Swap ili ne?

Ja obicno ne stavljam swap. Imam 4Gb Ram memorije i smatram da nema potrebe, s ozbirom da mi je linuks kucni sistem ne radim nista prezahtevno. Obicno sve ono sto obican korisnik radi, filmovi, muzika, malo interneta itd.
Medjutim od kad je steam poceo da radi igre i za linuks, poceo sam da igram igre na linuksu koje umeju da budu jako zahtevne.
Moje pitanje je da li bi mi dodavanjem swapa uticalo na performanse prilikom igranja ili ne?
Ako bi trebalo da dodam swap koliko je optimalno da mu dam Gb, s obzirom da imam 4Gb memorije?
Prostor mi nije problem, samo nisam video neku primenu swapa pa ga nisam koristio.

Swap je poželjan uvek i svuda. Windows ga takodje od kako postoji Win 3.1 (naprednija) kreira ga samo je sakriven.

Neće ti igre bolje (brže) raditi ako imaš swap jer swap ne služi za ubrzanje računara već da u određenim trenutcima rastereti fizički RAM prilikom puno upisa/ispisa.

Dovoljno će ti biti da staviš 2GB SWAP-a.

Šta je SWAP i kako se koristi?
https://www.centos.org/docs/5/html/5.2/Deployment_Guide/s1-swap-what-is.html

Ja ga obicno ne stavljam, mozda bi trebalo. Idem onom logikom ne radim nista zahtevno enkodiranje, zahtevni fajlovi, pa ga nisam dodavao.
Posto sam vec formatirao particije, dodavanje swapa moram da ostavim za sledecu reinstalaciju.

Ne moraš, možeš postaviti i naknadno SWAP.

Mislis da da preko Partedmagica smanjim home pa da dodam novu particiju?
Imas bolji predlog?

Ja ga isto uvek stavljam(1GB), mada već sam pisao o tome da po mom iskustvu računar postaje neupotrebljiv kada dođe do toga da koristi swap.

Može što da ne…

Ja swap ne koristim vec dugi niz godina, ne vidim potrebu, a i ne osecam da mi treba. Sistem mi radi relativno brzo.
Swap je ranije trebao jer su racunari bili sa daleko manje memorije i Casha kod procesora.
Sa mojih 4Gb rama koliko trenutno imam ne osecam da mi swap treba.

Delimično si u pravu… no na serverskim jedinicama SWAP je nešto obavezno i prvo se on pravi pa tek onda / :wink:

…no, tamo SWAP ima smisla a na kućnoj mašini koja služi za COD, gledanje filmova i pritom ima 16GB rama i i7 cpu… sasvim sigurno da ne treba. Kao što Sreten reče to je nekada bilo neophodno i za kućne korisnike jer se procesori nisu isporučivali sa toliko keš memorije i sama memorija je bila daleko slabija i u manjoj količini.

Ako… radiš virtualizaciju ili puno I/O na disku pa i na kućnom računaru onda ti SWAP svakako treba.

Istina. Ja ga stavljam onako, iz navike…