TRIOS se ne podiže nakon instalacije

Instalirao sam TRIOS eudev sa usb flash-a na hdd na kome je prethodno bio Win 10 (prethodno sam obrisao sve particije koje su bile na njemu) ali kada nakon instalacije restartujem kompjuter pojavi mi se sledeća greška
IMG_20180103_192348.jpg

Od podešavanja u BIOS-u imam omogućen Legacy mode pa mi nije jasno zašto se pojavljuje ovaj problem i kako ga rešiti.

Ponovo sam obrisao sve particije u gparted-u i promenio iz gpt u msdos tip particije instalirao ponovo i sada podiže sistem. Problem rešen

Legacy mode nije potreban za instalaciju TRIOS-a…
DOPUNA:

Problem rešen polovično…mogao si da ostaviš gpt particionu tabelu, isključiš Legacy mode u biosu, i Refind bi uredno dodao uefi mod instalacije.
No, bitno je da si uspeo da instaliraš :up:

@Dragan

Probao sam da isključim Legacy ali sam ostao bez miša i tastature (wireless povezivanje) pa sam onda ipak probao sa ovom drugom varijantom koja je na kraju i uspela.

Aj da ne otvaram novu temu bez potrebe, trenutno sam povezan kablom na internet a imam uključen Wifi usb adapter kojeg sistem očigledno ne vidi (običan kineski od par dolara). Kako da dodam wlan0 interfejs s obzirom da mi Wicd trenutno ne vidi ni jednu mrežu ?

Deluje kao da nedostaje firmware za wifi…
Šta kaže

iwlist scan

^ kao root, naravno…

[CODE][[email protected]][~]$ sudo iwlist scan
[sudo] password for bane:
lo Interface doesn’t support scanning.

eth0 Interface doesn’t support scanning.[/CODE]

sudo lspci

?

sačekaj par minuta da ubacim network manager u repo, pa da probamo preko njega wifi

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family DRAM Controller (rev 09) 00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09) 00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 05) 00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 05) 00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev b5) 00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 4 (rev b5) 00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 05) 00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation H61 Express Chipset Family LPC Controller (rev 05) 00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family SATA AHCI Controller (rev 05) 00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 05) 02:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 06)

Ubačen je od ranije…moraćeš prvo da odradiš upgrade na novi repo, imaš uputstvo ovde:
TRIOS infrastruktura | FOSS | Free and Opensource Serbia

Ni kernel ne vidi taj usb wifi, samo kablovski eth…

Već sam odradio upgrade na novi repo odmah nakon instalacije TRIOS-a.

Znam da taj “drajver” postoji u debian-u jer kada sam probao Wicd na debian-u odmah sam imao wireless. Pokušaću negde da iskopam koji je to drajver (Ralink je u pitanju) ako to nešto znači.

apt install firmware-ralink

@Dragan

Već je instaliran. To je ovaj (lsusb)

Bus 002 Device 004: ID 148f:7601 Ralink Technology, Corp.

WiFi - Debian Wiki

Screenshot - 01032018 - 10:46:13 PM.png

Uspeo ručnim putem
Ralink MT7601U (148f:7601) Wi-Fi adapter installation

@bane542
Majko mila, u tvom wifi okruženju je baš gužva… :smiley:

Ali baš, jedva možeš naći kanal a da net koliko toliko šljaka

Nabavi router na 5,8ghz bićeš rasterećen ovih malih 2,4ghz i radiće ti bolje. :slight_smile: