Restart ne radi

Koristim dual-boot ( XP i Linux Mint 13 Xfce).

Konfiguracija:
-CPU Intel Celeron 2,53 GHz
-RAM 768 MB
-Ploča Asus P5S800-VM
-Grafika SiS 661FX ( integrisana )

Prilikom Log Out > Shut Down računar se normalno isključuje, ali prilikom Log Out > Restart na ekranu se pojavi crna slika i tako stoji sve dok ne pritisnem dugme za reset.

Ima li rešenja za ovo?

Unapred zahvalan na svakom uputstvu…

Udji u terminal i kucaj:

sudo reboot 2

ukucaj lozinku i pritisni enter… trebalo bi za 2 sekunde da ti se resetuje, ako ti se resetuje napiši ovde pa ćemo dalje da vidimo u kom čuču grmi zec :smiley:

Stanje je sledeće…

Nema restarta, na crnoj slici se pojavio “plutajući” prozor u okviru kojeg stoji sledeće:

Sync. Out of Range
80,4 kHz 43 Hz PN

Inače, rezolucija je 1024x768, refresh rate je 85 Hz…

I dalje moram na dugme za reset…

Znači neće ni preko terminala da odradi restart?

Evo rešenja, izgleda…

Smanjio sam refresh rate na 75 Hz i odradio je Log Out > Restart.

Informacije radi, na XP-u koristim istu rezoluciju i Refresh rate 85 Hz i radi normalno i Shut Down i Restart…

U svakom slučaju, bitno je da i ovde radi Restart sada, tako da mogu nesmetano da se prepustim uživanju u ovom LTS izdanju Xfce-a…

Hvala na savetu.

P.S. Ako nekome bude od koristi - koristim monitor Samsung SyncMaster 957DF.

Morao sam da editujem ovu poruku…

Nažalost, restart je uspeo samo prvi put nakon smanjenja Refresh rate-a sa 85 Hz na 75 Hz…

Dakle, onaj “plutajući” prozor sa istom porukom se i dalje nalazi na crnoj slici nakon Restart-a…

Taj monitor zraci kao nuklearna elektrana,uzmi nesto novije covece :smiley: .

Taj monitor može i do [email protected] , ne moraš 1024x768 da koristiš ::slight_smile: .

Možda i sis drajver nešto zeza, mada bih ja ograničio horizontalno osvežavanje pa bih ga tako redukovao da ne ide na [email protected] što je izgleda maksimum i default vrednost u edidu.

Originalne vrednosti su ti 30-96,50-160 , ja bih to prepravio u 30-80,50-85. Tako će ti max biti [email protected] i onda mislim da neće biti problema.

Maksimum je naravno 2048X1536 ali u 8 bita, a to više niko ne koristi otprilike zadnjih 20+ godina :connie_cat_in_the_hat: .

A ono moglo bi i bez toga, kako kobajetina workaround recimo :connie_pumpkinsmile: :

xrandr -s 1280x1024x75 && dbus-send --system --print-reply --dest=org.freedesktop.ConsoleKit /org/freedesktop/ConsoleKit/Manager org.freedesktop.ConsoleKit.Manager.Restart

xrandr -s 1280x1024x75 && dbus-send --system --print-reply --dest=org.freedesktop.ConsoleKit /org/freedesktop/ConsoleKit/Manager org.freedesktop.ConsoleKit.Manager.Restart

Ovo je, izgleda, dalo rezultata…

Tri puta probao Restart i - radi…

Hvala svima na pomoći.

Ne znam kako da ovu temu označim rešenom…