Prosirenje particije posle dual boot-a

Pozdrav svima evo mene opet :slight_smile:
Imam dual boot windows i linux, ali sam prilikom instalacije stavio da mi linux zauzme nekih 82 giga jel, tako da ja trenutno za koriscenje imam oko 50, od kojih mi je 30 zauzeto.
Sad zelim da prosirim particije linuxa, tj da imam negde jos 30 giga prostora bilo bi dobro :slight_smile:

Evo cele slike kako to izgleda u windowsu:

http://www.dodaj.rs/f/9/5g/4ebLoaJl/particije.png

Znaci, treba da prosirim moju linux particiju za jedno 30 gb. Zna li neko kako? Unapred zahvalan :frowning:

@Stefkee, idi na Linux Mint, i instaliraj alat Gparted, pokreni taj alat i napravi snimak ekrana, pa da vidimo sta program za particije iz Linux Minta ima da kaze o hard disku.

Ti treba da proširiš particiju jel tako? Da je povećaš za 30 GB.

Ovo možeš da uradiš na nekoliko načina…

To možeš da uradiš iz windowsa ali ti je potreban dopunski softver, Paragon Partitian Magic ili Partitian Magic…

Ako se odlučiš da to uradiš u linuxu, skini Parted Magic live iso…napravi live fleš i digni ga…i u njemu ćeš moći da proširiš particiju.

Gparted nemože da širi particije…može samo da ih briše, formatira, menja format table itd…

Kao što rekoh preuzmi Parted Magic iso sa naprimer distrowatch sajta napravi live fleš i onda digneš taj live Parted Magic i u njemu proširiš linux particiju…

Parted Magic možeš preuzeti odavde http://sourceforge.n…12.iso/download

md5sum [font=‘Lucida Grande’][size=3](md5sum: d17e92707fa6480bd48f96b4a1bca471)[/size][/font]

Prilazem snimak na kome se vidi da Gparted moze da menja velicinu particije. Opcija Resize/Move, obelezena zelenom strelicom, na dopunskom crnom prozoru.
.[ATTACH]604.IPB[/ATTACH]

@sasa
Ako sa npr. Minta hoćeš tu istu particiju da povećaš, nećeš moći da je odmontiraš jer je u upotrebi. Ostale particije mogu da se obradjuju

Naravno, zato postoji live distribucija, snimak napravljen sa live xubuntu 11.04. Odatle sam pokrenuo Gparted. Mene je interesovalo samo kako je Stefkee particionisao linux i koju particiju hoce da prosiri. Zbog toga sam predlozio da instalira Gparted i postavi snimak particija, jer se to ne vidi iz ovog programa iz wina.

Ok, live disk za radove se podrazumeva :slight_smile:

@Sreten
Nešto si pomešao, program za particionisanje koji dolazi za distribucijom Parted Magic je upravo Gparted.

Imam gparted. Jel moze neko uputstvo da mi da sta da radim? msm izgubljen sam

Potrebno je da vidimo kako si rasporedio particije, odnosno gde je sta instalirano. Gde je /root particija, swap particija, /home particija, tek onda cemo znati odakle da krenemo. Samo pokreni Gparted i on ce prikazati raspored particija, slikaj to i okaci na forum i onda idemo dalje.

Evo slike koju ste trazili:

http://www.dodaj.rs/f/1R/FJ/12kzLFgF/particije.png

Sta sad?

@Stefkee, ja ovde nis’ ne bi dir’o. Sve sto mozes da ucinis to je da uzmes malo prostora od /dev/sda3 particije i da pripojis linux particiji, a s obzirom da na /dev/sda3 imas skoro 100GB kojekakvih podataka, koji uzgred receno mogu biti izgubljeni, pri radu sa particijama, ne bi bilo pametno rizikovati.
Ukoliko smatras da na Linux Mintu imas nedovoljno prostora, onda podatke umesto na linux particijama skladisti na particijama koje koristi windows.

Naravno. Hvala. Necu nista dirati. Voleo bi da imam vise prostora al sta sad…
Na zimu kada budem install Nadia, onda cu da stavim vise prostora… Tolko za sada

Imas dovoljno prostora, na linuxu 27GB, mozes da koristis dev/sda3 na kojoj imas slobodno 37GB prostora, kao i dev/sda2 gde imas slobodno 221GB .

Ja sam mislio na gparted koji se instalira na sistem… On nemoze da vrsi resize particija… Ja bar nikad nisam imao tu opciju… Na to sam mislio kad sam rekao da nemoze iz sistema da se to radi…
Moze samo preko live rezima… Na to sam mislio…

Da se nadovežem i ja, pošto sam isto nešto slično planirao… hteo bih na uštrb win7 particije da proširim linux particiju… Sad ima prostora, ali to je zato što sam pre neki dan prebacivao gomilu stvari na laptop… a uostalom, na win7 sam ukupno proveo 24 sata u zadnjih 4 meseca, i to zato što ne mogu da nateram Rosetta Stone preko wine-a da mi vidi mikrofon, inače ga ne bih ni palio… tako da je to protraćen prostor…
Elem, ono što mene zanima, koliko je to rizičan potez po linuks particiju, sa win particije sam ionako uklonio sve iole bitno…tako da se za nju ne brinem…
Evo i trenutnog stanja
poweredbyslack.jpg

Hteo bih da smanjim win particiju na 100 giga… ona je nekako ostala ovolika kolika je iz perioda kad sam imao 2-3 mmo-a instalirana, pa mi je trebalo dosta prostora…

Rizik uvek postoji, to je nesto na sta treba racunati. Opcija sa manjim stepenom rizika je da odradis samo particiju dev/sda1, sa winom, i da novodobijeni slobodan prostor formatiras u ext4 , i ostavis tako, bez da dodajes particiji dev/sda2 - /root. Time bi dobio 100 GB novog prostora u linuxu, na koji bi mogao da skladistis podatke.

Прва порука у теми није добра, онде нема никаквих 82 гига одвојених за линух него онолико колико и јесте тј 36,08 и то је то. Једино проширење може да се одради на рачун D партиције или да се користи мало акробатике па претумбају и С и D. Мислим да нема потребе јер је 36 гига довољно за неко време а у сваком случају може да се користи простор на C и D партицији за податке.

Овде је основни проблем што се у старту одвоји стотине гига за системску windows партицију што је бзвз и после доводи до оваквих проблема. За ту партицију од Висте па надаље одвојим ~50 гига а остало како ми дође.

Gparted може да мења величине партиција у било ком облику па и када је део самог инсталираног линуха, једино је потребно да се одради unmount неке партиције и онда може да се помера или мења величина. Нисам сигуран да ли је употребљиво и за системску јер је мало незгодно да се она размонтира :slight_smile: па је у таквим ситуацијама потребно да се стартује други ОС, најбоље лајв варијанта.

За ово последње (интервенције на системским партицијама) увек постоји ризик а на харду има довољно места да се бекапује све са обе па бих ја у сваком случају то пробао. Наравно, остаје варијанта да систем после тога почне да брља па је евентуално потребна реинсталација … али је мени инсталација линуха толико лак посао да о томе никад не размишљам. Ако је потребан само простор … направи фолдер на C или D партицији па тамо копирај податке, не мора да буде ни ext4 ни посебна партиција.

Нисам сигуран да ће систем да дозволи прављење нове партиције (и у првом и у овом случају) јер је потрошен максимум од 4 примарне партиције … мада нисам проверавао како се третира swap партиција … али је обележена као примарна.

Mislim da je najmudrije da sačekam još neko vreme(pošto ne tako davno obarah mint, mrzi me opet), pa ću da oborim i win i mint, i da preraspodelim veličine te dve particije…

Pozdrav drugari,
da ne otvaram novu temu, a pitanje je veoma slicno.
Naime, zbog posla imam potrebu da koristim Win, pa sam na laptopu namestio dual-boot (Win7 i Mint 15).
Ideja je bila da na HDD od 160GB namestim 3 particije: 1 za Win, jedna za Lin i jedna NTFS (da bi je Win skontao) koja ce biti “skladiste”…
Sve je bilo super dok nisam isparticionisao HDD i skontao da Win pravi svoju BOOT particiju i sad imam 90GB praznog neiskoriscenog prostora kome ne mogu da pristupa. :frowning: Ne mogu cak ni da ga dodelim Lin-u… (slika govori vise od reci)
zaforum.png

Unapred vam zahvaljujem na odgovorima.
Svaka pomoc dobrodosla! :slight_smile:

Ako radis pod linuxom:
1.korak:
U terminalu, kao root korisnik, iskljucis swap
/sbin/swapoff /dev/sda5

1. nakon toga u Gparted-u obrises prvo swap particiju, zatim i extended
  2. u praznom prostoru od tih nepunih 90GB kreiras ponovo extended particiju ( /dev/sda3 )
  3. u okviru extended particije napravis ponovo swap particiju od 2 GB ( /dev/sda5 )
  4. U terminalu, kao root korisnik, ukljucis ponovo swap
    /sbin/swapon /dev/sda5 )
  5. u okviru extended particije ostaje ti dovoljno prostora da kreiras koliko hoces particija…mogu da budu FAT32, NTFS, ext4 itd.

Pod wintendom je verovatno jos lakse to uraditi, ali ga ja ne koristim, pa ne umem da objasnim proceduru…verovatno Disk management ili tako nesto, ako se dobro secam :slight_smile: