ssh, firewall i sl.

pozdrav

sveze sam instalirao mayu mate i uzeo da je podesavam… dodjoh do ssh stvari, pa me zanima kako da potpuno iskljucim (izbrisem) ssh, t.j. mogucnost remote logovanja na komp

kad sam vec kod toga, postoje li neke adrese koje treba ukucati u firewall za deny. secam se da sam ih ranije nasao na netu…lik je govorio o stvarima koje treba uraditi posle instalacije sistema, pa je pored toga sto je rekao da treba da se ukljuci firewall, nabrojao jedno 20ak adresa…ono tipa 192.xxx.xx.xx.x.x.x.x.x.

SSH je sastavni deo linuxa i nije loše da ga ostaviš iz mnogo razloga.

Inače sam SSH protokol tj deamon je instaliran ali nije ti instaliran SSH server.

Ako oćeš da budeš siguran onda je dovoljno da uključiš Firewall i to je to. Nemoj napamet dodavati dozvole za IP adrese i blokirati ih samo zato što je neki čovek tako rekao na internetu.

@[member=‘Vladimir’] Upravo tako :slight_smile: SSH je tu kao deamon, ostavi ga ipak, možda ako budeš hteo da imaš shell pristup koji će ti neko dati… ostavi ipak ssh :slight_smile:
Firewall:

sudo ufw enable Gotovo! :smiley:

hvala

shvatio sam kasnije da nemam server, tako da je ok… slazem se i za napamet adrese :slight_smile: