system recovery ili restore

Da li Mint ima nesto ovako kao windows recimo…

Desava mi se godinama sledece -> kada odem na update posle mi brlja sistem. Npr, kada sam otisao na update posle 6 meseci na Mint 11 krenuo je da mi restartuje sistem i da mi pravi problem sa baterijom… Na netu se pisalo da nece ispravljati bug jer je izasao Mint 12.
A pre par dana isao na update Cinnamon, od tada ne mogu nista da instaliram ni preko sudo apt-get ni preko synaptic, ispisuje neke greske a na netu nisu stigli da isprave bug. U zadnih godina mi se to redovno desavalo sa Ubuntu.

Da li ima neka app koja mi omigucava da kada izvrsim update i nesto je bagovito da mogu da se vratim u prethodno stabilno stanje sistema?

Ja koliko znam to u Linuxu nije moguce zbog gomile deljenih biblioteka i medjuzavisnosti pa su aplikacije medjusobno dosta povezanije nego u windowsu npr. i posle nekog “nasilnog” restore velika je sansa da bi dobili neupotrebljiv sistem. Jedino slicno resenje je Clonezilla pa da pre update napravis sliku sistema, ali update stize svaki cas to bi bila prava robija. Tako da moj odgovor je, nazalost, da ne postoji system restore mogucnost.

Fedora uvek prva sa uvodjenjem novina u linuxu. Od verzije 17 ima u sebi najnoviji Btrfs fajl sistem, koji ima mogucnost pravljenja snimka sistema (snapshots). Medjutim to je jos uvek nedovrsen fajl sistem, i bice potrebno jos mnogo posla da bi sve doslo na svoje mesto.
Ukratko postoji mogucnost da se na Btrfs fajl sistemu napravi backup celokupnog fajl sistema, i ukoliko dodje do problema moze se izabrati neki raniji snapshots i pokrenuti. Kada ce ovo postati standardni fajl sistem u linuxu, jos uvek je veliko pitanje.