[REŠENO] Upgrade mint 12 na mint 13 cinnamon

Pozdrav svima.

Nov sam u svemu ovome, od pre nekih mesec ipo dana koristim linux mint 12 mate 64bit ( valjda se tako zove ). Vidim ovih dana da je aktuelna verzija 13. Zeleo bih da svoj sadasnji linux nadogradim na verziju 13 cinnamon… da li je to izvodljivo i kako?

Probao sam klasicno da instaliram novu verzu, skidanje ISO fajla, provera sa md5sum, pravljenje live DVDa, ali nakon instalacije, sistem jednostavno nije hteo da se pokrene ni nakon NNN broja restarta kompa.

Погледај упуство на Минтовом сајту, постоје 2 начина:

• први је да, практично, инсталираш нову верзију на место старе, чиме губиш инсталиране апликације али ти остају подешавања и твоји податци, и то је званично препоручени начин: http://community.lin…tutorial/view/2

• други је ажурирање преко АПТ-а на начин на који то Убунту ради. То није препоручени начин и може да доведе до проблема, а упуство се налази овде: http://community.lin…utorial/view/62

Обавезно прочитај предности и мане оба начина ажурирања пре него што се одлучиш који ћеш и да ли ћеш уопште да ажурираш.

Сам Клем поручује да, ако ти “дванаестица” лепо ради и немаш проблема, не вршиш ажурирање.

If things are working fine and you’re happy with your current system, then you don’t need to upgrade.

Ja nikad ne preporucujem da se novi distro instalira preko starog putem azuriranja. Uvek bude problema… Jako su retki slucajevi da to radi idealno… A i predugo traje…

znaci moj savet je da lepo instaliras cist mint 13 preko postojece verzije 12, s tim sto samo pregazis (formatiras) sistem koji je instaliran pod /root. Ako ti je home folder odvojen na drugoj particiji samo ga montiras ponovo. Ukoliko nije…onda samo sacuvaj negde ceo home pa ga posle prebaci nazad… Sve ovo moze da se uradi u toku instalacije.

Meni update iz terminala nije uspeo, tako da sam install sve iz pocetka. A taman sam i presao na 64bitnu verziju Minta 13 MATE… :slight_smile:

Ma nema sanse da ga pokrene… evo po ko zna koji put instaliram mint 13 cinnamon 64bit, instalacija prodje ko od sale i na kraju prijavi kao da particija gde je instaliran sistem ne postoji… probacu i sa 32 bit verzijom pa javim rezultate

mislim da je tu problem sa grub-om… da li imaš još neki sistem instaliran na tom računaru, da li si išta podešavao vezano za grub?

Da, prijavljuje neku gresku vezanu za taj grub. Sad vracam prethodnu verziju pa cu probati sa 32bit cinnamon 13icom. Ni jedan drugi OS nemam paralelno instaliran.

Можда је MBR оштећен па не може да одради посао. Нарежи supergrub диск, стартуј га и изабери да прикаже све оперативне системе које види и одатле покрени то што нађе. Ако прође, онда је вероватно лако да се реши.

I konacno sam uspeo da poteram Mint Cinnamon 13 64bit… morao sam da uradim beckup komplet HDDa i onda brisanje svih particija pa sve iz pocetka. Nije mi jasno samo zasto nije hteo da se pokrene kad sam ga instalirao na particiji gde je prethodno bila verzija 12…

Nešto očigledno nisi radio kako treba. Najverovatnije je Grub bio problem, tj ako kažeš da instalacija prođe bez problema a neće da se podigne i daju grub error, verovatno si grub instalirao na neku ne aktivnu particiju i tom prilikom se grub faktički startovao sa neaktivne particije ali nije mogao da ti pročita sistem.

Ma nije mi jasno samo zašto je onda na istoj particiji prolazila instalacija Minta MATE 12 i Ubuntua i podizao se sistem bez problema a Mint Cinnamon 13 ne… da sam pravio grešku, pravio bih kod svakog od njih, verovatno.

Uglavnom, uspeo sam da ga pokrenem i sad uživam :slight_smile: