Ubuntu minimal + Openbox instalacija

Poslednjih par dana sam se dosta igrao sa instalacijom Ubunta i podešavanjem Openbox windows manager-a pa hoću da podelim svoja iskustva sa svima koji bi želeli da probaju Openbox.

Za početak prvo i osnovno, potrebno je instalirati Ubuntu, poželjno najnoviju verziju ili 12.04.3 LTS (koju sam ja koristio za instalaciju). Preporučio bih svima da instaliraju Ubuntu minimal CD odnosno samo sistem, bez grafičkog okruženja i programa jer će te tako najbolje osetiti koliko je Openbox WM “lagan”.

Ubuntu Minimal CD možete preuzeti sa sledećeg linka:
https://help.ubuntu.com/community/Installation/MinimalCD

Uputstvo za instalaciju Ubuntu Minimal CD-a (ispratite sve do Post Installation naslova):
http://www.maketecheasier.com/install-a-minimal-ubuntu-on-old-laptop/

[SIZE=18px]Podešavanje sistema nakon instalacije (Openbox)[/SIZE]

Kada ste instalirali ubuntu po završetku instalacije će od vas biti zatraženo da izbacite CD i da restartujete kompjuter. Nakon restartovanja dočekaće vas komandna linija. Ukucajte prvo username a zatim password koji ste uneli prilikom instalacije sistema.

Sledi instalacija paketa bitnih za rad sistema:

sudo apt-get install xorg alsa-base openbox openbox-themes openbox-xdgmenu obmenu gmrun suckless-tools tint2 terminator hal slim

[SIZE=10px]Kao display manager umesto Slim (na kraju komande) možete instalirati LightDM (upišiti lightdm) ili GDM (gdm). Po mom mišljenju najbolji je Slim tako da preporučujem njega.[/SIZE]

Dalje sledi instalacija takođe veoma bitnih programa kao što su windows manager, synaptic itd.

sudo apt-get install thunar synaptic gedit nitrogen lxappearance gtk2-engines-murrine firefox file-roller gksu gdebi xscreensaver ntfs-3g ntfs-config wicd

Sada već možemo pokrenuti sistem komandom

sudo /etc/init.d/slim start

Videćete potpuno prazan desktop pa je potrebno da izmenimo autostart skriptu i da unesemo aplikacije koje će se uključivati svaki put kada podignemo sistem. Otvorite terminal (desni klik -> Terminal) pa zatim

sudo ~/.config/openbox/autostart

Otvoriće vam se text editor i unesite sledeći kod

#Starts Nitogen and restore wallpaper from previous session
nitrogen --restore &

start up the tint2 task bar after 3 seconds

(sleep 3s && tint2) &

Ovim kodom pokrećete nitrogen (program za promenu pozadine) i tint2 panel svaki put kada podignete sistem. Sačuvajte izmene i izađite iz text editora. U terminalu zadajte komandu sudo reboot i sačekajte da se sistem restartuje. Nakon restarta dočekaće vas Slim display manager koji zamenjuje komandnu liniju, ulogujte sei tint2 će se sam pokrenuti (primetićete panel na dnu desktopa).

Za kraj potrebno je još da prekopiramo dva fajla (rc.xml i menu.xml) u Openbox konfiguracioni folder. Ponovo otvorite terminal i zadajte sledeće komande:

sudo cp /etc/xdg/openbox/rc.xml ~/.config/openbox/

zatim

sudo cp /etc/xdg/openbox/menu.xml ~/.config/openbox/ && sudo chmod 644 ~/.config/openbox/menu.xml

Kada ste sve to odradili, vaš sistem je spreman za korišćenje. Naravno, da bi sve bilo kako valja trebate još dosta stvari da odradite što ću objasniti postupno a linkove ka uputstvima ću postavljati u ovoj temi.

[SIZE=18px]Uputstva[/SIZE]
[SIZE=14px]1. [/SIZE][SIZE=14px]Kako izmeniti glavni meni (desni klik) i ubaciti aplikacije ?[/SIZE]
2. [SIZE=14px]Kako podesiti da se aplikacija sama pokreće sa sistemom ?[/SIZE]
3. [SIZE=14px]Kako ubaciti srpsku ćiriličnu i latiničnu tastaturu ?[/SIZE]
4. Kako izmeniti tint2 izgled ?
5. Kako da izmenim izgled Openbox-a ?
6. Kako da promenim pozadinu (wallpaper) ?
7. Kako zameniti default ikonice i ubaciti Faenza ikonice ?