TRIOS Klub

Hm? možda dobro kao ideja, ali otvara se pitanje: šta bi taj klub nudio svojim članovima više od onoga što korisnici već ionako imaju besplatno?

Članovi kluba mogu da prvi dobiju nove verzije TRIOS-a za početak,a ostalo će već da se smisli.Ko nije pokušao nije ni uspeo.
Ja sam se već izjasnio da ne očekujem neke povlastice.Može ideja da se plasira pa da se vidi ima li zainteresovanih.

Ok, da ne pumpamo više ovu temu, koju je @rapha pokrenuo u vezi različitih distroa, detaljima oko TRIOS-a, predlažem da otvoriš novu temu…

Ideja je da se formira klub korisnika TRIOS-a za koji bi se plaćala članarina kako bi se potpomogao razvoj celog projekta.Ako ima zainteresovanih i ako ima predloga kako da se sve organizuje i izgleda ovde je mesto gde mogu da se izjasne.

Mislim da je donacija putem PayPal sistema odlična jer ne zahteva nikakve napore da bi se ona odradila.

Klub je dobra ideja ali nije praktična i primenljiva u našem slučaju jer bi onda mi imali dodatnu obavezu da za iznos članarine korisnicima “damo” nešto zauzvrat pored TRIOS-a. Ti ne zahtevaš beneficije ali daleko više ljudi će zahtevati beneficije, a mi trenutno “osim” TRIOS-a ne možemo ponuditi ništa iole razumno a da to ne zahteva izdvajanje dodatnih naših finanijskih mogućnosti koje su u ovom trenutku na minimumu zato je donacija dobra jer ne pravi razlike i ne pravi zavist medju ljudima u vidu “oni prvi dobijaju verziju TRIOS-a a mi tek posle 20 dana”.

Članarina stvara neki vid obaveze koju ljudi ne vole, jer im je već pun… špajz… banaka, kredita, računa pa još “obaveza” da se putem članarine uplati bilo koji iznos FOSS-u stvara malo po malo odbojnost, mnoga veća udruženja i klubovi imaju ozbiljne probleme kada je ovo u pitanju, jednostavno ljudi se zasite i prestanu da uplaćuju članarinu.

Inače nema ovde bog zna kakvog zahvaljivanja i divljenja, naravno veliko hvala svima koji bi donirali i održavali te donacije ali to je to, ko hoće hvala ko neće hvala opet sve je stvar od čoveka do čoveka i niko nije u nikakvoj obavezi da nešto donira.

Postojala bi opcija da se prilikom doniranja upiše nickname i visina donacije ili anonimno, pa se to kasnije generiše u nekoj listi koja bi bila na recimo adresi foss.rs/donacije gde bi bio spsisak donacija i neki naši Goal-ovi.

Donacija se uvek svodi na “doniraću sutra” (malo) :wink: i meni ta reč donacija nekako liči na milostinju samo malo zamaskiranu.
Obaveza , disciplina su generatori progresa.Ne vidim razlog da klub korisnika TRIOS-a odma u početku obećava kule i gradove.
Prosta stvar ako ima stvarno korisnika i ako su zaista zadovoljni sa distribucijom zašto se ne bi okupili i koliko toliko pomogli ceo projekat.

Mi niti smo hteli, niti ćemo, niti možemo da obećavamo kule i gradove tako da na bilo kakve povlastice ne treba računati jer ne želimo da delimo korisnike…isto tako možda neko želi da donira a li iz nekog razloga ne želi da bude u klubu… ako ostavimo mogućnost da se to radi onda bolje i da nemamo klub jer smo samim tim što svi pišemo na ovom forumu upravo članovi nekog virtuelnog kluba iliti zajednice, pa samim tim pravljenje nekog “pod-kluba” da se tako izrazim, mi deluje malo glupo, jer se recimo ovde donira pre svega FOSS organizaciji koja upravlja projektom TRIOS, tako da u budućnosti taj klub TRIOS neće biti u ravnopravnom položaju sa drugim potencijalnim projektima…

Očito je da na sve ovo gledamo iz različitih uglova,a velika je verovatnoća da nam je cilj dosta sličan.
Definiši FOSS organizaciju.Šta misliš da li iko od potencijalnih donatora zna šta je FOSS organizacija?
Kakve su šanse da neko ko koristi recimo Ubuntu ili Mint ili Manjaro ili bilo kakvu kurta-murta Linux distribuciju donira novac baš FOSS organizaciji i zbog čega bi to uradio iz kojeg motiva?
Sam klub ne bi bio nikakva tajna organizacija već bi to trebalo da bude okvir u kojem bi se našli oni koji stvarno koriste TRIOS.Ne bi se tu ništa odvajalo od FOSS-a već bi sve i dalje bilo pod okriljem istog.
Ono što je realno je TRIOS jer kada ga narežeš na disk ili ubaciš u USB i pokreneš računar on radi i kako Rafa reče obavlja posao.Mislim da su daleko veće šanse da će neko da izdvoji koji dinar za sistem od kojeg lično ima koristi nego za neku organizaciju o kojoj ne zna baš nešto naročito.
Nije mi namera da namećem svoje ideje ili da ulazim u takozvani sukob mišljenja već samo pokušavam da budem praktičan i realan.

Onaj ko zna šta je FOSS i ko dodje do ovih strana vrlo brzo ukapira i šta je TRIOS + neki drugi projekti.

No, kao što rekoh, ako vas ima jako mnogo koji želite “TRIOS Klub”, biće mi čast da ga otvorim… dakle, vi ste na potezu :slight_smile:

Ne namećeš svoje mišljenje već kao što @Dragan kaže u jednoj temi, Razumem ja tebe ali ne razumeš ti mene :slight_smile:

Za ovo si potpuno u pravu…dakle, prethodni korak, pre osnivanja tog kluba, je da se utvrdi ko danas sve koristi TRIOS.
Usput, dobrodošao među saradnike :slight_smile:

U tome i jeste poenta.Klub bi dao iole realnu sliku koliko ima stvarnih korisnika.

Hvala na dodeljenom statusu nadam se da ćemo uspešno sarađivati.

Naravno…postavio sam upravo i novu temu, na osnovu koje ćemo imati i neko početno stanje za taj Klub.
https://foss.rs/threads/koliko-trios-ima-aktivnih-korisnika.4595/

Predlog:

Onda u tom TRIOS klubu umesto klasične članarine primali bi donacije koliko je ko u datom trenutku u skladu sa svojim mogućnostima, mislim da bi tako bili najpravednije prema svima, a opet ostavljen je izbor onima koji bi donirali 1evro ili onih koji bi donirali mesečno bez problema 20evra.

I to je odavno smišljeno kako treba u svetu…standardni korisnici, srebrni/zlatni/platinasti itd.
Isto se odnosi i na potencijalne sponzore…znači samo je potrebno da nađemo odgovarajući primer i primenimo na taj TRIOS Klub.
Na primer, mislim da je Devuan do sada na taj način uspeo da skupi nekih 4-5000 €, ako ne i više…ima negde objavljeno koliko tačno, mrzi me sada da tražim…

Devuan je sakupio 4-5kilo evra, na osnovu čega? Oni ni ime nisu mogli da smisle… nemaju ništa. :cccc:

Kao prvo lajkovao sam ti poruku za entuzijazam ali za koji smatram da je pogrešan i totalno bi kontra efekat postigli.
Prvi ja bi donirao za razvoj FOSS-a.
A tri os sam samo probao i bio mi je jedan dan na kompu. Separatisati forum na taj način je po meni glupost prvi ja ne bi dolazio više ovde kada bi takva organizacija bila. Ako pitaš zašto, zato što se ne bi osećao lepo, imao bi osećaj kao da sam građanin drugog reda na ovom mestu ako nisam član tog kluba. Ali nisam ja bitan kao jedinka nego svi ostali i budući dolazeći članovi. Ako ne koristim Tri os i nisam član kluba imam bi osećaj da me gledaju drugačije,mada to nebi bilo tako ali takav osjećaj bi imao. Nije ovo masonska loža da pravimo kultove nekakve. Ja ako hoću donirati ja to mogu učiniti jednostavno kontaktirajući Dragana, Vladimira, Filipa dajte račun da upltim vam koju kintu i zdravo ne treba mi nikakav klub niti članarina.
Ne moraš ti koristiti tri os da bi donirao, jer ja i ako bi donirao donirao bi zbog njihovog truda zalaganja i želje da stvore nešto.Donacija je vid podrške nekom ne moraš ti njegov proizvod koristiti.

Na kraju krajeva ja bi pre opciju negde na forumu ubacio za donaciju ove zajednice kad klikneš na nju tu se nalazi način sa uputom kako da doniraš. Onaj ko podržava ovu zajednicu i imam mogućnosti on će to da i uradi.

I sory ako ima grešaka kucam sa telefona

Bravo za post Aco, upravo o ovome sam pričao… neće se ništa strašno desiti ali bi se stvorila neka nelagodna situacija, makar ja to tako gledam ali očigledno da nisam jedini.

Surfer je napisao, ono što je realno jeste TRIOS, ne. Greška, ono što je realno jeste FOSS pa tek onda TRIOS jer da nije FOSS-a i zajednice na kojoj smo se našli svi zajedno ne bi ništa ni bilo, barem ne u ovom obliku.

TRIOS klub može postojati ali samo i isključivo opciono i to da donacija ne utiče na “članstvo” u klubu niti da taj klub poseduje neku vrstu članarine, jer ja prvi ne želim to da radim da na neki način članstvom u klubu iznuđujem novac ljudima. Prvo nije moralno (po mojim načelima) drugo stvorile bi se vrlo brze podele, treće distro bi bio na lošem glasu zbog te “članarine”.

Donacija je čista priča, jer kao što kaže Aco:

…moj lični primer, kada je pre par godina Slack bio pred gašenjem i bili u rebusu oko para ja sam donirao 30evra od prodatih majica za Linux Mint Srbiju i donaciju poslao kao “LMS”, a Slackware ne koristim već više od 15 godina.

TRIOS može da se pomogne i otvaranjem prodavnice/kupovinom artikala koji će nositi TRIOS znak…majice, kačketi, podloge za miša, futrole, torbice…svašta tu može da se ponudi

Da naravno, WebShop je već ozbiljan korak ali za taj ozbiljan korak da bi to sve bilo kako treba moraju se uložiti neka novčana sredstva kojih mi u ovom trenutku nemamo.

Mada eto mogli bi od nekih donacija da odradimo nešto od tih stvari pa da ih onda realizujemo.

I to nije loše bolja je i ta opcija ali i tu ima ulaganja u samom startu. Moraš ti majicu kupiti i oštampati pa da bi je prodao.

Na kraju krajeva vi kao pokretači cele priče i projekta ako je zapelo ladno otvoriti temu na firumu u veze toga. Ljudi takva je situacija pa ko može kanuti nešto bilo bi dobro da možemo nastaviti projekat i ono što smo započeli. I ja bih to odradio bez imalo stida kada bi se našao u toj sutusciji.
i opet na pominjem ja bih prvi donirao.