Ručna instalacija AMD/ATI vlasničkih grafičkih drajvera

Najnovije AMD/ATI grafičke drajvere možete naći na ovoj adresi - http://support.amd.com/us/gpudownload/Pages/index.aspx.

Preuzmite odgovarajući drajver (ja ću ovde koristiti 12.1 za 64-bitnu arhitekturu). Pre instalacije potrebno je da instalirate neophodne pakete.

sudo apt-get install build-essential cdbs fakeroot dh-make debhelper debconf libstdc++6 dkms libqtgui4 wget execstack libelfg0 dh-modaliases

I, ako imate 64-bitnu mašinu, potrebno je da instalirate ia32-libs:

sudo apt-get install ia32-libs

Sada možete početi sa instalacijom:

Potrebno je da pokrenete installer:

sh ./amd-driver-installer-12-1-x86.x86_64.run --listpkg

Prikazaće se lista svih distribucija na koje možete da instalirate drajver. Izaberete distribuciju i ponovo pokrenete installer:

sh ./amd-driver-installer-12-1-x86.x86_64.run --buildpkg Ubuntu/oneiric

Za Mint ne postoje posebni drajveri, već su to oni koji su odrađeni za Ubuntu.

Nakon ovoga dobićete 3 .deb paketa i potrebno je samo da ih instalirate:

sudo dpkg -i fglrx*.deb

Zatim, morate da ih konfigurišete:

sudo aticonfig --initial -f

I restartujte računar…

NAPOMENA:
Uopšte nisam zadovoljan vlasničkim drajverima, a ne verujem da će iko i da bude. Najbolje su se pokazali u GNOME Classic okruženju (sa i bez efekata), ali ni tu nisu bili sjajni. Ostala okruženja (GNOME (Shell), MATE, Cinnamon) - blago reći užas.
U svakom slučaju, ako volite da eksperimentišete i ako imate jake živce, ovo uputstvo će vam biti od koristi.

E, sad, probali ste i ne sviđa vam se i vreme je da ih uklonite. Evo kako:

sudo apt-get purge fglrx sudo rm /etc/X11/xorg.conf sudo apt-get install --reinstall xserver-xorg-core libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

Nakon toga restartujte računar:

sudo reboot

ja imam ATI i u potpunosti se slazem sa kolegom. Nisu dobri vlasnicki drajveri sklonio sam ih i sad je sasvim druga prica…

Korisitm cinnamom okruzenje

Što dalje od vlasničkih ATI drajvera, naročito ako koristite GNOME!!!
BTW, odlično uputstvo!

Niko nije pomenu KDE. Kakvi su tu vlasnički drajveri? Imam Sapphire 6750 1gb ddr5.

Ja sam ih ranije instalirao, na Kubuntu-u, a onda sam i tamo prestao to da radim. Jednostavno, KDE mi se lepo ponaša bez njih.

Samo ispravi

sh ./ati-driver-installer-12-1-x86.x86_64.run --listpkg 

u

sh ./amd-driver-installer-12-1-x86.x86_64.run --listpkg 

Inače skoro da sam zadovoljan vlasničkim drajverima.

Da, nikako to da uradim :slight_smile: Do ove verzije je bilo ./ati, a od 12 je ./amd…
Ispravljeno :wink:

Ja imam ATi Radeon HD 3650 DDR3 512Mb od PowerColora i koristim Gnom. Pri snimanju drivera je sve uzasno, pola slova fali, neke slike su deformisane, video pokrece sa 24fph :wink: Tako da je za sad bolje bez njih.

Možeš i posebnu temu da otvoriš pa da rešimo jer ja nemam tih problema.

Otvoricu temu za par dana, posto se sada trenutno spremam za malo duzi put, pa kad se vratim resicu valjda to :wink: Mint koristim tek dva dana, tako da valjda cu i to skontati kako da sredim.

Поздрав, да и ја почнем учешће на форуму питањем. :slight_smile: Иначе сам у принципу новајлија у овим водама мада годинама покушавам са разним линуксима … тек од прошле године је постало употребљиво за мене и завршава ми бар 90% потреба … што је сасвим довољно.

Даклем, имам стару Ати картицу, мислим да је х1600(про) и помало брља. У Additional drivers нема ничега, пријављује да нема власничких драјвера али ми понекад брља, углавном са словима. Понекад у неком тексту одједном део неког реда постане делимично болдован а кад кликнем поред или померим слику на екрану, то нестане. Све остало делује пристојно, слика је прилично добра, нема проблема са бојама, приказом филмова или било чега сличног. Само понекад понегде са текстом.

Дуго сам пробао разне Gnome варијанте, од пре неколико недеља користим Linux Mint KDE и прилично ми се свиђају детаљи па ми је сада Gnome (са све Циметом) мање занимљив. Ова брљања се дешавају и на КДЕ и на Gnome, пробао сам разне линуксе (имам на другом харду партицију од ~30GB која ми служи за те пробе) и понекад у току дана инсталирам и 2-3 верзије али је на сваком слично. Иначе сам Gnome3 уме да забрља, одједном нестану менији и оквири прозора и онда помаже само alt-ctrl-BS … док Цимет нема тих проблема.

Пробао сам и инсталацију драјвера са Ати сајта, скинем баш за ову картицу, прође цела инсталација и онда, мислим на aticonfig или шта се покреће после тога, само пријави да не види никакав очекиван хардвер.

Систем картицу пријављује као RV530 (x1600) што би требало да значи да је препознао као такву али ми смета оно брљање са словима. Није нешто претерано али бих волео да се то не дешава.

Да ли је то обично брљање драјвера или има помоћи на неки други начин? На било којој windows варијанти нема тих проблема. Да нису фонтови проблем, користим Firefox и default подешавања, можда неки основни фонт није добро одрађен?

Надам се да сам сдовољно детаљно описао а ако је потребно, ту сам ја па могу да допишем.

Ja bi rekao da ti imas problem sa osvezavanjem Refresh rate…i zato ti se to desava. Sto se Additional Drivers tice, nisu se dobro pokazali kod ATI kartica. Ja sam vlasnik isto starije HD3850 i kad sam instalirao te drajvere, sistem mi je postao dosta spor… Obirsao sam ih skroz…i moram reci da mi sve jako dobro radi…
Mozes da probas sa tim… Nista negubis…

sudo apt-get purge fglrx sudo rm /etc/X11/xorg.conf sudo apt-get install --reinstall xserver-xorg-core libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg sudo reboot

Ovo je postupak potpuno uklanjanje vlasnickih drajvera…pokazalo se da sistemi bolje rade bez njih.

Sto se slova tice jel mozes samo da mi kazes gde se to desava? U officu, dok gledas film, ili ti se to desava u menijima i po prozorima?

Ako se svuda desava, da ti sistem nije promenio fontove?

Написао сам, у Additional drivers ни Минт ни било који други линукс не приказује ништа. Каже да их и нема. Могу да пробам да их склоним … али ми се чини да сам то пробао у некој од верзија и није се ништа десило.

Углавном сам приметио по текстовима на форумима, нисам обраћао пажњу ако је обичан сајт са својим текстом … не верујем да систем мења фонтове, то ми се дешава са свим Линуксима (Mint, Mint KDE, Mint LMDE, Ubuntu, Kubuntu, PCLinuxOS, Pinguy … њих сам више пута пробао у последње време) практично одмах по инсталацији. Проверићу касније друге browsere, мада ми се чини да је било исто.

Ćao Kaleks…

Pazi ovako, kapiram šta te muči tj više taj problem živcira nego što zaista pravi problem. Nisi jedini gotovo svakom 5-om korisniku se dešava bolodvan tekst nekada (pa i meni), mada se to retko kada desi, recimo jednom u mesec-dva…

Problem je do drajvera i do modela kartica, doduše meni se to nikada nije pojavljuvalo na “slabijim” karticama, a počelo je da se pojavljuje sa GTS serijom nVidia kartica. Ti reicmo imaš totalno drugu i arhitekturu i venodra i model kartice pa ti se opet dešava.

Jednostavno neki lag postoji u renderovanju na relaciju, grafika - procesor i dešavaju se takvi artifakti. Nekada se ti problemi reše novijom verzijom drajvera, nekada promenom okruženja, distribucije, ali nekog konkretnog leka nema.

Kao što kažem nisi jedini gomila ljudi ima takav problem. :slight_smile:

Само ме је занимало искуство других, ако се то дешава, онда је тако како је. Не смета, не утиче на приказ неке озбиљније графике па сад … ако је све полако дошло на своје, ваљда ће и ово да се реши временом. За сваки случај ћу да пробам још неки browser пошто офис слабо користим па да видим како се остали сналазе. Први на реду, као нешто што сам једва трошио, је Мидори.

Е да, тако заврнуто може да ме зове само онај … Пироћанац, ти ваљда умеш да читаш. :slight_smile:

Hahahah… poznajem tvoj rad sa ES i SBB foruma pa sam “namerno” napisao tako hehehe nadam se da se ne ljutiš :slight_smile:

Odradio sam sve sto je navedeno u postu na HP Probook 4530s sa ati radeon 6490M i kada sam rebootovao pojavio se samo crn ekran (nigde kursora) i na njemu poruka:¨Your screen,graphics card,adn input device settings could not be detected correctly.You will need to configure these yourshelf.¨ i stisnem enter.Pojavi se sledeci ekran na kome pise ¨What would you like to do?¨ i ispod ima popisano:¨Run in low-graphics mode for just one session,Reconfigure graphics,Troubleshoot the error,Exit to cnsole login.¨Obelezeno je prvo i ne mogu nikako da to promenim tasterima gore,dole,levo,desno,tab,ctrl,shift,alt… a i kada stisnem enter nista se ne dogodi.Sta mi je ciniti?
Grafika je switchable ima i integrisana intel hd graphics,to isto treba reci. (a zaboravio sam)

Lično nikad nisam imao niti koristio Ati kartice pa ne znam konkretno kako ide konfigurisanje kartice iz terminala tj iz konzolnog moda, verovatno će ti se javiti neko sa iskustvom iz Ati sveta.

Najverovatnije si instalirao pogrešan drajver ili drajver koji nije podržan uz kernel koji trenutno trči na tvom Linuxu.

Najbolje bi bilo da prilikom podizanja računara na Grub-u odabereše “Recovery Mode” zatim negde na polovini će ti tražiti da uneseš ROOT lozinku ili da stisneš CTRL + D, ti ukucaj ROOT lozinku i pritisni enter, tada ulaziš u root konzolu za recovery.

Odatle kucaj ovu komandu: sudo aticonfig --initial -f

I tada će ti se otvoriti lista podešavnaja, pa pokušaj tu nešto da pogledaš ili ispraviš nešto što ti deluje sumnjivo. Nažalost nemam iskustva sa Ati pa ne znam šta se pojavi kada se ukuca tj šta može da se podešava iz tog ekrana, ali tipujem da možda možeš da konfigurišeš umesto da nanovo instaliraš drajver, jer moguće samo da nije konfigurisan i da sistem ne prepoznaje drajver.

Kao ranije što je bio slučaj sa nVidia karticama i drajverima da neće da rade po instalaciji a kada mu u nvdiai-settings iz NV promeniš u nvidia ona proradi, mislim glupost mala ali eto.

Ne mogu da udjem u konzolu za recoverey,kada iz gruba izaberem recovery mod dobijem neku listu iz koje biram “kakav recovery mod” cu da koristim i bilo sta da izaberem opet dobijam onu istu poruku za grafiku.Ne mogu nikako da dodjem do konzole.