Spori Cinnamon

Zanima me da li neko ima indentičan problem kao ja. Naime,kada kliknem na “Menu” dugme,prođu 1-2 sekunde pre nego što se menu otvori. Smatram da ovo nije normalna pojava a rešenje ne mogu da pronađem.Trpeo sam,ali već počinje da bude prilično iritantno. Zanima me da li je neko imao sličan problem,i ako jeste kako ga je rešio? Ili ću ipak na kraju morati da se vraćam na omiljeni mi Xfce.

Ja imam taj problem oduvek sa Cinnamon-om. Sto je i jedan od razloga za prelazak na LXDE. A nismo jedini, nesto sam citao, jedni kazu da je do grafike, drugi da nije, neko uopste i nema taj problem.
Sad nadjoh temu na Mint forumu, problem je izgleda u Java Script-i, u Gnome Shell-u. Kako je cimet njegov fork, prenosi se i na njega. A ne mogu nista da urade ovi iz Minta jer Gnometov kod lose dokumentovan… :nea:
Doduse navodili su i neka resenja, manje-vise uspesna, pa ako te ne mrzi da se zezas, probaj… Evo teme:
http://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?f=208&t=116702
:slight_smile:

Ja sam primetio to ali ne kod sebe, pravilo je bilo da samo kad sam u Gnome Shell sesiji radi OK, a da ovi koji se baziraju na Gnome imaju taj problem. Mislim na Unity i Cinnamon. Primetio sam isto i kod nekih gtk3 programa da se sporije učitavaju kad su van GS sesije.

Do gtk3 je mislim nešto, ajd sad ću da pročitam ovo Cofijevo sa linka… :). Mada globalno mislim da Gnome pa i gtk3 i sam po sebi nije još nije dovoljno optimizovao kod, mislim projekatu kao Gnome ipak treba minimum 4 godine da se dovede u red, a on je još mlad po stažu :1: .

@simaco11

jel je identičan lag sa svim ponuđenim temama u cimetu ?

Pa sigurno da nije identičan, može da popravi ali nije to to. Tačnije najbolje bi bilo da se proba bez teme kompletno tj. da se ide na osnovni gtk3 fallback, tu bi mogli onda da vidimo dal je Gnome krivac zapravo ili pak customizatori ::slight_smile: .

Eto i ja usput da pitam, ima li neka takva OK gtk3 tema, da koristi osnovnu temu tj. bez tih gtk3 endžina. Kontam da bi takva bila najbrža :slight_smile: .

Na primer kao ova ovde, bez endžina za gtk3 samo obojena:

http://gnome-look.org/content/show.php?action=content&content=155580

Problem nažalost postoji oko delay-a sa menijem.

Jedino kako može da se ublaži jeste da menjate temu i da testirate [size=3](znam glupo rešenje ali je jedino validno za sada)[/size] na kojoj će manji delay biti. Neke teme su yaista krš i treba im gotvo 2 sekunde dok su neke instant.

Da to je za sada jedino rešenje. Ipak je Xfce najbolja opcija trenutno.

Kako kome… meni recimo je problem rešio ona Google tema a radi i Andorid tema 1/1… tj ne koči sa njima.

Ljudi, ja imam Mint 13 sa Cinnamonom na netbook-u eMachines 355 koji sa svojih 1,66gHz i 1 gb RAM-a (dakle sasvim skromne performanse) tera Cinnamon ko blesav. Odziv brz, jedino zahtevnije aplikacije otvara duže (npr. muzički plejer Banshee otvara duže jednostavno zato što je zahtevan), ali npr. VLC player koji je manje zahtevna aplikacija radi kao zmaj. Dajem samo primer. Dakle, instaliram manje zahtevan program - zamenu za neki program koji je zahtevniji i to je to. U GNU/Linux svetu možeš da biraš šta ti duša želi i zato mi se Linux sviđa. Imaš brate gomilu programa iste namene , neki su zahtevniji i imaju više mogućnosti, neki su skromniji ali manje zahtevni pa ti biraj. Možeš da menjaš grafičko okruženje i da ga doteraš onako kako to tebi odgovara. Biraj brate, Gnome, KDE, Xfce, Lxde, Cinnamon…

…Jedino što se prilično greje netbook, ali to je sada za neku drugu temu, to sam već izneo u temi Linux Mint Debian edition.

Ja imam isti taj netbook i meni je cinnamon jako spor, mislim radi on i sve to ali mnogo sporo otvara file manager, treba mu dobrih 3 sekunde da otvori menu i tako te stvari.

Instaliraj Mate i videćeš koliko ti je Cimet bio zaparavo spor :wink:

E sad, mogu i to da uradim. Ali imam par pitanja pošto sam manje iskusan korisnik Linux-a.
Prvo, kako da Mate instaliram preko Cinnamona, da li moram da preinstaliram komplet operativni sistem, odnosno da izbrišem Linux Mint i instaliram Mint Mate ili postoji mogućnost da Mate instaliram u okviru samog OS , odnosno da instaliram samo GUI.
Drugo, Mate je za sada podržan, ali da li će biti i u budućnosti. U svetu kompjutera sam pročitao da Gnom 2 polako isčezava i šta ako za godinu dve prestane podrška za Mate u okviru Mint zajednice. ne znam da li će zajednica nastaviti da ga podržava. Sve su mi to nedoumice. Želim da probam sve, što da ne, Commander je u pravu, ali molim zajednicu za odgovore na ova moja pitanja. Možda sam previše plašljiv i oprezan ali želim da znam ako pređem na Mate da li će to biti sa trajnom podršku tom grafičkom okruženju.

Ne moras uopste instalirati preko Cinnamon-a, jednostavno uz njega.
U terminalu:

sudo apt-get install mate-desktop-environment

Kada zavrsi, samo se izlogujes, i pod Session odaberes Mate, logujes se, u dialogu koji ti izbaci odaberes “just for this session” i voila Mate. :slight_smile: :smiley:
Posle, ako ti se bas dopadne, kada te pita da li da bude Default session, ti ga stavis tako, i onda se sam startuje sa Mate-om. :slight_smile:
Sve ovo naravno znaci da mozes instalirati i xfce i lxde pored mate i cinnamon-a, ali znaj da svaki povlaci svoje aplikacije, pa ces imati kupus ako bas sve instaliras ( na primer fajl manager, imao bi pcmanfm, thunar, nemo i caja :smiley: ). KDE nemoj da mesas sa nicim, slabo se slaze, izbegavaj maksimalno.

Sto se buducnosti tice, to ti niko ne moze sa sigurnoscu reci. Moje misljenje je da nece skoro iscezati, dok je Mint-a bice i Mate-a, barem u blizoj buducnosti (2-3god), tako da ja ne bih brinuo oko toga. :slight_smile:

Puno hvala. Evo u međuvremenu instalirao sam ga preko Sinaptika. Ali može i preko komandne linije kako si naveo. Odlično rdi, zadovoljan sam i brži je od Cinnamona. U pravu su ljudi kada kažu, mada meni dobro radi i Cinnamon. Čini mi se, još ću da ga testiram , da mi se manje greje netbook pod Mate-om. Javiću kako se ponaša.

Nema na cemu, tu smo da pomognemo. :wink: :slight_smile:
Pa pazi, i za ocekivati je da je brzi, s’ obzirom da je zasnovan na “starom” okruzenju koje je i pravljeno da radi brzo, na sad vec sporim masinama. Cinnamon je pak zasnovan na Gnome 3, koje je moderno, zahteva 3D itd… Kada to iskombinujes sa netbook-om, logicno je da ce Mate biti brzi. :slight_smile:
Btw, ako te zanima, mozes pogledati i Consort Desktop, jos je u razvoju ali obecava puno. Cilj je Gnome 2 look&fell, ali je 100% zasnovan na Gnome 3. Razvija ga ekipa iz SolusOS-a… ( zanemari review SolusOS-a iz klipa, postao je potpuno irelevantan, krenuli su sasvim drugim putem )
Manje grejanje pod Mate-om je cini mi se i @[member=‘Commander’] primetio. Sa LMDE doduse, ali isto Mate. :slight_smile:

Zanimljivo, Solus desktop. U open source - Linux svetu uvek postoji alternativa i to je jako dobro. Samo ne znam u mate-u gde mi je package manager. Postoji Gdebi package instaler ali kada ga otvorim u njemu nema ništa.

Jaooo, našao sam package manager, pa to je u padajućem meniju system, odvikao sam se od starog gnoma, ali opet vidim da je sjajan kao što je i bio.

Pojma nemam.

:10: O cemu? :smiley:

Pa vidiš da nisam uspeo da nađem ni padajući meni System koji mi je bio ispred nosau u kojem se nalazi softver menadžer. Sramota me je, kao da prvi put sedam za kompjuter, ali dobro , Mate je odličan u svakom slučaju. Moja preporuka za svakog sa slabijom konfiguracijom.

Ma 'ajde bre, kakva sramota, opusteno, normalno je i da ti najocitije stvari ne budu vidljive kad nesto probas prvi put… :wink: Ja sam se isto tako pogubio kad sam prvi put video Gnome 2 sa podeljenim menijem na Applications, Places i System… :slight_smile: :smiley: