[REŠENO] Xampp for Linux - instalacija/podešavanje

Eto me na linku i gledam belo. Naravno, treba mi asistencija. Hoću da instaliram ovo čudo da bih mogla da testiram lokalno svoje WP teme i ostalo… Radila sam već instalaciju na Windows OS, ali Linux je sasvim drugačiji i rado bih da mi neko rastumači ovo, plz:

Step 1: Installation
After downloading simply type in the following commands:[list=1]
[*]Go to a Linux shell and login as the system administrator root:
su
[/list]

(Šifra: Glupa sam.)

Nemoj se zezati sa XAMPP-om, on ima smisla jedino na Windowsu, instaliraj LAMP ! :slight_smile:

sudo tasksel install lamp-server

https://help.ubuntu…/ApacheMySQLPHP i prođi detaljno link i to je sve što treba da znaš za početak :slight_smile:

Slobodno pitaj sve što te zanima…

Da se dopunim, ona komanda gore je za instaliranje lamp-stack-a to jest ako ne želiš da se cimaš i da sve pojedinačno instairaš i podešavaš, već sve odradiš tokom jedne instalacije (tokom instalacije te pita da uneseš šifru za MySQL itd…).

Ako hoćeš jedno po jedno (što toplo preporučujem), dakle pojedinačno da instaliraš prvo Apache server, PHP modul, MySQL baz podataka … i to možeš uz pomoć uputstava sa linka koji sam naveo gore.

Kad skines XAMPP jednostavno ga odpakujes.

Znaci pokrenes terminal

odes prvo u folder gde ti se nalazi to sto si preuzela

Pretpostavljam da je to Downloads folder jer je on po defaultu. Ukoliko je neki drugi moraces da promenis

Znaci u terminalu prvo predjes u folder u kome se nalazi to sto si skinula

$cd Downloads

onda odpakujes arhivu koju si preuzela

$sudo tar xvfz xampp-linux-1.7.7.tar.gz -C /opt

Da bi pokrenula program jednostavno kucaj u terminalu

$/opt/lampp/lampp start

[font=courier][size=3]to bi trebalo da je to[/size][/font]

I šta bi na kraju? :slight_smile: Jesi uspela da pokreneš Wordpress ?

Nemoj tako prema sebi :slight_smile:

Ne može čovek biti glup za nešto što nikad nije radio u životu, već može biti glup ako posle 100 ponavljanja ne zna da ponovi određenu radnju!

BTW daj da vidimo taj blogčić kako radi :slight_smile:

Na pola sam posla stala juče… Ok se snalazim, idem kroz sve što je na linku koji dade Paleh. A ne mogu ova dva dana nikako da sastavim dovoljno vremena u komadu da me niko i ništa ne prekida, i da se lepo skoncentrišem da završim. Frustracija.

okej, miissimm… Ti mozes jednostavno da instaliraš lamp stack (dakle Apache server, PHP modul za isti i MySQL bazu podataka) i da se ne petljas previse ako ne moras, vec istog momenta mozes u /var/www da smestis wordpress i instaliras ga.

To ti je najjednostavnije od svih gorepomenutih nacina.

Inace, da bi smestala podatke u /var/www moras da imas administratorske privilegije, dakle

sudo nautilus

Naravno, postoje i drugi, elegantniji nacini za rad sa apache-om ali ajd sad da ne komplikujemo.

Nemojte da pokrecete GUI programe sa sudo nikad, nego sa gksu.

Samo mala ispravka…Nautilus pokreni sa komandom

gksu nautilus

mala ali vazna :slight_smile: Najbolje bi bilo uopste ne pokretati nautilus sa privilegijama za ovo, ali kada proucis virtualne hostove sve ce ti biti jasnije. Za pocetak bolje ovako.

Odradila sam. Instalirala, sve radi! Jesam se namučila da shvatim šta je šta i kako komande u terminalu funkcionišu, ali sam na kraju uspela. Ljubac za sve! :slight_smile:

:slight_smile: