[RESENO] Audio problem prilikom upotrebe Skype-a

Pozdrav. Imam problem kada je u pitanju mikrofon na mom laptopu. Naime, od juce imam instaliran Linux Mint Cinnamon, i kada sam instalirao Skype a zatim ga i pokrenuo, primetio sam da ne radi mikrofon prilikom video chat-a. Sve ostalo radi savrseno. Probao sam da podesavam jacinu zvuka, nista nije davalo rezultate. Inace, laptop je Lenovo G570. Mozda je problem lako resiti ali kako sam nov u celoj ovoj prici, valjala bi mi pomoc :slight_smile: Hvala unapred

mozes li reci koju operativni sistem koristis tipa linux mint 11 ,12,13 … i koje okruzenje?

ako je cimet(cinnamon) kada ti je ukljucen skype imas dole deno kao malu strelicu na gore (settings ) i pise kolika ti je jacina mikrofona ,pa mislim se mozda je na 0

Da li si probao dole na zvucnik da klkiknes pa sound settings i tamo na imput da pogledas jel selektovan dobar mikrofon?

Takodje bilo bi dobro da pokrenes alsamixer i tamo da pogledas mikrofon dal je pojacan i dal radi…

$alsamixer

Glupo reci ali da li si podesavao zvuk mikrofona u samom skype?

najbolje da probas mikrofon jel uopste radi

$arecord proba.wav
$aplay proba.wav

tako ces videti jel ti mikrofon snima.

@bad63r U pitanju je Mint Cinnemon 13 Maya. Pokusavao sam u vise navrata preko te strelice da podesim zvuk, podesim, ali bezuspesno :slight_smile:

@Sreten Uh, probao sam sve ovo, prvo sam snimio proba.wav, pa pustio, ali se ne cuje nista. Nakon toga sam otvorio AlsaMixer, i tu je stvar sledeca: Postoje 4 volume linije - Master, PCM, S/PDIF, BEEP… Sve su podesene na vrednosti 100100, sem S/PDIF za koju uopste i ne postoji mogucnost da se podesi, stoji na 00 i to je to. Mozda je to upravo linija za mikrofon

Hvala vam na brzim odgovorima, i uzgred, predavanje u ICT skoli je bilo super :slight_smile:

Dole na zvucniku ides desnim klikom i imas sound settings…Unutra pogledaj sta ti stoji pod Input…i vidi jel mozes da menjas inpute, moguce da ti je izabran neki nepostojeci mikrofon, odnosno uvek je tu nekoliko i moguce da je izabran pogresan.
Ako ti uopste mikrofon nije detektovan onda je problem do drajvera i tvog notebooka, znaci onda treba da vidimo da resimo problem drajvera i detekcije hardvera. Ali pre toga da probamo da konstatujemo dal uopste linux komunicira sa mikrofonom.

I ako moze koji laptop imas tacan model i naziv ako nije problem.

Drago mi je da ti se predavanje dopalo, hvala na lepim recima, nadam se da cemo ponovo gostovati u ict skoli.

Input volume mi je na 100%
Connector: Analog Input (postoji samo taj)
Device for sound input: Built-in audio analog stereo (takodje jedan postoji samo)

Laptop je Lenovo G570

Na njihovom sajtu, postoje drajveri iskljucivo za win

Tvoj notebook generalno ima problem sa mikrofonom u ubuntu i mintu.

prvo pokreni modul

lsmod | egrep snd_hda_intel

Potrebno je da editujes sound konfiguracijski fajl

sudo gedit /etc/modprobe.d/sound.conf

ovu liniju dodaj u taj fajl

options snd-hda-intel model=asus

onda reloaduj alsu

sudo alsa force-reload

Ovo bi trebalo da bude resenje problema.

Ja nemogu da probam jer nemam sound.conf ali bi trebalo da to bude to.

Ja imam sound.conf ali je bio prazan pa nisam ni imao sta da editujem, sem da dodam tu liniju koda u njega. Nazalost, ne funkcionise :slight_smile: Mozda gresim, ali bi u tom sound.conf po difoltu trebalo da postoji nesto zar ne?

Na zalost, nije bilo onoliko studenata koliko smo ocekivali, mada bi ih doslo bar jos onoliko da nisu imali u tom terminu neke kolokvijume i obavezne vezbe iz web programiranja :slight_smile:

A ova tema:
http://forum.mint-sr…птопу-не-шљака/

Meni je to pomoglo na laptopu, za isti problem.

Da li si restartovao sistem posle toga?

Pa onda probaj.

Da i ta tema bi mogla da pomogne.

Da, proradio je nakon restarta, a ni na kraj pameti mi nije palo da treba da ga restartujem :slight_smile: Hvala puno na pomoci

Oznacicemo kao reseno.