Tutorijal-Podesavanje brzine ventilatora na ATI Radeon karticama

Napomena, korisnik koji je pravio kaze da radi sa 57XX kartama, provereno radi na mojoj 6770 :slight_smile:

Morate imati administratorska prava da bi ovo uradili :slight_smile:

Prvo napravite fajl radeoncontrol. (Umesto nano moze i gedit ili koji vec text editor koristite)

sudo nano /usr/bin/radeoncontrol

U taj fajl upisujete sledecu skriptu

#! /bin/bash
echo
if [ "$1" = "dynamic" ]; then
echo Setting Radeon KMS Power Management to dynpm...
echo dynpm > /sys/class/drm/card0/device/power_method
echo Complete!
echo Note: dynpm may result in screen flicker between profile changes, "proflie" mode may be more suitable.
elif [ "$1" = "profile" ]; then
echo Setting Radeon KMS Power Management to profile...
echo profile > /sys/class/drm/card0/device/power_method
profile=$2

if [ "$profile" = "low" ]; then
echo low > /sys/class/drm/card0/device/power_profile
elif [ "$profile" = "mid" ]; then
echo mid > /sys/class/drm/card0/device/power_profile
elif [ "$profile" = "high" ]; then
echo high > /sys/class/drm/card0/device/power_profile
elif [ "$profile" = "auto" ]; then
echo auto > /sys/class/drm/card0/device/power_profile
else
echo default > /sys/class/drm/card0/device/power_profile
profile="default"
fi
echo Setting Profile: $profile
echo Complete!
else
echo Tool to control power management and fan speed of radeon drivers
echo
echo "Usage: radeoncontrol  "
echo
echo "Modes: dynamic - dynamically switches power states based on load"
echo "	 profile - manually select power state"
echo
echo "Profiles: low, mid, high, auto, default"	
fi
echo

I na kraju dodelite prava izvrsavanja skripti

sudo chmod +x /usr/bin/radeoncontrol

Skriptu pokrecete sledecom komandom:

sudo radeoncontrol profile low

Skripta ima 4 “moda” low,mid,high,auto.

Ono sto moram da naglasim, podesavanja se resetuju nakon svakog restarta. I kada se podesi na low mod, igrice vise seckaju i treba koristiti auto opciju prilikom igranja igrica.

Originalan post http://forums.fedoraforum.org/showpost.php?p=1587886&postcount=5

Zanimljivo, verovatno su uslov vlasnički drajveri. Mislim da se pregreva grafička kada se aktivira " low ". Kada se igrica pokrene, kuler poveća broj obrtaja, a kako će ako se skripta pokrene sa low. Ako setuješ " auto " opet kuler poveća broj obrtaja, da ohladi vga, ume da bude bučan, Zar ne :slight_smile: ?

[CODE][email protected] ~ $ sudo radeoncontrol profile high

Setting Radeon KMS Power Management to profile…
/usr/bin/radeoncontrol: line 10: /sys/class/drm/card0/device/power_method: No such file or directory
/usr/bin/radeoncontrol: line 18: /sys/class/drm/card0/device/power_profile: No such file or directory
Setting Profile: high
Complete![/CODE]
Po ovome bi rekao da ne radi

AMD HD6700 kartica Mint 14 KDE

/sys/class/drm/ ovo ne postoji

Kod mene postoji

[email protected]:~$ cd /sys/class/drm
[email protected]:/sys/class/drm$ ls
card0 card0-DVI-I-1 card0-VGA-1 controlD64 ttm version
[email protected]:/sys/class/drm$

generički drajveri, matora kartica ati x800xl, kubuntu 12.04, od čega li to zavisi ? Možda je izbačeno kod Quantal-a.

[email protected] ~ $ cd /sys/class/drm bash: cd: /sys/class/drm: No such file or directory [email protected] ~ $

Nemam pojam ali kod mene nigde nema, jedino sad da se logujem u svaki linux mozda ovaj KDE ne pokazuje dobro, gledao sa particiju od 12.10 nema.
Ja imam vlasnicke drajvere AMD 12.10 ili 12.11 beta

Mene buni zašto mi ne radi, sve sam odradio po uputstvu, ali

[email protected]:~$ sudo radeoncontrol profile low
[sudo] password for drinx:
sudo: radeoncontrol: command not found
[email protected]:~$ radeoncontrol profile low
radeoncontrol: command not found
[email protected]:~$

šta sam propustio ?

Napomena, korisnik koji je pravio kaze da radi sa 57XX kartama, provereno radi na mojoj 6770

korisnik koji je pravio kaze da radi, da budem malo zlurad i na tarabi pise svasta :slight_smile:
Pa jel imas vlasnicke drajvere ili ne , ja kapiram da bi to trebalo za vlasnice jer se spominju neke HD6770 a i pisano je za Fedoru, svako ko pravi distoro smuva nesto negde samo da se razlikuje. Pitanje da li je to probano na Mintu ili Ubuntu

@dragan99
Ja koristim linux mint 14 i meni radi :slight_smile:
Koristim open source drajvere :slight_smile:

Jesi li napisao dobro ime fajla? I jesi li mu dao dozvolu za izvrsavanje? Nista drugo mi ne pada na pamet

[size=4]@[member=‘Gojko Bozic’][/size],

Samo ta sitnica to je razlika ko nebo i zemlja, moja kartica nece ni da radi sa open source drajverima, imam samo neku levu rezoluciju. Plus Mint 14 mnogo ti sirok pojam jer je i MATE
fork gnome2. Ovo mi dodje normalno jer sam citao da svi kukaju da im se kartice greju sa open source a plus ako me pamet sluzi OpenGL ne ide sa open source.
Dobro da smo resili misteriju :slight_smile:

ps. malo mi neverovatno da neko tako dobro karticu koristi sa pola snage a ne sa drajverima koje je proizvodjac napisao za nju.

@dragan99
Moja kartica baguje sa vlasnickim drajverima, jeste da se radi tiho, ali cinnamon skroz pobrljavi i nijedna igrica nece da se pokrene. Ovo za sada radi posao, dokle ce, nemam pojma. Cenim da ce neki update da mi napravi haos :slight_smile: Mislim da opengl ide sa open source drajverima posto meni team fortress normalno radi :slight_smile:

Koje je to zezanje , moja je HD 6700 i 3d Chip je 6790, nece da radi bez vlasnickih, Googleearath trazi OpenGL a bez vlasnickih to ne moze da se tera. Prosto neverovatno ja sam rodio mecku pokusavajuci da pokrenem karticu sa open source drajverima, sa AMD radi ladnjaka u nekim linuxima imam 12.10 drajvere a negde 12.11 beta drajvere. Nesto nisam probao igrice, skinucu neku radi probe, probao sam nesto kroz phoronix test i sve je bilo ok

Na Atijevim karticama se ne zna ko pije a ko placa. Ja se polomih da namestim vlasnicke da rade, ali nece nikako. Odustao od njih, i teram sad opensource. Po kom si ti uputstvu instalirao drajvere? Da probam jednom kad me ne bude mrzelo. Ja sam pokusao na par nacina i nijedan ne radi kako treba. :confused:

Sad ih imas u synapticu fglrx i amd-amdcccle i treba ti xorg.conf bukvalno samo ovo

Section "Device" Identifier "ATI radeon 6770" Driver "fglrx" EndSection

ili
http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Quantal_Installation_Guide

Ovo sa wikija sam radio i bagovalo je. Probacu iz synaptica jednom prilikom :slight_smile: Hvala na pomoci :slight_smile:

Sredio sam skriptu, bio je problem što sam stavio naziv sa .sh

[size=4]Ali ne lezi vraže[/size]

[email protected]:~$ sudo radeoncontrol profile low
[sudo] password for drinx:
Setting Radeon KMS Power Management to profile...
/usr/bin/radeoncontrol: 11: /usr/bin/radeoncontrol: cannot create /sys/class/drm/card0/device/power_method: Directory nonexistent
/usr/bin/radeoncontrol: 15: /usr/bin/radeoncontrol: cannot create /sys/class/drm/card0/device/power_profile: Directory nonexistent
Setting Profile: low
Complete!

dakle nedostaju ta dva foldera koja ne mogu da napravim, tačnije sam sistem treba da generiše.

Moguće rešenje http://askubuntu.com…profile-at-boot

Dal da se upuštam u ovu avanturu ? Da ne napravim neku glupost sistemu.

@[member=‘Gojko Bozic’] ti ovaj problem nisi imao ?

@Drinx
Ne znam da li da se upustas. Iskreno nisam toliki poznavalac linuxa. Mozda neko od iskusnijih moze da ti pomogne
Nisam imao nijedan problem, sve iz prve mi je radilo.

покренем нано и копирам скрипту унутра, пошто не налазим иконицу да сачувам фајл затворим нано и покренем извршну команду
sudo radeonkontrol profile low и добијем информацију да radeoncontrol не постоји. Погледам у бину а тамо он се зове radeoncontrol.save. Све у свему скрипта ради и као таква на мом Solidx-u, али сад имам други проблем. испробавајући неке своје идеје направио сам још једну такви скрипту и сад се она зове radeoncontrol.save1 . Био бих захвалан да ми неко помогне и објасни ми како да избришем овај други фајл?

[CENTER]Ovo je automatska poruka!

Ova tema je odlukom moderatora premeštana iz “Linux i Unix sistemi[/URL] → [URL=“http://www.foss.rs/forum/205-debian-linuxmint-ubuntu/”]Debian, LinuxMint, Ubuntu[/URL]" u "[URL=“http://www.foss.rs/forum/4-razne-diskusije/”]Razne diskusije[/URL] → [URL=“http://www.foss.rs/forum/40-op%C5%A1te-diskusije/”]Opšte diskusije”.[/CENTER]