TrueCrypt ?

Šta se dešava sa TrueCrypt-om ?
http://truecrypt.sourceforge.net/

Ima puno misterioznih nagađanja vezano za gornje obaveštenje. Lako ćete ih pronaći.
Ima i nade da će projekt biti nastavljen:
http://www.afterdawn.com/news/article.cfm/2014/06/07/developers_hope_to_keep_truecrypt_alive

U međuvremenu…, znate li neku dobru alternativu?

Naravno,

dm-crypt

Ako nekog još zanima, postoji i VeraCrypt, program baziran na TrueCrypt-u.
VeraCrypt - Home

A jel moze sa ovim VeraCrypt da se kriptuje jedan fajl ili folder!? Posto pise na sajtu: “VeraCrypt is a free disk encryption software…”
Nisam imao iskustva sa ovom vrstom software pa ne znam koja je prica…

VeraCrypt - Documentation

VeraCrypt pravi “kontejner” u koji stavlješ foldere i fajlove. Tom “kontejneru” možeš da pristupiš samo ako znaš šifru.

Postupio sam po ovom uputstvu, napravio kontejner i spakovao u njega fajl koji sam hteo.
E sad ako sam dobro razumeo ja tom fajlu mogu da pristupim samo kada mount-ujem taj fajl opet kroz VeraCrypt.
Mene zanima kako mogu da kriptujem fajl, da ga okacim npr na cloud i da mogu da ga otvorim bilo gde, na bilo kom racunaru, i na onom koji nema VeraCrypt!? Jel postoji ta varijanta, ne vezano za VeraCrypt!? Mislim znam da moze da se zipuje fajl i stavi password, ali citao sam da to nije sigurna varijanta!

How to Create Encrypted Zip or 7z Archives on Any Operating System

$ man openssl
...
Encrypt a file using triple DES in CBC mode using a prompted password:

$ openssl des3 -salt -in file.txt -out file.des3

Decrypt a file using a supplied password:

$ openssl des3 -d -in file.des3 -out file.txt -k mypassword
...

Edit: Treba procitati man openssl, ili npr. OpenSSL Cookbook: A short book that covers the most frequently used features and commands (Feisty Duck), da bi se zaista iskoristile software-based ili hardware-based (pocev od i5 CPU) engines. U suprotnom, moze se enkriptovati probusenom engine, a takva enkripcija se probija. Dakle, procitati malo vise.

Fajlovi mogu da se kriptuju i pomoću GnuPG-a.

Tako je. Medjutim, preovladjuje misljenje da je SSL pogodniji, zato sto je, izmedju ostalog, laganiji.

@bestragamuglava
OpenSSL vs GPG for encrypting off-site backups?

Ovde kažu da je GPG jednostavniji od SSL-a.

Bice onda da su oni u pravu, a ne ja, bez obzira sto ja na OpenBSD vozim LibreSSL, a ne OpenSSL.

Ima li ko info kakav je ovo softver:

Using AES Crypt - Advanced File Encryption for Linux