Ubuntu 12.04 LTS - sta me ocekuje u odnosu na Mint?

Dragi moji,

Za koju nedelju mi stize PowerPC masina posvecena iskljucivo Linuxu i AmigaOS-u (posto nece moci da gura MacOSX ili Windows, to
ce biti ubrzanje tranzicije na Linux).

Ocekivao sam da cu dobiti nekada najmocniju laku PowerPC distribuciju - PowerPC Linux MINT (nezvanicni)
ali se ispostavilo da cu na masini dobiti Ubuntu 12.04 LTS PowerPC.

Zanima me sta (osim Unity grafickog okruzenja) mogu da ocekujem da ce biti drasticno razlicito
u odnosu na MInt koji sada koristim? Pretpostavljam da je sav slobodan softver dostupan, tice
se vise krupnih i sitnih razlika. Pitanje je mozda pomalo glupo, ali dolazi od nekoga ko je video Ubuntu samo na slici.

To valjda znaci da cu uskoro poceti da piskaram i u Ubuntu sekciji :slight_smile:

Hardver
http://en.wikipedia.org/wiki/AmigaOne_X1000#Specifications
4GB DDR2 SATA hard disk 2TB Radeon 6870 1GB

Nije neka zver za danasnje PC ubice, ali bi trebalo da lepo radi.

Aj nek je sa srećom. Samo da radi i da lepo služi :slight_smile:

MIslim da ti predstoji mnogo dana igranja sa OS-ovima kad stigne hardver. HDD je bar pristojnog kapaciteta, pa probaj šta koji sistem nudi. A ? Imaš osobitu privilegiju i čast da nam preneseš utiske te hardverske retkosti :pleasantry:[size=4] [/size]

Hvala Drinx!

Za kaznu ima jedno pet godina da ne apgrejdujem PC, ali sva sreca Linux nije zahtevan.

A zašto ne bi koristio neki originalni stari Amiga OS ukoliko te već zanimaju takve stvari? Šta će ti ubuntu?

Dolazi AmigaOS 4.1.6 uz isti, ali

a)Ne moze jos uvek da iskroristi hardver u potpunosti
B) Postoji dosta aplikacija za PPC Linux kojih nema za AmigaOS
http://en.wikipedia.org/wiki/AmigaOS_4#Versions

Kupuješ Amiga komp koji ne podržava amiga OS?! Tu nešto nije baš najbolje :smiley:

Ma jok hardver je napredniji od OS-a, OS tek treba da sustigne. Cak i dobijam licencu za preuzimanje AmigaOS 4.2 cim izdaje …

Sva sreca pa Linux radi na skoro svemu. Uskoro valjda i na mikrotalasnoj :slight_smile:

Cestitam na kupovini, nek te sluzi u zdravlju! :slight_smile: :drinks:

Zamolio bih te, ako ti nije cim, da bacis neki benchmark PPC Ubuntu-a kad stigne ( ako te mrzi moze i subjektivni opis ), u odnosu na PC, zivo me zanima kakve su performanse CPU-a… :slight_smile: Da ne kopam po netu, bolje ovako iz prve ruke… :slight_smile: :smiley:

Sva sreca pa Linux radi na skoro svemu. Uskoro valjda i na mikrotalasnoj

Smells like Fuduntu is gonna rise from the ashes… :sarcastic: :biggrin:

Labavi rezultati :slight_smile:

http://www.amiga.org…ead.php?t=61493

Ali dobro kuriozitet je što je štedljiv po vatu taj CPU, xorro slot i ta xena koprocesor i što je najači komp koji tera AmigaOS eto… e da - i papreno je skup :biggrin: .

Da mi ga neko pokloni, stavio bih mu Debian Sid ppc64 i počeo da krpim kontra bgra, rgba, abgr… big endian bojice u radeonu :D.

@vox

Ne znam, meni se čini kao overkill stavljati high end radeone na ovu štedljivu mašinu, ako baš mora ja bih išao maksimum na nešto pasivno srednje klase tipa 6670 ili 7750.

edit:
Sad gledam hardinfo rezultate kod mene na athlon xp 2200… i kad se koristi jedno jezgro jelte, bolji je ovaj athlon od pre decenije 2-3 puta osim u fpu raytracing testu… ali dobro eksluziva je eksluziva :sarcastic:.

Umesto neku i7 zver,kupio si Amigu.Meh.

Eh, brojači tuđih para… :wink:

Onomad reče jedna bakica, kada su je pitali zašto je neki “bezvezan” stočić platila 5000 DEM…“Sinko, sviđanje košta…” :smiley:

Hvala!

Kao sto i sam vidis, u pitanju je PowerEfficient (aka laptop) verzija G5 procesora (uslovno receno, posto ta nomenklatura sa generacijama kod PPC procesora tek nije tacna). Punokrvni G5 ima slicne performanse sa G4 po CPU megahercu (samo ide navise klok) plus dodaje brzi FPU, 64-bita, virtuelizaciju, brzi RAM, PCI-E,SATA2 …Dakle ne ocekujem da procesor bude ubica, nego da stvar izvlace u buducnosti brza memorija, hard i jaka graficka. Sam procesor nikada
nije pregurao 2 jezgra i 1.8Ghz jer ga je kupio Apple (i ugasio proizvodnju a iskoristio tehnologiju)

Trenutno je u fazi sklapanja i testiranja kod prodavca, kada stigne rado cu da uradim testove koje mi preporucite.
Jos ako mogu da ih poteram na x86 Mintu, bice zanimljivo

Neki laki distro? Ili namenjen testiranju?

Imam nekakav i7 laptop za posao. Trebalo bi da izgura nekoliko godina :slight_smile:

Sva sreca pa imam dve krckalice brojeva - laptop sa Intel B950 2.10Ghz i stari dual core AthlonXP za svaki slucaj.
Masina je namenjena iskljucivo za AmigaOS i Linux.

I ima li neke ideje kako ce izgledati zivot pod Ubuntuom? :slight_smile:

kada stigne rado cu da uradim testove koje mi preporucite.
Jos ako mogu da ih poteram na x86 Mintu, bice zanimljivo

Imas hardinfo na oba sistema, na Mint-u barem dolazi po default-u, nacices ga u meniju kao System Profiler and Benchmark… :slight_smile:

Neki laki distro? Ili namenjen testiranju?

Nope, bivsi distro zasnovan na Fedori i Ubuntu-u, sa Gnometom 2. Skoro ga ugasili. A ja sam se nasalio u vezi mikrotalasne zbog imena ( Fuduntu -> Fooduntu ) :smiley:

i stari dual core AthlonXP

Neces mi zameriti na ispravci, pre ce biti Athlon 64 X2, koliko znam XP ne postoji u dual core varijatni. :slight_smile:

I ima li neke ideje kako ce izgledati zivot pod Ubuntuom?

Bolje pitanje je kako ce izgledati pod Unity-em… A to je vec pitanje ukusa, vecini se ne dopada, ali ne mora da znaci da se i tebi nece dopasti. Predpostavljam da ce ti najvise smetati glavni Meni i meni aplikacije integrisan u panel… ::slight_smile: Po svemu ostalom, sem desktopa, bi trebalo biti gotovo isto iskustvo kao sa Mint-om. :slight_smile:
:drinks:

Čitao sam malo Trevora, a i ti si vox/rasvoja ali nema veze :slight_smile:

http://blog.a-eon.biz/blog/?p=3146

Ja koliko znam ako promeniš nešto u ovom slučaju kernel i nisi Kanonikal, onda to više nije dozvoljeno da se distribuira pod istim nazivom :connie_32: .

But, ako nema veze teško je biti dosledan… tj. ako but nema veze onda ni koska nema veze :connie_jackinabox: .

Trevorov blog je odlican, u poslednjoj reviziji moze da se cita o brzem nasledniku X2000
http://blog.a-eon.biz/blog/
Ali sta da se radi, ja vec platio, sad cekam da se sklopi sistem i da prezivim carinu.
Ako dobro razumem, kernel je nabudzen da bi mogli da rade Radeoni nove generacije.

Hvala vec testirao laptop i stonu masinu i shvatio da je Laptop brzi zahvaljujuci procesoru novije generacije. Postovacu rezultate za PA Semi kada
ga dobijem.

U pravu si za naziv Athlon X2, mada je to u sustini dual core Athlon XP 64-bit

Bolje pitanje je kako ce izgledati pod Unity-em… A to je vec pitanje ukusa, vecini se ne dopada, ali ne mora da znaci da se i tebi nece dopasti. Predpostavljam da ce ti najvise smetati glavni Meni i meni aplikacije integrisan u panel… ::slight_smile: Po svemu ostalom, sem desktopa, bi trebalo biti gotovo isto iskustvo kao sa Mint-om. :slight_smile:
:drinks:

HVala. Nadam se da cu se brzo navici, mada mi i privikavanje na Cinammon nije bilo lako.

Dobro to tako ide, i u AMDu se hardver razvija u proseku 7 godina, četiri godine inženjeri i developeri, a zadnje 3 se uključuju i korisnici. Na primeru radeon čipova, 2/3/4/5/6xxx su te tri godine… tako da kad se može uvek treba birati što zreliju reviziju.

Inače što se kernela tiče i radeona, što noviji kernel ima više featuresa. Recimo sa 3.10 dobijaš UVD, sa 3.11 biće DPM, itd.

Ali po ovome (ako je to ta promena?) nije uopšte za to, malo su pečovali kernel sa tim nemo pečom… za south bridge, zvučnu, i ima quirk jedan za jedan model radeona 6570 ;).

http://forum.hyperio…php?f=35&t=1854

Mada ono nko te ne tera da koristiš linux tako kako ti je zapakovao neko tamo, niti da izgleda kako nećeš… promeniš wallpaper i ikonice i odmah imaš A look & feel. Na primer kod mene Debian Sid :).

[ATTACH]1761.IPB[/ATTACH] [ATTACH]1762.IPB[/ATTACH] [ATTACH]1763.IPB[/ATTACH]

The Ubuntu desktop images for the IBM PowerPC architecture are set to be eliminated…

Ubuntu Desktop To Drop PowerPC Support

Nista novo, obzirom da je proizvodnja novih PowerPC ploca pala na male Amiga kompanije (za desktop trziste).
Mada me cudi obzirom da jos ima PowerPC servera da LInux potpuno napusta podrsku

Kao što vidiš ukudaju je zbog loše podrške za grafičke na PPC isklučivo u kombinaciji Unity + Mir.

Sa tim komboom što je flagship produkt zvani Ubuntu jelte, trenutno radi koliko toliko OK samo sandy/ivy dakle intel i intel, bukvalno ništa drugo ;). Ne rade im OK ni druge grafičke i na x86, a kamo li neki tamo PPC.

S druge strane ako izbegavaš Mir i koristiš druga okruženja možeš da ga koristiš uspešno, mada čistiju stvar sigurno dobijaš sa Debianom pošto tu nema “produkta” samog za sebe nego je sve produkt :wink: i cilja se na portabilniji softver… kao xeno74 ovaj na primer:

http://forum.hyperio…5&t=1854#p21459

Ja da imam tu Amiga X1000 instalirao bih mu baš taj Debian Sid PPC64 port ;).

Ne sumnjam da je Unity zahtevan - uostalom samo ce mi se kasti uskoro. Mada je malo i neinformisanost
tj. tacno je ako kao PPC posmatras samo pPC Mekove koji imaju AGP karte, ali eto novije AmigaONe ploce
imaju PCI-E i podrzavaju sve do Radeona 7000 HD