Trios a3...zeleni :)

Trios A3, zeleni desktop :slight_smile:

Izmene:

Naglasak je na Instaleru…nakon nekoliko dopuna i izmena, posebno u delu za particionisanje, trebalo bi da je sada potpuno funkcionalan.
Automatsko kao i manuelno particionisanje radi iz samog instalera, nema potrebe više da se prethodno poziva Gparted niti ga instaler koristi.

To bi uglavnom bilo sve, uz par kozmetičkih sitnica :slight_smile:

Ko želi da isproba ispravljeni instaler, iso može skinuti odavde

http://mirror.org.rs/trios/ISO/trios_a3_x64.iso

Kasnije ćemo ga prebaciti na SF, a na trios serveru ćemo postaviti 32-bitnu verziju

Video sam da je postavljen iso za Alfa3 još 23-04-2014 ali sam malo pričekao zvanično saopštenje na forumu B)

Taj što si ti video je obrisan, jer nije bio u redu…noćas smo napravili novi sa istim imenom :slight_smile:

Malo nas je omelo ovo zezanje sa domenima, i downtime foruma, ali vraćamo se u kondiciju :slight_smile:

Ergo, ako si kojim slučajem skidao taj iso od pre nekoliko dana, slobodno ga baci u kantu…instaler tu nije valjao :slight_smile:

Dragan: Ergo, ako si kojim slučajem skidao taj iso od pre nekoliko dana, slobodno ga baci u kantu…instaler tiu nije valjao :slight_smile:

Nisam skidao, jeste stajao iso fajl od istog datuma, ali pretpostavio sam da je došlo do izmene iso fajla, tako da ništa ne skidam i ne objavljujem dok ne sačekam zvanično saopštenje od strane FOSS ekipe na forumu. A sada se kreće sa preuzimanjem i testiranjem istog. :wink:

Da dodam, i brzi.
Iskljucen je garbage collection zarad vece stabilnosti.
Jedina “mana” je malcice veca potrosnja memorije, ali nista strasno, u proseku trosi ~25-80MB, sa peak-om @~150MB pri raspakivanju file-systema ( “Uncompressing file system” korak ).
Tako da je instalacija moguca i na masinama sa 256MB RAM-a, uz obavezan swap. :slight_smile:

Ok, nije problem…inače, u tom folderu je okačeno ono što se pakuje na serveru, pa odatle svi skidamo za probu…nije svaki iso kako treba, iako se javno vidi :slight_smile:

Koja je root sifra za live sistem?

Nema root šifre…

Ako ti treba root pristup u live sistemu, desni klik na desktop pa izabereš “Open Terminal as root” ili “Open Thunar as Root”

Time su omogućene sve opcije koje mogu da zatrebaju u live režimu

Evo sada skinuo, napravio LiveUSB, isprobao i oduševio se…:slight_smile: Svaka čast momci…!!!:smiley:

@ Dragan Hehe ja prvo podesio root password, pa tek onda video da na desnom kliku ima “Open Thunar as Root”…:slight_smile: Mozak…:slight_smile:

::slight_smile: ne brini, svima nama dešava se da ne vidimo ono što nam je pred nosom ::slight_smile:

Što se tiče root lozinke, ona je u live sistemu potpuno nepotrebna, a zbog skeletona za instalaciju mora da postoji pored root naloga i običan “user”…odatle i te opcije na desni klik (koje ostaju kasnije i na instaliranom sistemu) da se ne mučite i lakše koristite live verziju ::slight_smile:

Na desnom kliku u Thunaru i na Desktopu, pored Thunara i Terminala “As Root”, imate i:

• “Check md5sum” opciju za proveru md5sum-a fajla na koji ste kliknuli,
  • “Edit as Root with Mousepad” opciju da otvorite fajl u mousepad-u kao root. Korisno za editovanje konfiguracionih fajlova koji su u “/” direktorijumu. Na primer /etc/fstab | /etc/lightdm/lightdm.conf itd… :smile:

EDIT:

[SIZE=18px]Jos jednom bih zamolio drage forumase koji budu instalirali TriOS Alfa 3, da prenesu utiske/iskustva sa instalerom, jako nam je vazno da potvrdimo da su bagovi sa particionisanjem definitivno ispravljeni!!![/SIZE][SIZE=18px] :smile: [/SIZE]

EDIT2:

Dupli nazivi* u gtk3 aplikacijama/prozorima su krivica upstream Gnome razvoja i furanja svog fazona bez ikakvog obzira prema drugima. Nazalost na to da uticemo ne mozemo, niti se CSD* moze iskljuciti, tako da “to je sto je” za sad… Problem je inace isti na svim GTK okruzenjima, nije samo na XFCE-u.

Ne da mi da otvorim hard disk niti da pristupim synapticu bes root sifre.

Probaj sa “live” kao pass :slight_smile:

@ chavez Da podesiš root u live režimu otvori terminal i kucaj:

sudo passwd root

i enter. Zatim ukucaj svoj proizvoljni password. Ponovi taj isti password. Zatim sa tim root password-om možeš da pristupiš bilo gde tokom live sesije…:slight_smile:

1)open terminal as root

1. u root terminalu ukucaj “synaptic”

Instaler sada radi perfektno manuelno particionisanje. Odličan posao.

^^ Darko prvi, vec kao po obicaju! :smile: Hvala puno druze!! :smile: :smile:

Drugari,
skinuo sam ovo poslednje izdanje (sa linka gore) i zeleo bih da ga probam prvo kao Live :slight_smile:
Niste napisali koji je pass za live rezim (kada pokrecem app kao root i sl.) :slight_smile:

Dakle?

Ja stvarno ne znam koliko puta treba da pomenem(o)…live sistem NEMA ROOT LOZINKU

Thunar i terminal možete na desni klik da pokrenete kao root, bez da traži root lozinku, jer nije ni setovana…
Sve ostale aplikacije ako želite da pokrećete kao root, možete pokretati tako što otvorite terminal kao root pa iz tog terminala startujete koju god hoćete aplikaciju sa root dozvolama.
Osim Synaptic-a zaista mi ništa ne pada na pamet šta će vam uopšte root pristup običnim aplikacijama u live režimu…

Da se nadovezem, kao sto rece @ubuntuser, ako vam bas treba root sifra, raspaliti:

sudo passwd root

# a moze i samo:

sudo passwd