Softver rendering mod

Pomoc, netbook mi je upao u softver rendering mod.
Nemam instaliranu virtualnu masinu niti drajvere za graficku, imam integrisanu graficku.
Koristim dual boot windows 7 i mint cinnamonu.

Cinnamon je prilično zahtevno grafičko okruženje. Netbook obično nema dovoljno resursa da podrži cinnamon.
Hajde da vidimo u čemu je problem, daj ispis od glxinfo | grep render

Proveri koju grafičku imaš.

inxi -Gx

ili

lspci | grep VGA
lspci -vk | grep -iA13 vga | grep -i Kernel

Cinnamon lepo izgleda ali ima dosta problema. Naročito sa legacy drajverima.
Mint sa Mate ili Xfce nisu toliko zahtevni.

Definitivno Cimet uzrokuje ulazak u rendering mod na slabim računarima…

Rešenje je korišćenje Mate, LXDE ili XFCE okruženja.

[email protected] ~ $ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel® 945GME x86/MMX/SSE2
[email protected] ~ $ inxi -Gx
Graphics: Card: Intel Mobile 945GSE Express Integrated Graphics Controller bus-ID: 00:02.0
X.Org: 1.15.1 drivers: intel (unloaded: fbdev,vesa) Resolution: [email protected]
GLX Renderer: Mesa DRI Intel 945GME x86/MMX/SSE2 GLX Version: 1.4 Mesa 10.1.3 Direct Rendering: Yes
[email protected] ~ $ lspci | grep VGA
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 945GSE Express Integrated Graphics Controller (rev 03)
[email protected] ~ $ lspci -vk | grep -iA13 vga | grep -i Kernel
Kernel driver in use: i915

(2gb Rama imam)
Okej, jel postoji mogucnost da kao na windowsu (sacuvam podatke na D a oborim C),
sacuvam podatke a promenim distribuciju ili predjem na Mate (sve cuvam u downloads) ??

Mozes naravno. Jel imas napravljenu odvojenu particiju za skladistenje podataka!?

A i ne moras da instaliras ponovo sistem, instaliraj samo Mate:
How to install MATE in Linux Mint Cinnamon Edition

Oke, imam problem sa software menadzer, deinstaliora sam ga i sad nznm kako da ga vratim…
Pokusao sam sa synaptic ali mi je instaliralo ubuntu software menadzer… :confused:

Ne treba ti software menadzer. Otvori Terminal, copiraj ovo: sudo apt-get update && apt-get install mint-meta-mate raspali enter i sacekaj par min.
Sto se software manager-a tice, probaj u Synaptic-u: Software Center da instaliras. Nisam pri kompu na kojem mi je Mint pa ne znam tacan naziv paketa.

Mislim da sam taj i instalirao u synapticu i ispada da je za ubuntu.
Imam jos jedno pitanje da ne otvaram novu temu… kako da kompletan hard encriptujem (jer imam dual bootu win7 i mint)

E pa onda vidi u Synaptic-u: Software Manager

Pronasao sam ovo:
[LIST]
[]Open a terminal (press ALT+F2 and type gnome-terminal or xterm)
type or copy & paste:
wget “http://readm3.org/_export/code/os/ubuntu/full-disk-encryption-lvm-luks.sh?codeblock=1” -O “/tmp/full-disk-encryption-lvm-luks.sh” && chmod a+rx “/tmp/full-disk-encryption-lvm-luks.sh” && sudo “/tmp/full-disk-encryption-lvm-luks.sh”
[
]Press enter, this downloads and starts the encryption script
[]Follow the instructions in the script and answer a few questions about patition sizes
[
]Start the installation of Linux Mint from the DVD/CD when you’re being asked
[]At the partitioning section of the installation, you will need to choose “manual partitioning” and change the mountpoints which are stated in the script. Take extra care when changing the mountpoints as any mistyping will result in a non functioning system.
[
]You are being asked to change one mountpoint to the destination “/root”. As Linux Mint has a slightly different setup, you will need to choose “/” instead (slash only)
[]After the installation is finished, do NOT reboot, but click “continue trying Linux Mint”
[
]The script automaticaly finishes it’s work (installing the bootloader)
[/LIST]
ali me pita da obrise ceo hdd, moze li nesto da se odradi bez brisanja hdd?

Pita te da obriše ceo HDD jer je u uputstvu stavljena LVM enkripcija…

jel moguce uraditi enkripciju na podignutom sistemu? Kada sam instalirao, isao sam na opciju da sam pravim particiju i napravio sam ih 3.

Nažalost ne, LVM enkripcija diska zahteva da se od “nule” napravi disk + particije da bi enkripcija radila kako treba a za to je neophodno da se svi podaci prethodno obrišu formatiranjem.

Sad kad sam namestio da bude Mate, da li je moguce napraviti da se vidi wifi u procentima kao i u Cinnamoni dole u Panelu?

Ne znam za procente.
Kako radi sad sa Mate-om!?
Inace pronasao sam kako se u synaptic-u zove Mintov softver menadzer: mintinstall

mate je okej :slight_smile:
samo me to oko ikone baterije nervira…
to sto nisam obratio paznju, mate je sam od sebe vratio software menager nakon gasenja, sad sam proverio.