Telenor , Vip internet provajderi

Interesuje me Vase misljenje o uslugama koje pruzaju ova dva internet provajdera kod nas.
Sa jedne strane nude velike brzine pri prenosu podataka i ogranicenu kolicinu Gb za prenos istih, a posle toga se brzina internet konekcije smanji na 64/32 kb/ps. Sto je po mom skromnom misljenju ogroman raspon.
Da li u skorije vreme nameravaju da iznesu neku malo bolju ponudu od postojece? Ili ne ?
Ukoliko je neko bio pod ugovornom obavezom, sa Telenorom ili Vipom, voleo bih da cujem misljenja i utiske.

Meni se čini strašno siromašna ponuda i kao da nema konkurencije kao da je ista firma. Diskretno sam se raspitao kod jednog provajdera, ali stvarno nebitno kojeg ima li neki programm za developere aplikacija da dobiju hardver uz ugovornu obavezu makar malo povoljnije od zvaničnih cena i dobio sam odrečan odgovor.
Dakle ne zanima ih.

Ostavljaju utisak da vise saradjuju medjusobno, a da se manje osvrcu na misljenje korisnika. Ponude uglavnom slicne. Pune ogranicenja. Nigde ne mogu da vidim ni kako izgleda ugovor koji bih eventualno potpisao, morao bih do neke poslovnice zbog toga.
Cini mi se da je van nase zemlje minimalna zagarantovana brzina za ovu vrstu usluge 1Mb/ps, kod nas to nije slucaj. Brzina od 64/32 kb/ps je prilicno neupotrebljiva, i to je ono sto ne ostavlja neki narocit utisak u citavoj ovoj prici.

64kbps… to sam koristio pre 15 godina na ISDN i to na dve telefonske parice dakle duplo plaćaš :wink:

Užasne su ponude vala baš… :connie_crazyperson:

Ponude takve kakve jesu, a infrastruktura podrzava u teoriji download od 42Mb/ps, u praksi od 10-20Mb/ps.

Ček, pričaš o 3G internetu?
To je neupotrebljivo… ja sam ga koristio prije 3-4 godine… Konekcija je krajnje nesigurna, počevši od toga da prekida svaki put kad modem ti prebacuje sa HSDPA na EDGE il’ ne do bog na GPRS( a dešavalo se)… Ni pristojan audio razgovor preko skajpa nisam mogao da obavim, a kamoli video razovor… Skidanje preko linkova je bilo nemoguće, deliš IP sa još bog zna koliko ljudi, a iako ubodeš da možeš da skineš nešto sa nekog šering sajta, velika verovatnoća je da će konekcija da ti pukne za vreme skidanja, tako da…
I ne znam koje sad modeme koriste, ali onda sam ja imao velikih problema dok sam istio uspostavio da radi na ubuntu 9.?
Kabl je kabl, bio adsl ili kablovski net, za*ebi ti te fore… pogotovo VIP sa svojom čuvenom pokrivenošću…

Ja koristim VIP USB modem za laptop

PLUSEVI:
Radi svugde gde ima VIP signala za mob (skoro svugde)
Brzina je konstantna a pretplata sustinski flat (ne moze da se probije)
Dobije se SMS kartica sa brojem i 500 free poruka. Ljudi ne mogu zvati ovaj broj ali mogu slati SMS

MINUSI
SOftver je samo za Windows
Brzina je ocajna kada se predje taj limit od par GB, pa preporucujem za Web i Mail nikako za Torrent i Download
VIP je u stanju da ukine uslugu ako se duguje za mobilni, sto je protivpravno (razdvojeni ugovori) ali za ovo cemo se videti na sudu …

Dakle daleko je upotrebljivije nego ranije, samo da operateri spuste dozivljaj i da shvate da svoju infrastrukturu treba
da koriste za bezicni prenos podataka kako bi uzeli leb postojecim operaterima.

Ovako je to elitisticko i skupo resenje koje nije do kraja funkcionalno, ali je nekada neophodno.

Ugovor za VIP je isti kao i za mob samo je paket usluga drugaciji.
Ako zelis, posalji mejl na PM mogu ti skenirati ugovor

Igrom slučajeva sam morao doći u jedno selo u Sremu, na tromeđi između Srbije, Bosne i Hrvatske, selo Jamena. Tačnije dobio sam poso za stalno u seoskoj ambulanti. Obzirom da imam školu koju imam, da sam čovek iz gradske sredine i da sam naviko na brzu komunikaciju i “visoku” tehnologiju, jako mi je teško palo pre svega što je ovde jedini mobilni operater MTS i jedini internet koj se može koristiti MTS stick. Da zlo bude veće, ovde nema ni 3G mreže. Dakle osuđen sam na mega spori i nestabilni EDGE, a pošto nam dragi davaoci usluga ( MTS i VIP ) nemaju podršku za linux, (mislim da jedino telenor ima), morao sam da se vratim na windows da bih mogo da proveravam stanje i uplaćujem gigabajte.

Nešto pod hitno mora u Srbiji da se menja što setiče mobilnog i prenosivog interneta.

Infrastruktura ja ultra loša, kadar nesposoban u većini slučajeva da reši probleme i tako dalje i tako daklje…

Sva sreća pa sam naišo na ekipu jako dobrih i vrednih ljudi koji se bave distribucijom wireless interneta, tako da je ovo selo od pre 7 dana dobilo link i lagano se širi brzi internet po domaćinstvima :slight_smile:

@DrDEX, postoji aplikacija na linuxu, kojom mozes kontrolisati stanje i potrosnju Megabajta. Aplikacija se nalazi u softverskom centru i lako se odatle instalira. Naziv je wammu. Moze i iz terminala sa komandom

sudo apt-get install wammu

Da osvezim temu, http://blog.pticek.com/opsti-neuslovi/

I ja sam se skoro raspitivao za mobilni internet. Treba mi za vikendicu koja se nalazi u neposrednoj blizini Šapca ali mrka kapa. Radi ali je signal katastrofalno loš. Kablovskog naravno nema, ne želim da plaćam uvođenje telefona za tih par dana u tri meseca, wireless-a nema tako da… :frowning:

Ništa novo!

Jedino u Srbistanu je praksa da ne smeš da pročitaš ugovor pre nego što ga potpišeš! O bože…

Као да сам читао неки хорор роман, док год ова држава и за то надлежни не почну да штите интересе грађана компаније ће радити шта им је воља.
То у својој матичној држави сигурно не смеју да раде, власт као неки послушни слуга трчкара и нуди фирме на продају или прима стране фирме
које раде мимо закона, мало € провизије и… Директор ЦИА мудро је изјавио: Сваки човек има своју цену, да ли су то € или нешо друго…

Vala lepo si rekao ono za interese!

Sve više i više čitajući ovakve tekstove i živeći i odratajući u ovoj Zemlji, sve više uviđam da MOJA zemlja više štiti TUĐE interese nego MOJE, pa se onda normalan čovek pita, šta onda ja radim u ovoj Zemlji kada sam očigledno tuđin i stranac na sopstvenom prostoru i ognjištu?

Jedan moj veliki prijatelj ima jednu lepu izreku, koja je fatalno bolna a 101% realna: U Srbiji živim, od toga ću i da umrem!

Seljacka/srpska posla, svi djuture. Bio sam prisutan kad je ekipa iz Telekoma isla do njihovog predajnika na Oslusi na planini Tari da tokom Most Festa (jedini muzicnki festival kod nas u lokalu u B. Basti) POVECAJU protok jer dodje 30k+ ljudi na Drinsku regatu i ostale zajebavancije tih 5-6 dana pa se mreza gusi. Sto dalje implicira da ceo bandwidth moze da se poveca gotovo na svakoj stanici (pa i na 360 dana godisnje zaboravljenoj planinsko-tarskoj) ali iz nekog razloga to ne rade, nego nas muce sa EGDE internetom i sl, verovatno jer im se moze, a tako i treba. To je sto se tice signala i protoka za net. VIP i Telenor imaju vrlo slicnu infrastrukturu kao i Telekom (Huawei i ZTE oprema uglavnom) tako da je kod njih ista prica, znaci, mogu a nece. Uz vece gradove, autoput i poneki magistralni put, net je ok, signal za mrezu je pristojan, sve van toga je muka ziva.

Jedini razlog za slab net u mrezom pokrivenim delovima zemlje je neprofesionalnost po pricnipu ko vas #@+ i nista drugo. Nadali smo se da ce sa vise operatera biti bitka konkurencije, i pristojne cene, medjutim posle vrlo dobre ponude VIP-a one druge godine sve se vratilo na ja-tebi-ti-meni burazerski fazon medju operatorima i dranje nas korisnika. Pogledajte samo ponudu telofona uz pakete danas - bezobrzluk 1/1. Za te pare mnogi uredjaji mogu da se nadju i na trzistu i cemu onda prtplata? I to na 24 meseca, ni manje ni vise.

Da ne davim mnogo, nemojte ocekivati nista povoljno, a kvalitetno jos jedno 5 godina, minimum. Do tad cemo se boriti sa EDGE van Bg i NS, sa tarifiranjem ofrlje i NIKAKO flat internetom (ono 500MB + ostalo po 56kbs je uvreda za danasnje standarde) i hajduckim troskovima koji ni sami ne mogu da objasne.

*Morao san ovako posebno da stavim jer bode oci i nevidjena je bezobrastina koju sam primetio kad sam pregledao ponudu nedavno (bas na Vip-u). Samsung Omnia 7 (jes windows ali je jako fin uredjaj) je u Vipu na 24 meseca pretplate od 1168 din mesecno moguce dobiti ako platis 39.999 din (???), a doticna sprava kosta 200E u prodavnici sa sve 2 god garancije (van srbistana oko 130-150$). Zlo i naopako. Mislio sam da je tako jer je nepopularni WP, dok nisam video cene Android uredjaja. Ili smo mi mnogo ludi ili su oni mnogo pametni. Trece nema. :slight_smile:

Jedino povoljno što sam danas kupio u VIP-u je prepaid kartica koja košta 300 dinara i dobije se 300 dinara kredita + USB Flash 4gb atraktivnog izgleda :slight_smile:

Немој да причаш, сада уз картицу иде 300 крадита?? Када сам ја то куповао пре неку недељу, давали су само 100 кредита. Иначе о флешкама има разних писанија, негде раде, негде не … што не мора много да значи. Ја сам имао само један случај да није могло да се чита али је могуће да сам лоше угурао флешку у рупу с предње стране … а и пре тога сам се играо па направио две ехт4 партиције, чисто да када нешто носим другару не може да прочита са windowsa. Можда је и ту нешто забрљано.
Којом брзином се уписује на флешку? Код мене ретко пређе 2МBps али сад читам да су на новим извлачили и 5-6 па да проверим, ако је тако да идем и купим још 5-6.

Е да, скоро две године сам трошио Випову акцију … јави се, увећај кредит. Нажалост, брзо су је укинули за нове кориснике а то ми је био начин да све постпејд кредите нагуран на једну Вип картицу и трошим кад ми одговара. За пола године сам набацио око 90000 кредита а успут допуњавао свима које познајем а хтели су то. И данас другару и сестрићу допуним месечно по 3-5к кредита.

Ubo sam je u USB i radi 1/1 prikazuje realnih 3.8gb

Inače kartica mi ne treba kupio sam zbog fleša jer mi fleš treba pogodilo mi se u nezgodnom trenutku da mi crknu 3 flesha, jedan od 16gb drugi od 8gb i treći od 1gb.

Kako često instaliram sisteme sa USB-a trebao mi je neki veći od 2gb pa mi ovo leglo ko budali šamar za 300 dinara 4GB fleša :wink: