[REŠENO] Zaludjivanje sa default browserom

Inastalirao sam Operu kao drugi browser, nista ne bi bilo cudno ali sam primetio da mi sad Kvirc (IRC klijent) linkove otvara sa Operom.
Problem sam resi na klasican nacin, setovanjem u Firefoxu da je default browser i setovanje u Control Centru LMDE Firefoxa kao podrazumevanog
primarnog browsera. Ako pazljivo proucite uputstva na netu videcete da u Operi vise ne postoji opcija definisanja da li je podrazumevani browser, znaci samom instalacijom Opera se namece kao podrazumevani web browser.
Najgora nocna mora je instalacija Chromiuma, on je kao open-source i sebe postavlja kao podrazumevan web browser, upisujuci te podatke ko zna gde,
nije dokumentovano.
Kada se proveri u Comtrol Centru pise da je Firefox podrazumevani browser ali iz kvirca ce uvek otvoriti Chromium.
Pazljivo sam pregledao setovanja i ustanovio da kvirc koristi xdg-open. Krecem u pretragu i nalazim da bi xdg-settings trebao to da sredi,
nazalost xdg-settings ne radi iako u njemu samom postoji uputstvo sta kucati i kako kucati.
Probao sam i program galternatives po savetu kolege @gnome87 ali ni to nije pomoglo.
Probao sam i ovo:

update-alternatives --config x-www-browser

ni to nije nista promenilo.

Nisam uspevao da resim problem i potrazio sam pomoc na IRC od kolege @fantastic001
Resenje koje je on dao resava problem na drugi nacin:

lmdeusb dragan # mv /usr/bin/chromium /usr/bin/chromium.elf lmdeusb dragan # ln -s /usr/bin/firefox /usr/bin/chromium
Chromium se sad poziva kao chromium.elf iz menia a kvirc xdg-open otvara linkove preko Firefoxa.

Postoji i resenje koje radi, direktno u konfiguraciji Kvirca umesto xdg-open stavim firefox.

echo $BROWSER je prazno sto ukazuje na sistemsku gresku u LMDE distribuciji.

Ne postoji ni ovaj file /etc/environment

Autor LMDE malo se je preigrao praveci vise distroa, problem resava file iz XFCE distroa LMDE
Instalacija:

sudo apt-get install exo-utils

Resenje koje setuje default browser a to prihvata Kvirc:

exo-preferred-applications