Покретач

Како користите опцију “Направи нови покретач” или на енглеском “Create New Launcher”?

jel to pricas za panel na desktopu? ako je tako, desni klik na isti.

Da nisi napisao ovo Create new launcher, mislio bih da se šališ :smiley:

Ма не шалим се, знам где се налази, али ја је никад не користим.

Nisam mislio na to da ne znaš, ne znam ja i dan danas gomilu stvari na linuxu, već sam aludirao na detalj oko prevoda na srpski, da nisi napisao na engleskom pojma ne bih imao šta ti treba :smiley:

А, то ::).
Шта да радим. Ја волим да имам све на српском и на ћирилици.
Покушао сам једном да направим пречицу за један конкретан документ па нисам успе, за програм да, али за документ не.
На LXDE јесам, али на МАТЕ никако нисам успевао.
Осим тога, збуњују ме ове опције у падајућој листи, не знам у ком тренутку се која користи.
Надам се да сам сад био мало јаснији.
Јесте да је то почетничко питање, али управо нам та често промакну.

npr, ja koristim samo jednu ‘custom application launcher’ program mi se nalazi u /home/ i odatle sam povezao putanju do panela. korisna je stvar ako imas neke alternativne programe, tj. one koji mozda nisu u repositorijumu.

sa druge strane, application launcher povlaci vezu iz “start” menija, i tako pravis precicu na panelu za odredjeni program.

Za dokument mozes probati da ga dodas kao argument za program. Na primer za “test.txt”:

pluma /home/milan/test.txt

ili “mint.mp3”

banshee /home/milan/Muzika/mint.mp3
Prvo napravis launcher za program, pa ga editujes i dodas putanju do dokumenta/fajla. :slight_smile:

Да, Ћофи, то сам успео. Али, када хоћу обрнути редослед, да иконици у менију која се налази у делу “омиљени”, поред наредбе за покретање програма додам и путању за одређени документ, е то никако неће да ради.

Koliko znam i ne moze :slight_smile: Bar ne na klasican nacin.

Doduse, izvodljivo je, ali na ovaj nacin “gubis” mogucnost pokretanja tog programa bez otvaranja dokumenta, i to ne samo u “Omiljenim”, nego i u samom meniju.

Potrebno je da editujes .desktop fajl tog programa i u “Exec” liniju dopises lokaciju dokumenta. Svi .desktop fajlovi se nalaze u /usr/share/applications.

Primera radi uzecemo Kwrite txt editor…

sudo pluma /usr/share/applications/kwrite.desktop

rezultat:

[Desktop Entry]
GenericName=Text Editor
Name=KWrite
Exec=kwrite %U
X-KDE-StartupNotify=true
Icon=accessories-text-editor
X-DocPath=kwrite/index.html
Type=Application
Terminal=false
InitialPreference=8
X-DBUS-StartupType=Multi
X-DBUS-ServiceName=org.kate-editor.kwrite
Categories=Qt;KDE;Utility;TextEditor;

zanima nas “Exec=kwrite %U”. Ovde dopisujemo dokument:

“Exec=kwrite %U /home/milan/tekst.txt”

Sacuvas i to je to. :slight_smile: Samo vodi racuna da kucas apsolutnu putanju za /home. Tj. ne “~/tekst.txt”, nego “/home/milan/…” :slight_smile:

Засто ја увек постављам нека компликована питања? :laugh:
Зашто једноставно не може десни клик на документ, направиш пречицу на десктопу и онда је возаш где хоћеш, мени, панел, или на неко друго место