[REŠENO] Eject CD

Retko kada koristim optički drajv, a sada sam hteo da vidim sadržaj jednog cd, ali ja ne znam da otvorim drajv. Zapravo, ne mogu ga otvoriti iz Kminta.
Nigde ne mogu naći opciju (tab) “Eject”, a ne znam komandu u terminalu koja bi to odradila. Pokušao sanm da instaliram program za to (Eject, Ejecter), ali nigde se ne pojavljuju.
Pomagajte, da ga ne otvaram ručno kao fizikalac.

Komanda u terminalu je eject za istoimeni program. Kod mene radi.

eject /dev/cdrom

Mora se navesti i putanja uredjaja…

vracasnje fioke ide sa

mount /dev/cdrom

KAd smo vec potegnuli temu o ovom programcicu evo i ispis iz man komande (jedan deo ispisa) ima tu interesantnih stvari

[code]EXAMPLES
Eject the default device:

eject

Eject a device or mount point named cdrom:

eject cdrom

Eject using device name:

eject /dev/cdrom

Eject using mount point:

eject /mnt/cdrom/

Eject 4th IDE device:

eject hdd

Eject first SCSI device:

eject sda

Eject using SCSI partition name (e.g. a ZIP drive):

eject sda4

Select 5th disc on multi-disc changer:

eject -v -c4 /dev/cdrom

Turn on auto-eject on a SoundBlaster CD-ROM drive:

eject -a on /dev/sbpcd[/code]

Tako da nisam mnogo pogresio, pod uslovom da ima samo jedan SC/DVD drajv

nekad davno, morao si rucno da mountujes cdrom u drive…i da mu das mount point…i onda nema sanse da otvoris vise fioku ako ne uradis umount isto to…

I tako uvek…posto automount nije uvek radio… Pricam od sistemima pre vise od 5 godina starosti pa i vise…

:slight_smile: Stara dobra vremena.

Dva puta je otvorio na komandu “eject” , i više jok !

[code][email protected] ~ $ eject
eject: unable to find or open device for: `cdrom’
[email protected] ~ $

[/code]

Inače laptop je u pitanju, znači jedan drajv imam.

Probaj da dodas /dev/cdrom u fstab i mtab.

/dev/cdrom	/media/cdrom	auto	ro,noauto,user,exec	0 0

liniju u /etc/fstab i /etc/mtab. Otvaras ih sa

gksu gedit /etc/fstab
gksu gedit /etc/mtab

A ako to nece onda

mkdir /media mkdir /media/cdrom mount /dev/cdrom /media/cdrom

da bi program znao gde da trazi, ako se zbuni, kao sto izgleda jeste. Mozda bi umesto ro (read-only) opcije u liniji koju dodajes fstab-u mogao da stavis rw (read-write), time bi dobio mogusnost da sa F2 (rename) kopiras ime datoteke, jer kad je ro onda sa F2 ne mozes nista, a nekad nije lose kad mozes da prekopiras ime neke izvrsne datoteke npr. Ova opcija nije losa jer ne menja nista, posto cak i da slucajno ili nameno izmenis ime datoteke na CD/DVD mediju, ne bi imalo efekta jer ne bi mogao da sacuva izmenu, ati bi mogao da kopiras naziv datoteke.

Sada dođoh sa posla, i velim ajd da probam . Deset puta sam kucao “eject” i svaki put je otvorio.

Pribeležiću ove komande koje ste mi predložili ,pa ako opet počne da sabotira, pokušaću da ih uradim. Neka tema ostane još otvorena. Odoh na spavanjac, ujutro sabajle.

Hvala narode na vremenu.