Sleep mode na Linux Mint 17.1?

Ljudi, pomagajte. Imam problem koji me pomalo izluđuje.

Da li neko zna kako da podesim da mi komp ode u “sleep mode” na Linux Mint 17.1? Uspeo sam da podesim da se isključuje monitor, posle određenog vremena (to funkcioniše, savršeno), međutim, opcija da ode u stanje sna, jednostavno ne radi. Evo kako sam podesio: Slika

Znači, monitor se uredno isključuje u zakazano vreme, ali komp i dalje nastavlja da radi “punom parom”… Šta to treba da znači? Možda ova druga opcija i nije “sleep mode”, a? :slight_smile:

Možeš komandom

pm-suspend

ili

pm-hibernate

u zavisnosti šta ti više odgovara.

Komdane moraš da pokreneš sa sudo.

Evo i šta man page kaže za ove opcije

pm-suspend

Suspend is a state where most devices are shutdown, except for RAM.
This state still draws power.

pm-hibernate
During hibernate the state of the system is saved to disk, the
system is fully powered off. Except maybe for a very low power
state on - for example - an ethernet card to enable wake-on-lan.

Imam ubuntu 14,04 i to radi kod mene. Trebalo bi da radi i na mintu.
sudo pm-suspend kod mene stavlja ceo računar u sleep i gasi monitor automatski.
Trebalo bi da je to ono što ti treba.

Hvala na odgovoru. :slight_smile:

Rade obadve komande na Mintu. Ovo prvo mi više odgovara, jer je to definitivno “sleep mode”… :slight_smile:

Međutim, neće komp da se “probudi” na “enter”, a ne pomaže ni mrdanje mišem, pa sam morao restartovati da bi ponovo ušao u sistem.

Da li je to normalno? Ili sam možda opet (ovakav smotan) nešto propustio da uradim? :smiley:

Računar se budi na Power dugme, a ne na enter ili bilo koje druge komande.
Samo stisneš dugme za paljenje računara i pojavi ti se desktop u momentu kad je otišao u sleep mod.

Brate, hvala puno na brzom odgovoru, i na pomoći. :slight_smile:

Znao sam da je nešto do mene, jer poznajem osobu… :smiley: Inače, nov sam u Linux svetu, pa mnogo toga još ne znam, ali ima vremena naučiću. :wink: :slight_smile:

Nije problem, zato smo tu da pomognemo. Bitno je da je problem rešen…
Što se učenja tiče, vremenom ćeš biti sve bolji i bolji… Naravno uvek je tu forum ako nešto zapne…
Živ bio.

Međutim, Ubuntu od verzije 14.10 (saznadoh na jednom forumu) koristi “systemd”, pa se i hibernacija/spavanje poziva putem “systemd”. :slight_smile:

Znači, ukucavanjem komandi:

systemctl suspend systemctl hibernate

Možda nekome bude od koristi. :slight_smile:

oce na mene

hvala

Ljudi, još uvek nisam provalio kako da podesim da mi komp ide automatski u “sleep mode”, znači, da ne moram svaki put ručno da ga “uspavljujem” kao neko dete… :smiley: Postoji li ta opcija u drugim Linux distibucijama? :slight_smile: Da li je to moguće podesiti na Mint-u? :slight_smile:

Ako ne postoji takva opcija, to bi bio veliki bag, neviđena katastrofa, ravna smaku sveta. :smiley:

Sada sam probao kod mene na Ubuntu-u, sve radi kako treba… Podesio u Power Options da se suspenduje nakon 5 min, sačekao i zaista se suspendovao… :slight_smile:

Jedini problem je što nakon WakeUp-a ne radi mi USB tastatura, dok PS/2 normalno radi (trenutno sa nje kucam)… :slight_smile:

Brate, jedino što sam uspeo na Mint-u da postignem, to je da se isključi monitor u zakazno vreme… Jer ona druga opcija, koja bi trebalo da bude podešavanje za “sleep”, jednostavno ne radi. :slight_smile:

Evo kako to izgleda: http://i.imgur.com/QzWTnC2.png?1 :slight_smile:

Znači, monitor se isključi za pola sata, kako sam i podesio, ali komp nastavlja da šljaka i posle podešenih 45 minuta. :slight_smile:

@JoceOdMinta A šta je ova treća opcija? Šta tu imaš ponuđeno da izabereš?

Pa, ta treća opcija služi da me pita ili ne pita, kad hoću da isključim komp, znači, da li želim da ga isključim, restartujem ili “uspavam”… :slight_smile: Mogu da odaberem bilo šta od toga da bude podrazumevano, meni više odgovara da me pita… :slight_smile:

Ajde probaj da isključiš ovu prvu opciju, znači da se ne isključuje ekran, a drugu podesi na neku minimalnu vrednost, pa proveri da li tada radi… :slight_smile:

Podesih na 5 minuta. Sad ćemo da vidimo. :slight_smile:

Ništa se ne dešava, komp i dalje radi kao nadrogiran… :smiley: Kud ga ne spali juče grom… :smiley:

Ma, nema veze, uspavljivaću ga ručno… Najbitnije mi je da mogu napokon da koristim neki Linux, a to je jedino što sam želeo, sve drugo je apsolutno nevažno. :wink: :slight_smile:

Ubačena opcija za automatski odlazak kompa u “sleep” na Linux Mint-u 17.2 “Rafaela”… http://i.imgur.com/y0oMKLl.png?1 :slight_smile:

Najzad dočekasmo i taj dan… :stuck_out_tongue: :smiley: