Поздрав и молбица

Здраво,

ја сам Александар Јовановић, линукс користим тек годину дана, прво Минт, после Сербиан, тренутно у “триплбуту”: Сербиан (с тестинг листом извора), Шале (с којег се јављам) и Бунсен.

Сербиан ће сад да лети, о чему сам на свом блогу нешто и написао, па ћу вас замолити за мишљење о изнесеном у[SIZE=4] Сербианска посла - Ћирилизовано: Сербианска посла [/SIZE]. Морам да нагласим: не тражим подршку него мишљење, да видим да ли само ја размишљам на такав начин.

(Код пријаве сам ставио Xfce јер није понуђен Openbox. Зашто? Од тог “москвича” нема бољег аута…)

Овај блог пратим редовно, хтедох да се јавим када Триос буде “тип-топ” спреман па да и о њему нешто напишем, али…

Али не видим да ми преко РСС-а стиже објава да је готов. (Успут, РСС вам је мало чудан, понекад добијам објаве старе више месеци.)

Ако некоме није пријатно да то што мисли каже и јавно - нека ми се не јавља. Али ево адресе (блога “Ћирилизовано”): [email protected]

И кад сам већ овде, ауторе Триоса ћу замолити да прочитају и [SIZE=4]Сјајан мали разговор с творцем Шале ОС-а, Дејаном Петровићем[/SIZE]- Ћирилизовано: Сјајан мали разговор с творцем Шале ОС-а, Дејаном Петровићем
јер бих и њима поставио слична питања - када Триос буде готов.

Поздрав свима, нарочито онима из чијих сам постова нешто научио.

Александар

Zdravo i tebi Aleksandre i dobrodošao na FOSS :up:

Sit sam se ismejao čitajući tekst o “serbianu debijanu” :smiley: naročito me podsetio deo kada je neznani junak iliti @pavik momčić iz Arilja (njegov pseudonim ovde na forumu dok nije zbrisao ko muva bez glave) krenuo sa njegovim “poklonima koje treba da vratiš” jer je isto momče uradio i ovde, sklepao neku ptičurinu našo na netu pa joj prišabanio neki grb rekao evo logo za zajednicu, mi budale ga stavile i one posle kada je otišao počeo da plače :cry: da mu vratimo logo jer je njegovo autorsko pravo :govance::D:govance:

No ne bih dalje o spamerima…

Kako si ti ovih toplih dana? Šta ima novo u svetu i kod nas, vidim dobro pičiš sa blogom redovan update i to, svaka čast :wink:

Топлих дана ме тресе баш јака прехлада па блог и није тако “редован” као раније, када сам умео и по пет-шест текстова за дан да преведем. Мада је то последњих недеља спало на превод-два, јер ми мало досадило и само превођење, али и вечите свађе с полуписменим уредницима патриотических сајтова.

Има један који се смртно увредио када сам написао да неће бити ни писмених читалаца, ни новинара, ни уредника све док се не уведе обавезно медијско образовање. Није исто гледати телевизију 5-6 сати дневно и умети гледати, још мање правити програм, а исто важи и за новине и интернет саджаје. Интернет је, шта више, најсложенији од свих медија (природно, све их обједињује), али је лако доступан и самим тим подложнији злоупотребама и аматерлуку. Деценије ће требати да ту крене нешто на боље.

И са линуксом пролазим кроз тај дежа ви. Али, Богу хвала, само као корисник (и помало пропагатор) па могу и да уживам - ипак се чувајући да ме та зараза и скакутање с дистроа на дистро превише не ухвати.

Сербиан још нисам макнуо, али хоћу, чим одлучим шта уместо њега. Шале остаје, Размишљам да ли да Бунсену изменим листу извора и уместо стабилме ставим тестинг… То ћу средити за пар дана и тако ће да остане бар до пролећа идуће године. Материјала за учење линукса је довољно и без дистро-скакутања.

И за “Ћирилизовано” планирам “строги” режим: један нови превод дневно с моје стране, а сарадници - кад, шта и колико хоће. Такође, биће мање политике (спољне, домаћа ме и не интересује, окупација је монотона) а више чланака о медијима. Како је линукс и медијско средство и медиј, преводићу и за нас пингвинисте.

Итд. Распричах се.

Поздрав из Чачка,

Ацо

Pozdrav i tebi.
Imas moju punu podrsku u svom radu, samo nastavi tako :wink:

Dobrodošao na forum Free and Open Source Srbije, a što se tiče logoa svaki logo koji je postavljen na neku veb stranicu smatra se da je dostupan svima za gledanje i korišćenje, a to što je isti postavljen poput banera ili u opisu teksta te stranice ne smatra se krađom autorskog dela, uz napomenu da u našem zakonodavstvu postavljanje slika i radova na internetu još uvek nije jasno definisano da li su iste (u potpunosti) zaštićene autorskim pravom ili nisu. :bookworm:

Auuu lele, šta ću ja da radim pošto sam istu sliku “Orlića (Stole se beše zvaše)” postavio u nekoj “mojoj GIMP obradi slike za pozadinu” na ovim stranicama - davno to beše. :wink:

P.S. Mora se uključe malo opisi tekstova TRIOS-a / da se rašire malo informacije o istom i na drugim blogovima / uz napomenu da imaš podršku i od mene. :slight_smile:

Aco, dobrodošao na forum :slight_smile:

Nema smisla ne “ispoštovati” kulturnu molbu, ergo…pročitao sam razgovor/intervju sa Dejanom Petrovićem.
Na stav(ove) autora DP nemam, niti mogu imati, bilo kakve primedbe…sve je lepo rečeno, i “svaka mu je na mestu”.
Stavovi su lični, kao i motivi za pravljenje nečega što se zove…ili bar pretenduje na taj" naziv…“linux distribucija”.
Da ne bude nesporazuma, ovo pod navodnicima se ne odnosi samo na ChaletOS, nego i na Serbian, TRIOS kao i na još 2 ipo ziliona distribucija/spinova/remastera ili čega već.
Da se ne lažemo…pravih distribucija, barem kako ja gledam na to, ima svega nekoliko…RH, Suse, Gentoo, Slackware, Debian/Ubuntu, LFS… i iza njih stoji uglavnom ili ogroman novac+infrastruktura, ili su među prvima krenuli pa se održavaju po inerciji , Slack na primer.
Svi ostali, u manjoj ili većoj meri “jašu” na leđima pravih distroa, i glume nešto…neki zato što vole da glume, neki zato što vole da prčkaju po sistemima, neki zato što se nadaju da će im to doneti neki novac/status. Srpska linux scena, bar što se tiče “distribucija” je posebna priča…da parafraziram stari vic o mačijem sexu:
“ni manje scene, ni veće dreke…” :smiley:
Sujeta, zavist, neznanje, neobrazovanost, glupost…to je ono što dominira ionako malenom scenom.
Ako se neko pita gde je TRIOS u celoj toj priči, stvari su krajnje proste…ja sam iz kategorije koja voli da prčka po operativnim sistemima, a u poslednjih godinu ipo, još više volim da pokažem srednji prst bagri okupljenoj oko systemd najezde koja je inficirala ceo linux ekosistem. Ispade da se rezultat tog mog sporta dopada i drugim ljudima, i sada više nema smisla da se napusti projekat.
Usput, bilo bi lepo da se okupe svi autori srpskih distribucija/spinova/remastera/čega-već/ na jednom mestu, pa da malo razmenimo iskustva…makar na ovom forumu, ili na nekom četu ili gde već ostali autori požele.
Nažalost, bojim se da je to neostvariva zamisao, verovatno zbog moje loše osobine da ponekad postavljam nezgodna tehnička pitanja :wink:

Хвала, Драгане, на опширном одговору
Који је 3/4 чланак :slight_smile:
Слажеш ли се да одговориш на још пар питања па да то буде интервју?
Наравно, прво би представио Триос и вас, екипу која на њему ради, рекао нешто о плановима и темпу реализације, за кога је…
Друго, шта мислиш о вези ГНУ/Линукс и комерцијално, рецимо оно што се ради са Зорином или са инсталирањем линукс дистрибуција у нове машине: DistroWatch.com: Put the fun back into computing. Use Linux, BSD.
Има ли шансе да се то ради и у Србији?

Додај и сам нешто па одговори, што ти је “на души”. То је уобичајена ствар, јер онај ко пита најчешће се ни не разуме у тему, још мање познаје саговорника

И, ако пристанеш и одговориш, замолићу те да то буде на српском писму и уз илустрације.
Имај у виду да је сваки чланак бар дупло читанији ако уз њега иде видео а не само фотографије.

Slažem se, slobodno pitaj sve što te interesuje :slight_smile:
Što se tiče komercijalne upotrebe linuxa, u normalnom svetu je to ogroman biznis (serveri, podrška i sve što ide uz to…).
Nažalost, u banana državama poput naše, čiji se svevideći mnogoobožavani&mnogovoljeni premijer dodvorava M$ zvaničnicima, ne verujem da je moguće iole značajno komercijalno učešće linuxa u državnoj administraciji, verovatno zato što je i sveprisutni M$ ogroman biznis :wink:

Спремићу питања до четвртка, још бих мало да разгледам форум. Надам се да ћемо све завршити до понедељка, још боље уторка, тада се “Ћирилизовано” највише чита.
Хоћеш ли да ти питања поставим овде или пошаљем поштом (у том случају, јави ми се на [email protected])?
Предлажем овде, због “транспарентности” :slight_smile:

Predlažem da ga ispituješ ovde, da bi mi ostali mogli na miru da trolujemo temu. :ninja::smiley:

Naravno ovde, javno…manje rizikujem, ako se slučajno posvađamo, da objaviš deo privatne prepiske :smiley:
Šalu na stranu…i trolovi, koji se već javljaju, treba od nečeg da žive… :smiley:

Разуман, врло разуман предлог, рекао бих. Надам се да ће се и Драган сложити.
Шалу на страну…требало би да буде занимљиво. Ако троладија и сама каже нешто што би могло да се убаци у чланак.
(Могући проблем: моји саговорници имају име и презиме. Знам да бих требао да уважавам нечију потребу да остане анониман, али шта могу, згадило ми се јуначење анонимаца испод политичких текстова…)

Драгане, управо прочитах: The Anatomy of a Linux User | FOSS Force
То бих превео да иде испред разговора с тобом (као засебан чланак, наравно).
А за све: замолићу вас за предлоге шта превести - да буде занимљиво и онима који се још нећкају да ли да пређу на Линукс.

Tvoje je pravo da organizuješ svoj blog kako se tebi dopada.
Međutim, što se mene lično tiče, ja sebe ne vidim kao nekoga čija je uloga da ubeđuje wintendo korisnike da pređu na linux (ako bi to trebalo da bude poenta uvodnog članka) čak naprotiv…mnogi pokušaji da se napravi surogat wintendo desktopu, linuxu su naneli mnogo više štete nego koristi.
Prosto, sistemi su potpuno različiti, wintendo je superioran na jednom polju (desktop), inferioran na drugom (serveri), oba zajedno ne mogu ni cipele da čiste Solarisu na primer itd…trpati sve u jedan koš je kao “mix grandmothers and frogs…”, što bi rekla ona pijana budaletina Danin muž :wink:
Usput, pošto se na ovom forumu ja “krijem” pod punim imenom i prezimenom, zadržavam za sebe pravo da ubacujem politizovane komentare gde god mogu :smiley:

Не убеђујем никога ниушта, него обавештавам.
М$ ће кад-тад почети да изнајмљује програме који се користе преко 10-ке, Срби то углавном неће моћи да плаћају, па реко ајд као родољуб(ац) да мало помогнем…
А из првог питања Дејану око Шалеа видећеш шта мислим о пропагирању линукса иначе - да би то било и узалудно и непотребно. Већина (пучина, како ју је звао Милош) има све “квалитете” који припадају већини, и треба јој чобанин као М$.

Ono što smo naučili za ovih 4 godine koliko postojimo kao FOSS organizovano na internetu, ili barem ono što sam JA naučio baveći se Linuxom od 1999 godine i aktivno učestvovao na internetu od 2002, pa na ovamo, jeste… nikada se ne raspravljaj sa budalom jer, prvo će te spustiti na svoj nivo, zatim, pobediće te iskustvom!

Isto tako, nikada ne propagiraj Linux i ne ubeđuj ljude da nisu sigurni na internetu, jer u oba slučaja ćeš ispasti budala.

Linuxaši sami dođu, ne treba im marketing i u tome je čar!

“…nikada se ne raspravljaj sa budalom jer, prvo će te spustiti na svoj nivo, zatim, pobediće te iskustvom!” /Марк Твен, заслужио да му се наведе име уз његове речи, бар код Срба, јер Николи Тесли је увек био веран пријатељ./

Позивање на искуство и стечено знање нема… "Доказ ауторитетом нема снагу ауторитета доказа.(Е, сад ја не наводим аутора, јер је у питању гимназијско градиво из другог разреда, када се учила социологија с методологијом. У мом случају, то је било пре скоро 40 година, заборављам ствари.)

Дакле, то што неко искусан тврди (без образлагања и изношења доказа) да је нешто некад важило не доказује да је заиста тако било, још мање да важи данас, и још мање да ће важити у будућности.

Ја нисам понудио доказе већ такозвану засновану претпоставку: Мајкрософт ће кад утера Малвер 10 код довољног броја корисника (сада их има “само” 300 милиона) почети да дере и наплаћује све програме без којих просечан, а нарочито захтевнији корисник не може. Тада ће људи - што раније нису - масовно кренути ка Линуксу. Јер неће Гејтс опет допустити дивље верзије свог производа. За ово (и измештање свих података корисника у клауд, да рачунар буде тек посредник) су се они који су га створили и он сам спремали деценијама, све до сада је био само увод.

Ја само хоћу да своје читаоце обавестим да би требало да спремни, барем с нешто елементарног знања о Линуксу, дочекају увођење тог редовног намета, и после, да све оно што су држали у свом рачунару сад треба да повере еугеничару Гејтсу и сличнима.

“Бити спреман, то је све.” (В. Шекспир кроз уста Хамлета)