Rucna instlacija NVIDIA drajvera

Svima kojima preporuceni drajveri rade posao i nemaju zelju/potrebu da eksperimentisu, ne bih preporucio instalaciju drajvera sa Nvidia sajta. Ovo uputstvo je za one koji bi zeleli da probaju najnovije drajvere ili imaju potrebu za novijim, ili im postojeci ne prepoznaju graficku (to su oni sto imaju najnovije ko-djavo-skupe graficke :silly:). Ovo je moj post sa ubuntu foruma li se pokazao kao valjan i za MInt. Ovde sam nekim step-by-step sistemom pokusao da napravim uputstvo za instalaciju i nadam se da ce nekom biti od koristi, s obzirom da nisam nasao slicno uputstvo na forumu, pa sam ovo uz pomoc drugih foruma i NVIDIA uputsva napravio. Uputstvo nije preporucljivo pocetnicima, mada sam probao da ga napisem sto jednostavnije i razumljivije, onako kako sam ja instalirao najnovije drajvere koji jos uvek nisu u „ponudi“ od strane Additional Drivers aplikacije (jockey-gtk) iako su izasli pre skoro 3 sedmice. Znaci, nije rec o alternativnim drajverima, vec najnovijim stable drajverima sa NVIDIA sajta.

Za pocetak, proverite da li je vasa graficka na listi podrzanih najnovijim drajverima pa ih skinite sa NVIDIA sajta i snimite ih u Home folder (a moze i bilo gde drugo, najlaksa je navigacija do Home foldera - nema je, terminal se po defaultu otvara u home folderu). Zatim:

1. Instalirati najnovije build-essentials (kernel headers). Nije neophodno, ali je vrlo pozeljno, komandom:
sudo apt-get install build-essential linux-headers-`uname -r`
sudo apt-get install build-essential linux-headers-sta-god-da-je-aktuelno-trenutno-generic
  1. Deinstalirati trenutno instalirane drajvere (ako ih ima) kroz System>Additional Drivers sa Remove, nakon toga restart sistema. Nakon restarta komanda:
sudo apt-get --purge autoremove

i za svaki slicaj:

sudo apt-get purge nvidia-common 

koja bi trebalo “pocisti” zaostale pakete i repove nvidai paketa. Ukoliko se to iz nekog razloga ne desi u Synaptic Manager-u ili komandom

sudo apt-get remove "naziv-paketa"

deinstalirati pakete koji mogu biti u konfliktu sa novim koji treba instalirati. Posle deinstalacije drajvera, ovi paketi ne bi trebalo da su instalirani, ali nije lose proveriti da nisu “zaostali”. :wink: To su:

*umesto “naziv-paketa” prekopirajte: nvidia-glx, nvidia-glx-legacy, nvidia-glx-new i nvidia-settings - bez navodnika, naravno

Postoji mogucnost da posle deinstalacije drajvera sistem nece da se podigne, nego “zabode” na LOGO ekranu i ne ucitava se. U tom slucaju rucno ili sa Ctrl+Alt+Del restartovati i izabrati iz grub menija recovery mode i tu odabrati

Run in failsafe graphic mode (failsafeX)

pa zatim izabrati najpre [font=Courier]Restart X[/font], pa restartovati racunar.

Ukoliko je problem i dalje tu, ponoviti sve samo ovog puta umesto

[font=Courier]Restart X[/font]

izabrati

[font=Courier]Reconfigure graphics[/font]

pa opciju

[font=Courier]Use default (generic) configuration[/font].

Ponovo restart i to bi trebalo da otkloni problem.

[size=medium]Instalacija[/size]

Postoje dva nacina instalacije, ali posto meni prvi nije radio (iz “obicnog” terminala), ne mogu da pisem o njemu, pa cu ovde opistai samo onaj kojim sam uspesno instalirao drajvere. Prvi nacin je opisan na

stranici

gde sam nasao materijal za deo ovog uputstva.

Nacin 2 (preko tty konzole) ide ovako:

1. Zaustaviti Nouveau drajvere. Mogu se zaustaviti dodavanjem u [font=Courier]blacklist.conf[/font] koji se nalazi u [font=Courier]/etc/modprobe.d[/font] folderu, pokrenite je komandom:
gksudo gedit /etc/modprobe.d/blacklist.conf

i dodajte sledecih red na kraju teksta:

[font=Courier]blacklist nouveau[/font]

Zatvorite fajl i sacuvajte izmene. Zatim komanda:

sudo update-initramfs -u

Restart sistema. Ukoliko to ne uradi posao Nouveau drajveri se mogu potpuno deinstalirati komandom:

sudo apt-get --purge remove xserver-xorg-video-nouveau

Ako manual instalacija nvidia drajvera iz nekog razloga ne bude uspesna (sto je, nazalost, vrlo moguce), Nouveau drajveri se mogu vratiti komandom:

sudo apt-get install xserver-xorg-video-nouveau

Nakon disable ili uninstal Nouveau drajvera grafika bi trebalo biti nize rezolucije. Max 1024x768 za 4:3 monitore ili 1152x824 za 16:9 monitore. Inace ako se sistem digne u punoj rezoluciji/noralnoj Nouveau drajveri nisu ugaseni ili deinstalirani.

1. Sa Ctrl+Alt+F1 ulazi se u konzolu br. 1 (virtual terminal, ima ih 6). Iz konzole se izlazi sa Ctrl+Alt+F7, ali to nece biti moguce nakon koraka 4, necete se moci vratiti u Xsession kada zaustavite X server, tako da najbolje da ostatak uputstva (ili celo) prepisete ili istampate, a mozda najbolje, interaktivno, resenje je da imate racunar s pristupom internetu kraj sebe.

2. Uraditi backup [font=Courier]xorg.conf[/font] fajla sa komandom:

sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.backup
  1. Zaustaviti X server jednom od sledece dve komande (bolje prvom komandom):
sudo service gdm stop

ili

sudo /etc/init.d/gdm stop

sam sistem ce vam predloziti da ipak odaberete drugu komandu (user friendly, svaka cast).

1. Udjite u folder u kome se instalcija nalazi, ukoliko instalacioni fajl drajvera nije u Home folderu. Onda pokrenuti instalaciju komandom:
sudo sh ./NVIDIA-Linux-x86-xxx.xx.xx.run

i pratite uputstva.Ovo xxx.xx.xx.run oznacava naziv/verziju instalacije koju ste skinuli sa Nvidia sajta, npr. trenutno najsvezija verzija drajvera je NVIDIA-Linux-x86-295.20.run, mada je mozete kada je downloadujete preimenovati u NV.run da ne prekucavate dugacko ime.

Prilikom same instalacije sam installe moze izbaciti par upozorenja da nesto nije kako treba (kao meni kada sam prvi put instalirao). Procitajte sta je problem i zapisite, uostalom, jedino sto mozte je da se slozite i pritiskate next>next>yes, drajveri ce se instalirati bez obzira, nemate cancel opciju, osim ako ne izbaci Installation failed ili nesto slicno, jer ne mozete izaci sa Ctrl+Alt+. Po zavrsetku instalacije restartujte racunar sa sudo reboot ili ctrl-alt-del (necete moci na klasicni restart iz gnoma, jer ne mozete izaci iz konzole u Xsession, bar ja nisam mogao, cal ni sa Ctr+Alt+F7 je je xserver vec ugasen). U slucaju da instalacija ne uspe mozete pogledati u log fajlu sta je problem.

Razlog zbog kog sam ja drajvere uopste instalirao dva puta je vrlo glup, pa nemojte da vam se isto desi - kada sam posle restarta sistema nakon instalacije drajvera otvorio System>Administration>Additional Drivers (misleci da ce se tu biti novi drajveri, a ne stari) bila je opcija Activate kao i kada sam instalirao drajvere kroz Additional Drivers aplikaciju i onako brzopleto pritisnem Activate i ono mi skine i ponovo instalira 270.xx.xx drajvere umestonovih - updatevonaih, pa sam morao ponovo sve. Ne pritiskajte Activate! (nije ovo isto kao kad dodate neki ppa, pa da povlaci update preko ppa) :).

Na kraju nakon dizanja sistema treba podesiti default rezoluciju ekrana. U System>Preferences>Dislays izabrati zeljenu rezoluciju, zatim Apply i na kraju Make Default. Isto se moze uraditi rucno izmenom fajla [font=Courier] /home/.config/monitors.xml[/font] koji pokrecete komandom:

gksudo gedit /home/.config/monitors.xml

i ukucati zeljenu rezoluciju u poljima i , i sistem ce se podizati u rezoluciji koja je tu podesena, bez obzira na podesavanja u Nvidia Settings-u snimljena u xorg.conf.

Nadam se da je bilo od pomoci. Mozda nije najbolji nacin (ja drugi ne znam:)) ali kod mene je instalacija prosla bez vecih problema i svi su brzo/lako reseni na nacin koji sam opisao. To je to, uzivajte.

A, bre, kol’ko zezanja sa ovim ,nevidijinim’’ grafičkim drajverima. Nemam je, pa nisam nikad probao, ali ovo što čitam…
Ja imam ATI i napisao sam uputstvo za instalaciju istih. Voleo bih da neko još testira (proveri) ovaj način, ne zato što ne verujem, već da bih, ako se sve uspešno sredi, bacio ovo uputstvo na viki :wink:

Ja sam ovo pisao, jos na ubuntu forumu pre 6 meseci, uzimajuci u obzir moja iskustva, a ne copy/paste sa NVIDA sajta, jer ta vrsta instalacije (kako sam i naveo) nije mi odradila posao, pa sam mecicice rodio dok nisam sve sredio, a bese bogom dana super-jednostavna instalacija u uputstvu. Ovo je instalacija sa manje-vise svim problemima sa kojima sam se sretao i resenjima istih koja vas mogu zadesiti. Jeste malo preopsirno objsanjenje, al bolje je ako nesto zaskripi imati ponudjeno resenje (pod uslovom da radi posao, kao meni), nego juriti po raznim sajtovima/forumima - sta sad ako ovo nece!? Jel moguce da (poznati-po-problematicnosti-na-Linuxu) ATI drajveri imaju lasku instalaciju? :wink: Ako da, odoh sutra da kupim ATI kartu! :slight_smile:

edit: ne zezam se, uzeo bih rado ATI kartu jer sam nasao “skoro” novu 128bit kartu sa 1GB DDR5 za 40e, a drajveri mi rade poao na Win 100%. Hahah, Win mi je Gamer Platforma umesto preferirane Office platforme (cijena sitnica), ljubi me Gates licno :slight_smile:

Bežite ljudi od ATI-jevih moj vam je savet. Od prvog računara sam imao NVIDIA-ju i nikada nikakvih problema nisam imao, ni na windowsu ni na linuxu. Laptop što sada koristim mi je četvrti po redu komp i na njemu mi je ati po prvi put u životu. Bolje da nije!!!
E da, odlično uputstvo i, kao što kaže Kmamuz, neka još neko isproba ovaj metod pa da tekst završi na wikiju.

@Aleksandar1986

Kod mene je AMD hd 6750 i nemam razloga da se bunim i žalim. Rade igrice filmovi, efekti, muzika, programi,… Sve radi.

Ma ne bitno je sad, da se ne prepiremo koja je bolja :wink:
Samo sam prokomentarisao uputstvo, u smislu da je instalacija ATI-jevih drajvera mnogo jednostavnija… Što opet ne mora ništa da znači :slight_smile:

Instalacija nvidia drajver je oduvek bila ovakva, medjutim ovo je daleko pouzdaniji i sigurniji metod jer direktno se barata u Xorg-u. Kao neko ko ceo zivot koristi razne nvidia kartice od onih praistorijskih MX verzija do onih koje sada imam GTX i GTS, ovo uputstvo je default uputstvo za klasičnu instalaciju.

Samo bih dodao da je ovaj metod za naprednije korisnike, jer ukoliko instalirate stabilnu podržanu verziju od strane stabilnog kernela, onda se na jedan klik instalira drajver iz Hardware manager-a.

Ovo Kmamuze slobodno ubaci na Wiki.

Važi :wink:

Da dodam jednan tip za one kojima je ovaj proces previse komplikovan i ne zele da se bakcu sa svim ovim komplikovanim koracima i potencijalnim problemima. Mozete dodati PPA za stabilna upstream izdanja x.org komponenti “Ubuntu-X” team (ppa:ubuntu-x-swat/x-updates), ali posto to nije neka sigurica sto se stabilnosti tice, jer neki paketi mozda i nisu bas toliko stable kako to pise u opisu PPA, moj predlog je da sa njihove stranice na launchpad-u izaberete View package details i na toj stranici pomocu Filter opcije izaberete Oneric izdanje (na kom se “tera” Mint 12) i u zavisnosti od vase arhitekture x86 ili 64bit skinete dva odgovarajca .deb fajla, za aktuelno izdanje to su:

nvidia-current_295.33-0ubuntu1~oneiric~xup1_i386.deb nvidia-settings_295.33-0ubuntu1~oneiric~xup1_i386.deb

za x86 procesore i

nvidia-current_295.33-0ubuntu1~oneiric~xup1_amd64.deb nvidia-settings_295.33-0ubuntu1~oneiric~xup1_amd64.deb

za 64bit procesore. I jednostavno ih instalirate komandom

sudo dpkg -i *.deb

ili nekim softverom za to (GDebi package installer, npr. - mozda i najbolja varijanta jer pokazuje da li su zadovoljene sve potrebne zavisnosti). Sve ovo i nije bas najbolje resenje, jer ako ne dodate PPA nemate update, ali realno, niste ga imali ni sa Additional Drivers jer je tamo verzija iz avgusta 2011, a to je poprilicno bajata 280.13 verzija, a opetne biste imali update ni kada bi ih rucno instalirali. Druga opcija je da dodate ceo PPA ako zelite:

sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates

i da preko Update managera uradite update. Pre instalacije novih drajvera, obavezno (iz predostroznosti) sa Additional Drivers obrisite trenutno instalirane drajvere kao i nvidia-settings ili nvidia-settings-updates paket, u zavisnosti od toga koju verziju imate instaliranu (potrazite u Synaptic-u).

Ovo je već manje komplikovano :23:

Evo da dodam, nadam se da mi Shankly neće zameriti :23:

Instalacija NVIDIA vlasničkih drajvera za grafiku u verziji 295.40 dodavanjem PPA

sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates
sudo apt-get update
sudo apt-get install nvidia-current

Ili možete ih i ručno instalirati i na Mint-u ili ako posedujete drugu distribuciju (osim Ubuntu-a i Mint-a):

32-bit

cd ~/; mkdir nvidia295.40; cd nvidia295.40/
wget -O NVIDIA-Linux-x86-295.40.run http://goo.gl/F9OIj
chmod +x NVIDIA-Linux-x86-295.40.run
sudo sh ./NVIDIA-Linux-x86-295.40.run

64-bit

cd ~/; mkdir nvidia295.40; cd nvidia295.40/
wget -O NVIDIA-Linux-x86_64-295.40.run http://goo.gl/VTBfr
chmod +x NVIDIA-Linux-x86_64-295.40.run
sudo sh ./NVIDIA-Linux-x86_64-295.40.run

Dalje kaže da se samo prate uputstva i to je to… Ne koristim NVIDIA karticu, pa ne mogu da probam. Ako neko isproba, neka javi kako je prošlo :23:

Danas je izašla nova verzija nVidia drajvera u pitanju je verzija 295.49 doduše ima ih samo na nvidia.com pa kao zna ručno da instalira eto prilike.