Латинична тастатура и инсталација софтвера за банкарство

Zdravo!
Na Mintu 17.3 sam, probno.
Molim vas, kako da namestim latini;nu tastaturu sa ;,,[ ?
Drugo, preuyeo sam aplikaciju InstalacijaOfficeBanking/WinALL.exe, ali ne mogu da je pokrenem
?
Hvala

Да имате латинучну тастатуру потребно је да одете у подешавања затим тастатура те распоред и ту додате српску/хрватску/бошњачку латиничну тастатуру по жељи.
Друго на Линуксу, што Минт и јесте, не можете инсталирати нативно .exe датотеке, него постоје програми који су посебно прављени за Линукс системе. Наравно могуће је преко Вајна или неког другог програма за емулирање Видовс софтвера, али моја препорука да прво потражите нативне Линукс апликације, уколико постоје. Ако не онда избор спада на Вајн или сл.

Jel to neka fora???

Hvala Vam.
Pokušao sam dvaput da dodam tastature, međutim, u ponudi su bile samo engleske u raznim varijantama. Potražiću ponovo.
Ovo oko nativnih meni nije dovoljno uputstvo, tako da, ako je neko voljan da da preciznija uputstva, hvala. Gledao sam ponudu appleta i još ponešto.
Hvala.

Нисам баш добар са временом тако да ћу покушати што краће.
Линукс јесте систем као Виндовс и рекао бих намјена им је једина сличност. За Виндовс програмери праве/кодирају програме који обично носе тај наставак .exe. И ти програми су намјењени да раде под Виндовс системом, док за Линукс ти исти програми постоје али су другачије прављени, тј. кодирани, и они код Убунту и његових деривата обично носе екстензију .deb . Е сад под нативним програмима који се односе на неки систем подразумјевају се програми који су кодирани за тај систем. Примјер је када скидамо Хром са службене странице имамо више верзија, свака одговара за један систем (Виндовс, Линукс, Мек, Андроид, ајОС).
И да додам постоји могућност покретања Виндовс програма у Линуксу преко емулатора као што је Вајн, али то није увијек најбољи избор. Лично сам корисио више Виндовс програма на Линуксу и радили су уредно, али то не мора увијек бити случај.

Hvala Vam. Pokušaću kad budem imao vremena.
U međuvremenu, ako neko može da me uputi na neki tutorijal ili pisana uputstva, hvala.

Izvini ali ja imam osećaj da se sprdaš, ako imaš Mint sa Rox-om… Ko ti je instalirao sistem?

Evo nešto na srpskom

Ne sprdam se, kad sam namestio Ubuntu, tu je nešto bilo ROX valjda, ja sam mislio da je to zato što na pozadini imam kamenje pored mora.
Sad imam Mint, ali nisam nameštao ništa pozadi (sliku), pa nisam znao šta da napišem, i ostavio tako.

Ne sprdam se, kad sam namestio Ubuntu, tu je nešto bilo ROX valjda, ja sam mislio da je to zato što na pozadini imam kamenje pored mora.
Sad imam Mint, ali nisam nameštao ništa pozadi (sliku), pa nisam znao šta da napišem, i ostavio tako.

Hvala

@FGO
Ako si instalirao Linuxmint-17.3 MATE .onda upiši da ti je okruženje MATE. ili ako si instalirao Linuxmint-17.3 Cinnamon onda upiši da ti je okruženje Cinnamon :slight_smile:

Hvala. Mislim da je cinnamon. Promeniću.

U telefonskom korisničkom servisu Banke Intesa mi je rečeno da njihovo ništa ne radi na Linuxu.
Da li neko zna, da li ima banaka čije elektronske bankarske aplikacije za pravna lica ili web rešenja rade na Linuxu?
Ostala mi je opcija da promenim banku, ili da zaboravim Linux.
Hvala

Radi sve Intesin online banking savrseno na Linuxu…jbt kako mogu da daju takve informacije. Zbog sigurnosti, svrati u bilo koju poslovnicu Intese i trazi da iskljuce Javu (radi i pod Javom ali onda moras da instaliras Oracle Javu u svoj Mint)

Potvrdjujem da Intesa online banking radi savršeno u linuxu.U Manjaru-xfce predinstalirana Java.Prošli mesec sam prešao kod njih.
@marecare

[QUOTE="marecare, post: 59164, member
[USER=1416]
@FGO[/USER]
Ako nisi rešio tastaturu evo slikovno uputstvo iz Mint-cinnamon 17.2.Nemam 17.3 ali ne verujem da ima većih razlika.
Edit- nisam pažljivo čitao prethodne postove. Vidim da se to odnosilo na “Pravna lica”:frowning:
Eh zakasnio već ste odgovorili:)
Screenshot from 2015-11-27 22:24:48.png
Ideš u “Meni”, pa “sistem setings”,klik “keyboard”, klik na "layots " , klik na “+” izabereš jezik i klik na “ad”:slight_smile:

Ok. Hvala ti.

Hvala

U vezi sa tastaturom: dok sam radio u Live verziji, nije bilo drugih jezika osim engleskog, što nisam znao, pa sam pokušavao.
Sad u dualu, pišem kako oću.

@Ladislav
Uradili su redizajn sajta (aplikacije) i kada sam se ulogovao pisalo mi je u header-u sajta da ako ne zalim da koristim Javu mogu da odem u bilo koju poslovnicu i da trazim da aplikaciju ne bude zasnovana na Javi (nadam se da sam dobro to tada razumeo i da sam koliko toliko dobro objasnio). Iskoristio sam tu priliku i odmah sutradan otisao u poslovnicu i “iskljucili Javu” (znam da glupo zvuci ali ne znam kako drugacije da objasnim) i od tada se vise ne pokrece Java kada otvaram Intesin sajt, a kada vrsim placanja vise ne moram da ubacujem CD, vec mi SMS-om stize jednokratni password koji traje 15sec koji sluzi samo za tu transakciju.

Tako i ja radim kao fizičko lice.
Al za pravna ne znam…