudem srecni, Ivo Andric iz Ex Ponta

Пробај више дистрибуција, види шта би најбоље “легло” школи. Можеш, поред Минта, да пробаш и Едубунту, дистро намењен образовању (како у школама тако и на кућним рачунарима).
Велики је то посао, пребацивање свих школских рачунара на други ОС. Поготово ако администратор (наставник инф.) није вичан Линуксу - кад га ученик пита како да смањи брзину двоклика, а он не зна, шта ће да ради? :slight_smile:

Ако је већ пиратски софтвер разлог миграције, они неће смети да имају ни пиратски Корел, било у Вину или Прозорима. Истина, наши су инспектори често “стручњаци” који нису ни видели ништа друго осим Прозора, али има и изузетака, а не верујем да би школа хтела да се коцка. Зато им ти лепо објасни да, ако немају око 550 евра по лиценци да купе оригинал, треба да узму у обзир Инкскејп, апликацију за векторску графику у Линуксу.

Надам се да су рачунари униформних конфигурација, тако да можеш да инсталираш систем на један и онда га само ghost-ујеш на остале. :slight_smile:

Пуно среће у Линуксацији школе! :slight_smile:

brate hvala sve se ce videti sutra ali moram da ti iskreno kazem od onog,onog, mog posta slucajno brate ti mi sa tim smajlijem podsecas na jokera i tu ekipu i jako me nerviras zbog toga :slight_smile:

Bez obzira na uniformnu konfiguraciju, sto je najverovatnije slucaj, ja bih pre radio comp by comp instalaciju. Na kraju krajeva GHost je komercilajni software i to kosta licenci, koja je freeware varijanta? Nije da ih nema ali su sve bez “pokrica”, ako sta zezne ond opet nanovo. Makar instalacija linuxa ne traje dugo…

Хехе, не знам шта да ти кажем, хвала? :slight_smile:
Онај пост ти је био непримерен за овај форум, мораш признати. Нисам имао намеру да ти придикујем, али нисам могао ни да пређем преко тога. Нема љутиш! :slight_smile:

Ако га не мрзи, што да не. Али није сама инсталација толико дугачка колико би било подешавање сваког од, на пример, 50+ рачунара. Треба на сваком инсталирати српску локализацију, изабрати је, инсталирати додатне апликације, креирати кориснике и групе и доделити им одређене привилегије… Ако има нешто мање рачунара или ако ће више њих радити, онда је ок.
Клонезила http://clonezilla.org/ изгледа као озбиљно отворено решење за ghost-овање, редовно се ажурира. Нисам га користио али делује поуздано, а и на гласу је :slight_smile:

nije loš ni Remastersys … meni je jednostavnije riješenje od Clonezille

1. Prvo izbor distroa dosta zavisi od raspoloživog hardvera.
  2. Ukoliko su svi početnici, znači tek se susreću sa linuksom možda najbolje rešenje nešto od debiana, Debina, Ubuntu, mint itd. S tim što je akcenat na mint sistemu. kao što shanky kaže možda da stavite 12 ili 11 jer rade odlično.
  3. Što se Corela tiče, namestite dula boot na svakom pa koristite Corel i Adobe programe iz windowsa.

hmm znate li vi kolko je to rada dual boot + instalacija +300 cuda :slight_smile: al videcemo mozda za pocetak samo ce biti instalirani u kabinetu informatkie da vidimo kako ce djaci reagovati posto ako bude negativnih kritika previse nece da uspe rekomi profesor …

Za pocetak instaliraj par distribucija, vidi da budu razlicite, recimo Mint i Ubuntu, da bi djaci imali mogucnost da izaberu. Mozda im se svidi ta raznovrsnost koju nudi linux. I onda malo testirajte distribucije, i videces i sam kakav ce stav preovladati. U svakom slucaju nemoj se bazirati samo na jedan distro. Vece su ti sanse za uspeh, ukoliko je mogucnost izbora veca. Srecno, i javi nam kako je sve proslo.

Мислим да ово неће моћи пошто је разлог за миграцију управо у немогућности школе да обезбеди лиценце за власнички софтвер, а под притиском инспекције која их обилази. Зато би морали да се определе само за бесплатне (по могућству и слободне) варијанте.

На негативне критике свакако рачунај - ту неће радити Angry birds, неће радити разне мале .exe игре, неће постојати Мој Рачунар на радној површини… Све су то огромне и непремостиве препреке због којих ће школа на крају искеширати 5000+ евра за лиценце за најјефтинији пакет Прозора и можда неку осакаћену верзију Канцеларије из 2003. године.

Не дај се, покажи им да све што може да се одради на Прозорима може и на било ком линукс дистру, само је потребно да се ђаци мало навикну на измене. :slight_smile:

Za pocetak, bice sasvim dovoljno da u vasem kabinetu informatike, GNU Linux zazivi na dva-tri racunara, i da tu ostane. I to je velika stvar.( Cak i da ostali racunari ostanu pod Windows operativnim sistemima). Kako zbog tvojih skolskih drugara, tako i zbog generacija koje ce dolaziti u narednom periodu. Svi koji prodju kroz taj kabinet videce kako izgleda Linux. Naci ce se i par profesora koji ce biti spremni da porade na sirenju slobodnog softvera.

Od mene sve pohvale za konkretnu akciju koju si pokrenuo, i jedan veliki Like za ovu temu. Zasluzio si.

Pazi ovako…

Škola koja nema para (ili neće) da plati licenciran Windows XP sasvim sigurno ne koristi licencirani Corel Draw paket, prema tome kako instalirati piratski Corel Draw na piratski Windows XP, neću tolerisati ovde na forumu. To rešavajte preko privatnih poruka ili drugih kanala, nemojte se ljutiti ali tako mora biti.

[hr]

Što se tiče migracije sa Windows XP-a na Linux. Obzirom da vrlo dobro poznajem psihu ljudi koji po prvi put vide linux posle XY godina korišćenja Windows-a, u startu će ti od 10 ljudi 8 reći da je Linux djubre. To je prvi korak i sa tim kreni. Naravno neargumentovano je djubre ali ti treba da ih ubediš da nije, a oni trenutno nisu za saradnju, hoće Windows da bi igrali super maria, a i tamo imaju Winamp, nema veze što to isto može da se igra i sluša u Linuxu oni hoće Winamp.

Moj savet, kao što ti je Saša napisao, instaliraj Linux na 2-3 računara, i utegni ih da izgledaju maximalno, nabaci im Compiz efekte, sredi ikonice, nabaci gomilu igrica na Desktop, ubaci neke kul fontove (liberation sans), našminkaj dekstop tako da se već sledeće nedleje tuku ko će da sedne za ta 2-3 računara :slight_smile:

Ovo je princip koji uvek uspeva, barem princip koji sam ja primenjivao do sada XXX puta da bi se došlo do toga da na kraju kompletna škola koristi, u ovom slučaju Linux Mint.

Moja preporuka je Linux Mint jer je prilagođen za početnike, ima klasični desktop izgled, svi kodeci su tu, radi facebook :slight_smile: Što je i najbitnije za prvi korak.

E sada ne znam kako si mislio za dalje, jer instalirati Linux Mint i podeliti ga đacima i šta posle? Jel ima neko da drži 2-3 nedelje predavanja o Linuxu i upoznavanju sa njim kod tebe u školi? Ako već klincima instaliraš nešto novo, red je da predstaviš to novo i zašto si ga zamenio sa starim sistemom, šta to ima taj Linux Mint što Windows nema (osim što je free)?

Obrati pažnju na to, najlakše je instalirati na 50 računara Linux, odvojiš jednu subotu dođeš u školi i polako instalira se to i podesi za nepunih 5h (pričam iz iskustva), najveća pažnja treba da se preusmeri na predavanje oko Linuxa i upoznavanje sa njim…

vlado ali stvarno ne kontam ono tvoje za corel draw sta ti pricas :slight_smile: ja sam spomenu npr kao jedan od programa a ko je tu sad spominjao pirateriju za taj program ne znam …

e sad ovako je proteklo fifti fifti:u ucionici informatike nece biti instaliran Linux (zbog toga sto kako sam ja skonto profa nema blage :slight_smile: ) a sad ima i dobra vest a to je da su mi drugi profesori dozvolili da na njihove racunare u kabinetu instaliram Linux zog toga sto te kompove niko ne odrzava pa mi vele polje da stoji Linux bez virusa i da radi kako tako (nego neupotrebljiv windows u tom slucaju)

i da , moja poslednja sansa da na informatici instaliram Linux je u septembru mozda kada posaljem profi linkove na fb da se informise preko leta pa mozda mu nesto i dodje u glavu :slight_smile:

B
p.s. vlado samo da tebi i drugima kazem nisu Novosadske skole kao Beograske da imaju 50 pa navise kompjutera :slight_smile: -ucionica za informatiku ima 20 kompova ako ne i manje nisam bas brojo :slight_smile:

Prijatno iznenadjenje, mnogo vise od onog sto sam ocekivao. Koje distribucije si instalirao?

Moja učionica za informatiku je imala celih 10 računara od kojih su 6 bili propali Pentium 486, i to ti je beogradska škola :slight_smile:

linux mint 11 i ubunu 12

E, ja nisam ni imao učionicu informatike, za računar sjedoh pošteno tek na fakultetu…ali to je valjda do mojih godina… :slight_smile:

Све ми се чини да се тај неће информисати преко лета, чим се није информисао на факултету када је требао да положи испит Оперативни системи. Пуно је таквих професора, на мом су смеру сви положили те оперативне системе (Линукс и Прозоре), а 26 од нас 28 вероватно никада није ни чуло за КДЕ и ГНОМЕ. А нису само професори информатике такви дудуци, исто се дешава и на другим факултетима, за друге професије…