STK i ostale igre na Radeon R200 GPU-ovima

Ja bi pre trazio neku woman da me “zabavlja” dok to radim… :biggrin:
Hmm, ja nadjoh samo nekoliko slicki vecih od 512x512… Tri 1024x512 ( trees, grass tall i 3x asphalt ) i jedna 2048x1024 ( sky2 )… :connie_pumpkinsmile:
@stk_config.xml
Zezacu se malo sa njim sutra, pa javljam ako bude nekih bitnijih rezultata… :slight_smile:

Igraj se, samo pazi kako se zezaš sa fizikom ozbiljno, zna da poludi kompletno pa da lete kartinzi na sve strane :biggrin:.

E vidiš, sve te 2048, 1024 da budu max 512, a sve one koje su neparne tj. nedeljive sa 2 da se preprave da budu deljive i onda si završio posao :chiffa: .

Ma fiziku necu ni da diram… Cisto da vidimo moze li se nesto po pitanju performansi poboljsati… :wink: :slight_smile:

Ovo sa teksturama ako odradiš garantovano ćeš dobiti na perf :chiffa: . Isto tako i tragove ako podesiš da brže nestaju i tu dobijaš na perf, itd.

Heh, prvi put vidim jpeg teksture u igrici… :smiley:
Ima 2-3 ne deljive sa dva…
Jedna tacnije…
Sad cu pustim gthumb da sredi, samo da prekopiram ove koje su za edit…

Evo ih:
[ATTACH]1386.IPB[/ATTACH]

Ne znam nisam proverao sad, ali isprepravljaj i one velike sličke… Nego u addonovima je tek show, ljudi ne paze na to pa ima prevelikih i npotova koliko oćeš :connie_pumpkinsmile: .

A najlakše ćeš primetiti takve teksture u samoj igri, recimo onaj brojač za ktris ne prelazi mnogo trougla, ali igra usporava na nekim mestima. U takvoj situaciji odmah se vidi da ti loaduje previše tekstura ili su one npot ili su prevelike za sve od jednom. Gde god vidiš da ktris brojač stoji a performanse bez neke veze opadaju to ti je zbog neodgovarajućih tekstura :chiffa: .

Eto instaliraj recimo dva zadnja addona cross-race i green-hill (sve vrvi od npots, to kao da su se deca igrala na svojim alienware mašinama :connie_pumpkinsmile: ) pa proveri i njih smešta ih u ~/.local/share/supertuxkart/addons/tracks/

A pored sređivanja tekstura mislim da bi pomoglo i da se svi modeli karts&tracks reblenduju sa manjim teksturama, kao i što pomenuh da se rebuilda stkov irrlicht za ovu karticu sa 6 texture units max :slight_smile: . Mislim to se tako radi za target mašine, verovatno će sve to da isprepravljaju tako za androida :air_kiss: .

Ono a kada je target PC onda nema veze, sve se može, pa developer samo kaže: ma nema veze to će ljudi sve izmodovati mi ćemo targetovati mainstream za sledeću godinu :slight_smile: . Isto kao Ubuntu LTS, mi ćemo ga objaviti sada a proradiće kako valja tek kad izađe Wheezy, ma nema veze :connie_cat_in_the_hat: .

Ali kako god izvlačićeš frejm po frejm sa tim ipak je kod tebe 64bit kartica sa baš osakaćenim bandwidthom, kod mene je 9250 128bit pa u startu imam duple performanse :1:

http://en.wikipedia…_9xxx.29_Series

Pa sad uporedi ti si pominjao kao HD 4550 ni bilo OK da se uzme, ali pogledaj koliki je bandwidth za nju u 64bit ali sad u ddr2varijanti. Isti kao kod mene na ovoj mnogo starijoj kartici sa ddr1 ali128bit, tako da ne dobijaš praktično ništa osim novih featuresa pa tako da može da bude i gore :). U stvari sigurno bi bilo gore, jer karticu treba da izvadi i novija mašina pa da se onda to i ne preti baš mnogo, itd.

Ma samo trazenje koje su za prepravku je cimanje samo tako… Ove glavne sam sredio, za sad dosta… :smiley: Ako budem nesto skidao ( addon ), stavljacu ovde sta budem prepravljao…
Uglavnom sa ovim smanjenim bas nisam primetio neku razliku u FPS-u, ali verovatno se radi o 2-4 tako da…

Btw, sad nesto gledam, ima ovaj fglrx-legacy driver u experimentalu… To je AMD-ov blob drajver jel? Jer podrzava ovaj nas 9200, si probao? Cimati se ili ne? :smiley:

Evo screen-ova sa @[member=‘dvajedan’] patch-om:
[ATTACH]1387.IPB[/ATTACH][ATTACH]1388.IPB[/ATTACH][ATTACH]1389.IPB[/ATTACH]
[ATTACH]1390.IPB[/ATTACH][ATTACH]1391.IPB[/ATTACH][ATTACH]1392.IPB[/ATTACH]
[ATTACH]1393.IPB[/ATTACH][ATTACH]1394.IPB[/ATTACH][ATTACH]1395.IPB[/ATTACH]
[ATTACH]1396.IPB[/ATTACH][ATTACH]1397.IPB[/ATTACH][ATTACH]1398.IPB[/ATTACH]

Ma kakvi kartica nema podršku u fglrx već sedma godina još od 2006 ::slight_smile: . Bilo je već dva legacy pre tog u experimentalu, taj je samo za HD 2/3/4xxx kartice.

More pečevi možda u jedno 5-6 fajlova ima da se to opravi. Koliko vidim OK ti je sad sve jel?

Mada baš ti kopa perf ta 64bit, ali što je tu je - to ti je to :1: .

Pih… :stuck_out_tongue: Probao sam STK na XP-u ( morao sam da ga instaliram, ne mogu C&C YR na ovom kompu, secka preko Wine-a ubija ), bogami ravno 2x veci FPS, pa rekoh… Al sta da se radi… :slight_smile: :smiley:

Da tu je uvek i bio ovaj radeon r200 opensource drajver, oko 60% ima perf u odnosu na vlasnički drajver :). Na opengl perf mislim :chiffa:
Mada u najbolje vreme pre KMS imao je implementiran hyperz, pa je sa tim bilo na 80% :connie_boy_cleanglasses: .

Ali eto sad gledam upoređujem, tačno po protoku memorije perfomiraju ovde kartice, tvoja ima 2.67 , a moja 6.4 GB/s . Tačno je tolika razlika i u frame rate, znači tvoja 9200 SE 64bit je tek na 42% performansi u odnosu na moju 9250 128bit .

Tako da ako si po malo gejmer bolje izbegavaj te osakaćene 64bit varijante :1: .

Tacno tako :slight_smile:
Sve zavisi od tipa opterecenja, najveca razlika bi se videla sa ukljucenim AA, on je osetljiv na sirinu magistrale, a i na kolicinu memorije… Ako nista, sreca pa mi zapala karta sa 128MB… :smiley:
Btw, imao sam ja na starom kompu Radeon 9600PRO, e to je bila grafika svojevremeno, takodje 128bit DDR, 400MHz core clock, izuvala sve na 1280x1024… Sa njom i Athlon XP 3200+ Barton-om na istoj ovoj Asus A7V8X-X, sam se naigrao samo tako ( Ah nostalgije kad se setim noci provedenih uz Max Payne ::slight_smile: )…
A ovaj sam i ovako uzeo da kevu skinem sa svog kompa, inace da mi je trebao za gaming sigurno ne bih uzeo ovako staru masinu… Zadovoljava mi potrebe ovaj Athlon II X2 245 i GF9600GT za sad…

Sreća tvoja da ja još uvek teram ovu starudiju, inače bi malo sutra popravili ovo :D.

Ljudi realno i ne koriste više ovaj čip, vukli su im se bugovi i u proper mesi po tri godine, dok se nisam ja zauzeo da ih pokrpim :1: . Lighting, fogcoord, culliing… te osnovne stvari nisu ni radile za čip cca tri godine :slight_smile: .

Indeed :slight_smile: :drinks:

Ljudi realno i ne koriste više ovaj čip

A sta ces, kad smo jos uvek zemlja u razvoju… :smiley: :smiley:

Tebi stvarno svaka cast, sredio si ga ljudski! :slight_smile:

Ali sad za nove radeone je u stvari mnogo bolja situacija mislim, a gledajući po šuntavom phoronixu rekao bi čovek sve je u redu :connie_pumpkinsmile: . A za igre uvek ima da se čačne po nešto, ako ne 80% igara idu mimo specifikacija. Testiraju za par generacija hardvera po najviše 10 čipova mainstream i to je to. A i ko bi podržao sve te nvidije i radeone, koji su bili u zadnjih 10 godina, pa bilo je tu zajedno sigurno preko hiljadu različitih čipova :slight_smile:

Ma da, ali i to je mimo GL spec, kao neki beta drajver kad izađe za neku hit igru :connie_31: . Jer i ti developeri što prave igre često ili ne paze ili ne znaju šta rade, provere na svojoj mašini i toliko, a to je baš i daleko od dovoljnog :1: .

Jes’, koliko sam se ja nacitao problema sa losim drajverima (Catalyst), ali od verzije 13, ako je nisam pobrkao, su stvari znatno znatno bolje…

A i ko bi podržao sve te nvidije i radeone, koji su bili u zadnjih 10 godina,

Bogami, burazer cepa GF4 MX440 na Mint-u 13, sa Nvidia v95 drajverima samo tako… :slight_smile: Zbog ovog me posebno iznenadilo ono sto rece da je podrska za 9200 prestala jos 2006-e… :connie_pumpkinsmile:

Jeste ali gledaj nekadašnji ATi je dao specifikacije za ovaj čip još 2002 godine ::slight_smile: , a četiri godine pre nego što je ukinuo podršku. Tako da kartice sa ovim čipom više od decenije rade apsolutno svuda, i na linuxu, bsd, amigi… ma apsolutno na svim manjim ili većim OSovima.

Tako da to je u redu potpuno, kada je podrška prestala kartice prelaze na opensource drajver. Takva je inače AMDova politika, tri godine ide fglrx drajver pa prepolove podršku i puste jedan legacy, dok celo vreme imaju petoricu devova koji rade u AMDu plus par njih iz Red Hata a koji u međuvremenu sređuju opensource drajvere za tu podršku :1: . Mada nikad se ne zna sad kad je steam tu možda i promene politiku.

Nego da, to što se tiče saradnje nvidije, tu jedino ako hoćeš da citiramo Linusa :connie_pumpkinsmile:

To samo tako i jeste samo tako, pa mi ništa i ne znači to nvidijino obećanje - ludom radovanje :connie_pumpkinsmile: . Eto ja unapred znam da bi sa tom karticom i drajverom imao famozni cairo corruption. Garantovano sam 100% siguran, i šta tada da radim, kako da ga popravim, a :empathy: ? Pa nikako :1: . Fuck you nvidia :connie_jackinabox: .

Sva sreća pa su Crvene Kapice indirektno započele malo van USA nouveau reing još 2007., pa sada baš i nije uvek sve tako crno :playboy: .

Ali kako god nikad nijedan drajver nije bio perfektan bez obzira na OS, tako da uvek treba davati prednost opensource rešenjima barem iz jednog jedinog a praktičnijeg razloga - više očiju više vide :1: .

Bilo kako bilo, poenta je da je Nvidia trenutno malo bolja po pitanju drajvera u odnosu na AMD, ali generalno se svodi na:
1.

…[font=helvetica][background=rgb(252, 254, 255)]kako god nikad nijedan drajver nije bio perfektan…[/background][/font]

…[font=helvetica][background=rgb(252, 254, 255)]Mada nikad se ne zna sad kad je steam tu možda i promene politiku.[/background][/font]

Evidentno je da su drajveri oba tabora postali znatno bolji odkad se pojavio Steam, sad samo neka nastave tako, pa bice nesto :slight_smile:

[font=helvetica][background=rgb(252, 254, 255)]tako da uvek treba davati prednost opensource rešenjima[/background][/font]

Slazem se, ali ako izuzmemo gaming. Mislim, realno, da su performanse iste u igrama, da li bi koristio vlasnicki blob!? :smiley: Ja vala ne bih… :slight_smile:

Ja ne izuzimam ništa kad promovišem opensource :playboy: . Ali dobro što spomenu taj “gejming”, to se ponekad i ne zna baš šta je, može da bude i ovako i onako, jel ::slight_smile: . Ali ajde da uzmemo kao tipičnog gejmera nekoga koji juri recimo samo AAA hitove, takav sigurno menja kartice ako ne svake godine onda najviše tri-četiri, mislim da na takav model puca AMD sa fglrx-om, dok van tog modela gejmera, neka budu zapravo ti casual gejmeri za koje je sasvim dovoljan i opensource drajver :1: .

Nego ako si samo za performanse kao što po zadnjem komentaru mislim da jesi, pa stavi mu Windows :connie_jackinabox: . Tamo blob sa blobom ima dugu i uspešnu tradiciju :air_kiss: . Ali eto ti si pametan dečko već si ga rešio tako :D. A realno to za iste performanse to nikad nije bilo u dva različita drajvera. Može da bude od slučaja do slučaja najređe isti, a češće brži ili sporiji, itd. jer ako su za koji slučaj baš isti sigurno je neko ukrao kod :air_kiss: .

Ja sam ciljao na one slucajeve gde vlasnicki drajver pravi razliku izmedju 15 i 30FPS, tu je problem. Meni recimo ne treba ni vlasnicki drajver ni Win da bi igrao STK na linuksu, zato sto imam dovoljan FPS sa opensrc drajverom.
Win, kao sto sam rekao, imam instaliram samo zato sto volim da odigram C&C Yuri’s Revenge, koji mi jako secka preko Wine-a, ali tu je problem u sporom CPU i emulaciji, nije do grafike i drajvera, igra je 2D. :wink: :slight_smile:
Ali zamisli prosecnog korisnika sa slabijom grafikom, kada vidi da mu omiljena igra secka, a ne bi sa vlasnickim drajverom, da li ga nece instalirati…? :slight_smile: Samo sam na to mislio, tj. na (vecu) razliku izmedju dva drajvera gde sa jednim igra nije igriva dok sa drugim jeste… Da je razlika 10-15%, ne bi vodili ovaj razgovor. :slight_smile:

Evo ti na primer zadnji testovi sa phoronixa, neke igre pogode slow path, neki feature što slabije ide, neke su i brže, ali u proseku je to možda baš toliko ± 20%: Na primer ako cepaš Nexuis, Xonotic, imaš to, itd.

http://www.phoronix…april2013&num=1

Ja na primer za sebe znam da bih izvukao i više, a sigurno ne bih koritio ni Ubuntu ni taj Unity, itd. A verovatno bih probao i taj optimizovaniji shader compiler, sa kojima kažu u komentarima ide i bolje, za te novije igre.

U stvari sad vidim, izgleda mu nije ni palio hyperz u testovima, sa tim neretko ide i +20% bolje :playboy: .

Pa dobro Cofi prosečan, pa prosečan :mamba: , ja računam da ti nisi taj prosečan, jer, ako si i ti taj što spadaš u prosečne, kakvi li su onda pravi prosečni :connie_jackinabox: . U principu ako su prosečni zapravo oni koji ne znaju i nemaju pojma ni o čemu, niti ih to nešto što ne znaju na kraju krajejeva i ne zanima :connie_pumpkinsmile: , što bi mene nekad takvi i ne zanimali :connie_cat_in_the_hat: .