Sandisk Cruzer usb problem

Zdravo,
ako može mala pomoć oko formatiranja usb stika Sandisk Cruzer 4 GB.
Na usb se osim slobodnog prostora nalazi i neka zaštićena particija U3 system koju bi hteo trajno da uklonim. Prilično me ometa u korišćenju jer se pri svakom uključivanju otvori i prozor od tog U3. Pokušao sam brisati i formatirati usb, ali ne mogu da uklonim taj zaštićeni deo.

Na netu sam nalazio neka uputstva kako se to može ukloniti iz windows-a, ali nigde ne nađem uputstvo za Linuks.
Trenutno koristim Lubuntu.

Otvori terminal i:

Prvo proveri sa

sudo fdisk -l

koje je slovo dodeljeno usb disku

zatim ukucaj

sudo dd if=/dev/zero of=/dev/sdx bs=1M

gde je “x” slovo koje je dodeljeno usb-u

DISCLAIMER!!!

Dooobro proveri koje slovo je dodeljeno usb disku…dd komanda ništa ne pita, ne upozorava itd, samo ubije disk k’o zeca :wink:

Upisivanje nula će potrajati, ali posle toga bi trebalo da možeš normalno da ga formatiraš, praviš particije itd…

Hvala puno na odgovoru, uradio sam po tvom uputstvu, za 20-tak min je formatirao usb, ali to nije bilo dovoljno da se taj zaštićeni U3 system izbriše. Problem je rešen ubacivanjem usb u komšijin windows komp. U podešavanjima ima opcija uninstall. Baš su zakomplikovali što samo u windowsu
pokaže ta podešavanja. U svakom slučaju nikad više neću kupiti ništa od Sandisk-a.

off topic: Shvatio sam da nekoliko godina nisam video windows, i ne fali mi uopšte. ::slight_smile:

To ti je dodatak koj te stiti od virusa ili je zakljucavanje USB, i kad tad ces zapatiti nesto ako je formatizovan na FAT32 ili NTFS. Imam takav USB ali od 16GB i terao sam ladno debian sa tog USB, sve je imao grub, ext4 particiju. Treba se ipak malo informisati pre nego sto o necemu uradis defekaciju. :wink:

http://kb.sandisk.com/app/answers/detail/a_id/240/~/installing-u3-launchpad-on-a-pc

Usput, molim za objašnjenje kako to U3 “štiti od virusa”?

Ok pogresio sam nisam se informisao, imaju cake ali sam suvise zaboravan da bi trazio, poturi se neki file na USB pa onda se odredjena zgadija zbuni. Zbog toga sam posmislo da je to ili zakljucavanje preciznije neki sifriran sadrzaj. Sam sam sebi skocio usta jer imam takav USB od 16GB, meni USB super radi i tamo i ovamo, ovde na slici je ogroman inace je minijaturan ko pola malog prsta a izdrzao je silna upisivanja i brisanja dok je na njemu bio Debian, i sad je operativan…
screenshot012312005252.jpg

Uopšte ne sumnjam da je taj U3 system koristan za korisnike windows-a, ali meni je bio beskoristan jer ga koristim samo na 2 Linux kompa. Mnogo mi je smetalo što prilikom ubacivanja usb u komp otvori 2 prozora, pa se nekad zaglupi sistem ako prilikom vađenja ne uradim unmount i te U3 particije.
Nisam našao nigde na netu da se U3 može koristiti na Linuksu, uglavnom se piše o tome kako ga ukloniti. Dakle, s moje tačke gledišta, defekacija po sandisk-u je opravdana.

Не може, на сајту и пише да је само за windows па се још и извињавају линух и мек корисницима. Ако сам добро видео, може да се деинсталира и поново инсталира по потреби.

Иначе када је већ поменуто, не користим никакву заштиту за флешке, шта год да им се ували, а може само онај autorun.inf са додатком вируса, не може да делује код мене, свеједно да ли подигнем windows. Прва ствар коју искључим је ауто старт са било чега па и да има нешто, лако га после склоним.

@calex.
Ajd dane pravimo vise nauku, covek je objasnio zasto ne voli ovu marku USB, cudi me da to nije resio ranije jer radi samo u linuxu kad mu je kocilo masinu, ali njegova stvar.
Ja sam pojeo ono sto se ne je sto sam se uoste umesao u diskusiju, misleci da je nesto drugo i znajuci sta sam dobio sa tim USB od kolege-priatelja iz Svedske.
To je tamo preko sve jeftino i kad krene da zeza zaftljace u kantu za smece, za meneje bio pojam USB 16GB vauuu.
Ne moze da se napravi progam koji ce da radi u svim OS, to sam iskljucivanjem znas ti ali vecina ne, da znaju ne bi se sirili virusi preko USB. :smiley: