Stigao skype 4.0

[font=Arial]Skype 4.0 za Linuks, nosi kodno ime “Four Rooms for Improvement” je pusten danas, donoseci neke opcije koje su falile u linuks verzijama.[/font]

Najznacajnije promene u novoj verziji skajpa su:[list]
[]zajednicki chat (ovo moze biti iskljuceno u chat opcijama)
[
]Novi izgled prozora za pozive
[*]Bolji audio /video kvalitet i veci izbor podrzanih kamera
[/list]

[font=Arial]Tu su takodje i manje izmene i dopune, kao sto su smajliji, prikaz brojeva telefona u profilima kontakata, poboljsana chat sinhronizacija, brze ocitavanje istorije, itd.[/font]

[font=Arial]Novi skype mozete preuzeti direktno sa zvanicnog sajta. [/font]

http://www.skype.com…computer/linux/

U padajucem meniju izaberite verziju skajpa u zavisnosti od distroa koji imate.

Trenutno su u ponudi:

ubuntu x86
ubuntu x64
debian x86
debian x64
fedore x86
suse x86

Posle preuzimanja uraditi sledece:

$ cd Downloads

$ sudo dpkg -i skype-ubuntu_4.0.0.7-1_i386.deb 

Super bas sam sada updejtovao :slight_smile:

I ja isto… Sada onaj skype tab gubi smisao…posto je ovo novija verzija, ima bolju podrsku za audio i video…

Nazalost moja kamera i dalje neradi… genious ilook310

Podavno je bilo, ne sjećam se tačno da li je bila baš ova kamerica ili neka “312”, ali sam problem sa njom rješavao pravljenjem male skripte.

#!/bin/bash
export LD_PRELOAD=/usr/lib/libv4l/v4l1compat.so
exec skype

nece… upravo probao

$sh kamera skripta.sh 
$ERROR: ld.so: object '/usr/lib/libv4l/v4l1compat.so' from LD_PRELOAD cannot be preloaded: ignored.

Sad sam pregledao biblioteke, i ne nalazi se više na ovoj putanji, barem kod mene na Ubuntu precise 64bit.

/usr/lib/x86_64-linux-gnu/libv4l/v4l1compat.so

upravo tako :slight_smile: generalno, sve stima, to je ono sto smo cekali svih ovih godina… Doduse nisam isprobao video, ali planiram uskoro.

Dajte neki screenshot…

Lepo izgleda i radi dobro. Pronasao staru kamericu CANYON cnr-wcam4 3g ugb, koja ranije nije mogla da radi pod linuxom. Sad je proradila na ovoj novoj verziji skype programa.

Rekli su da ce da prepozna veci broj kamera… Medjutim evo moja genious ilook310 i dalje ne radi na skajpu… :slight_smile:

Odlicno, konacno!

Doduse, opet nema PPC verzije :slight_smile:

Nema PPC jer je još uvek sveža verzija, biće kasnije sigurno.

BTW upravo je instalirao na DEBIANOLIKOM mintu na XFCE-u i radi 1/1…

Nece, Na delu je platform discrimination :slight_smile: Salim se, nema ko da portuje i ko dovoljno
poznaje GCC za takve stvari, ja i dalje drzim otvoten konkurs ko ima volje da rekompajlira
sorseve.

Sve to ide daleko sporije pa je poslednji MINT 11 Ali ne zalim se, i dalje je to to :slight_smile:

Hahaha koji izraz. :connie_jail:

Skype v4.0 je jedna od najradosnijih vesti za koje sam čuo ovih dana, i to ne bih ni znao još dosta vremena, da mi ti nisi rekao. :wink:

Čitajući postove o tome kako web kamerice ne rade na skype - u pitam se sledeće:

Veb kameru je sistem prepoznao, postoji u /dev/video0, ali skype ne vidi istu ?

Ta ista kamerica koja na skype - u ne radi, radi recimo u Cheese ili Guvcview aplikacijama ?

Da baš tako. I skype je vidi kao /dev/video0, ali neće sliku da pusti, samo imam zvuk preko nje.

Cheese je normalno vidi. Imam sliku i ton.

http://img6.imagebanana.com/img/35xc3ql8/thumb/Options_001.jpg

Ovo me zainteresovalo pa sam odnekud iz naftalina izvukao svoju genius eye 312 da probam. Isti problem, Cheese je uredno detektuje i radi ali na skypu nema slike. Malo sam čačkao i rešio problem na verziji 2 ali na 4 nisam uspio. Sistem je 64 bitni, Reinstalirao sam libv4l-0:i386 i libv4lconvert0:i386.
Pa onda,

sudo gedit /usr/share/applications/skype.desktop

liniju

Exec=skype

sam zamjenio ovom.

Exec=bash -c 'LD_PRELOAD=/usr/lib/i386-linux-gnu/libv4l/v4l1compat.so skype'

Od kako sam instalirao Skype 4 javlja mi se sledeći problem. " Incoming Call " zvonjava se čuje na slušalicama, a ne na zvučnicima.

Naime, imam dve zvučne karte i preko pavucontrol programa sam do sada sa Skype- om 2.x mogao da podesim da koristim izlaz sa integrisane za priču preko Skype- a, a ostali notifikacioni zvukovi su išli preko Audigy2 karte koja nije integrisana, na zvučnike u sobi. Sada od kako je Skype 4 došao, kada podesim sve kao pre, celokupan zvuk koji Skype ima i daje, ide preko integrisane karte na slušalice, pa kada me neko zove ne čujem, zato što je na slušalicama slab zvuk, samo vidim vizualnu notifikaciju poziva.

Trebalo bi da mozes to da podesis u opcijama skajpa. Kod mene sve pise pusleaudio… I ja imam 2 zvucne karte. I obicno se cuje na onim zvucnicima cija mi je trenutno kartica izabrana…

^^ Ne mogu da podesim u opcijama Skajpa, i meni piše pulseaudio. To je pre novog skajpa4 moglo da se podesi preko PavuControl. Kada ostvariš konekciju i pričaš sa nekim preko skajpa, otvoriš pavucontrol i setuješ da komunikacija ide preko integrisane zvučne. Ali trebalo bi da zvonjave i ostali notifikacioni zvukovi od skajpa idu na izabranu kartu preko pulseaudio konfiguracije. Od kada je skajpa 4, kada ga jednom podesim na integrisanu, on od tada sve zvukove šalje na integrisanu, odnosno slušalice.
Jedino, ali mnogo komplikovano rešenje je da ubijem pulseaudio, te ću onda u samom skajpu moći da biram šta i na kojoj zvučnoj karti da radi. To je komplikovano.