Ujedinjene linux zajednice Srbije - Srpska GNU/Linux zajednica

Srpska GNU/Linux scena, podeljena je na nekoliko manjih zajenica, ciji je centar okupljanja odredjena distribucija koju koriste. Svaka od tih zajednica dala je i daje svoj doprinos u sirenju i popularizaciji Linuxa .

Ubuntu zajednica - najbrojnija i najzasluznija za popularizaciju Linux kulture .

Mint Srbija - zajednica koja ce doprineti sirenju trenutno najpopularnije distribucije , Linux Mint-a i vratiti popularnost Debian-u .

Slacware Srbija - cuvari tradicije i negovatelji izvornog Linuxa .

Lugons Novi Sad - zajednica koja preferira sve linux distribucije .

Libre - casopis sa puno korisnih saveta i dobrih clanaka .

Linog - prvi srpski linux blog - donosi kvalitetne prikaze i recenzije najpopularnijih linux distribucija .

Ujedinjeni u nesto sto bi se moglo nazvati Srpska Linux Zajednica, postali bi veliki zamajac i pokretac sirenja popularnosti slobodnog softvera, kako kod nas tako i sire, u citavom regionu.
Steta da se takav potencijal ne iskoristi.

Svaka cast, zajedno smo jaci…

Zamisli kakav bi tek potencijal linux imao kada bi se ujedinili Canonical, Red Hat, Suse, Google, Apple…pardon, malo sam se zabrojao :wink:

Predlažem da pošalješ pozivno pismo Ujedinitelja barem prvim dvema kompanijama koje sam pomenuo…onog nanosekunda kada objave Veliko_Ujedinjenje_Linux_Korisnika_Širom_Planete_A_I_Šire…eto i nas da oberučke prihvatimo predlog :smiley:

što nas je više to bolje.

ja polako sam počeo da privikavam ženu na linux :slight_smile:

Nisam bas toliki vizionar, ali bi zasigurno nama bilo lakse, ako se vec borimo da popularizujemo linux okolo. Mozda bi u tom slucaju dobili malo vise prostora u pojedinim casopisima, mozda bi nam i mediji malo poklonili paznje. Zarad tog cilja sam pokrenuo ovu raspravu na nasem forumu. A i moze da se nastavi i ovakav trend, 1% korisnika. Meni opet lepo. Ja izabrao svoj put. Nasao zadovoljstvo u onome sto koristim. To cu i nadalje koristiti. Mada ostaje cinjenica da se slabo vidimo i slabo cujemo. A moglo bi mnogo vise da se postigne.
Pre izvesnog vremena na jednom tv kanalu bese neka emisija, i novinari koji na ulici pitaju prolaznike “Da li koristite legalan, softver”? Svi odgovaraju sa “DA” “NARAVNO” i beze ispred kamere.
Ja nemam razloga da obaram glavu ni pred kim.
Uostalom, citajuci svasta nesto u vezi linuxa, naidjem na tekst iz regiona gde nam jedna od susednih drzava, priznaje da smo lideri u okruzenju. Uvek moze bolje i vise. Naravno, da se setimo one izreke “Ne daj Boze, da se Srbi sloze” i da urade nesto pozitivno u bilo cemu…

@sasa_

Ako išta u životu mrzim, to su:

1. Dobrovoljni davaoci tuđe krvi
  2. Brojači tuđih para

Nažalost, Srbija je prebukirana individuama iz te dve kategorije, pa se to neminovno reflektuje i na stanje u linux zajednici…uverili smo se Vlada i ja nebrojeno puta i u životu, a i za poslednjih godinu i kusur, koliko postoji ovaj forum.
Prema tome, svako neka gura za sebe, pa ko koliko dobaci, vreme će pokazati…

odavno nisam cuo kracu a bolju formulaciju stanja naseg drustva uopste pa samim tim i linuks-a u Srbiji…svaka cast…
tesko ce ici oko ujedinjenja,sve su to mali feudi i uvek je u kod nas bilo bolje prvi u selu nego zadnji u gradu…

Interno smo Uroš i ja još letos pričali na ovu temu ali naravno ostao je pusti san.

Lepa je zamisao, ali teško izvodljiva iz mnogo razloga, u svakom slučaju, ko mene lično i uživo poznaje, zna da sam gurao ovu priču da se ujedinimo i još pre nego što sam otvorio Mint Srbiju i znaju da sam spreman na saradnju i uzajamno poštovanje, pitanje stoji da li su i ostali toliko spremni na saradnju… iz dosadašnjeg iskustva nebih rekao da jesu, pojedini jesu dok velika većina nije i u startu krene nogom na reč.

Što se kaže, svako fura svoju priču i dobro im je tako.

Što se tiče nekog našeg glasa koji bi se čuo malo dalje… sigurno samo je pitanje koliko dalje i šta bi time postigli i ko bi u zajednici bio odgovoran za tako nešto. Naravno sada očekujem da se kroz XY dana ovde javi neki brojj ljudi koji bi obećavao kule i gradove svima nama ali u realnom životu je ipak drugačije.

@[member=‘djenka’] Ma ko Francuska na početku novog veka… sve feudi, sve rasparčano, pa se posle svi ujedine… doći će jednom i to vreme ovde…

Auto-generisana poruka

Ova tema je premeštena iz “Linux Mint - glavna podrška[/url] → [url=“http://www.mint-srbija.com/forum/index.php?/forum/20-razno/”]Razno[/url]" u "[url=“http://www.mint-srbija.com/forum/index.php?/forum/4-mint-caffe/”]Mint Caffe[/url] → [url=“http://www.mint-srbija.com/forum/index.php?/forum/40-razne-diskusije/”]Razne diskusije”.

LMS tim!

ja na to ovako gledam
cim je sve na dobrovoljnoj bazi svaki “mali feudalac” misli da mu neko drugi soli pamet…i tako se ponasa.
zbog toga skoro na svim forumima kad se povede neka rasprava vs>vs,rasprava se zavrsi tako sto se zakljuca tema jer ne umemo ni da se svadjamo kao ljudi,sve na kraju banalizujemo i svodimo na raspravu ciji tata ima vecu tuki…
zaista,veliki je uspeh sto ova dva momka guraju "iz sve snage"ovaj mint forum i zajednicu,svaka im cast.za sve u zivotu treba vreme pa i za ovo gubljenje vremena iz zadovoljstva treba vreme.

Prva stvar da bude jasna, nisam otvorio temu da bih se svadjao sa bilo kim. Svrha je da malo porazgovaramo i da razmenimo misljenja . Sad kako to neko dozivljava to je subjektivna stvar. Jednostavno sam isao logikom da bi kroz neku vrstu zajednice moglo mnogo vise da se uradi na popularizaciji. Ukoliko tema preraste u nesto sto joj nije namena. Neka odmah ide kljuc i katanac na temu. Nemam nista protiv. Samo sam izneo svoje misljenje. Ukoliko neko ima drugacije misljenje voleo bih i to da cujem. Ukoliko nije shvacena svrha ove rasprave. @Vlado, odmah temu pod kljuc. Hvala svima.

ma ne mislim na tebe…vise sam mislio na linux zajednicu u srbiji uopste…pa isto ti je to i u zivotu
evo primer:davne 1998g.na fotografskoj slavi Sv.Luka dogovore se fotografi(restoran Lipov lad bilo je preko 100 fotografa iz Beograda)da cena amaterske fotografije 9x13 bude recimo 0,10 maraka…sta mislis sta se desilo sutra posle podne…svaki fotograf je imao svoju cenu…na to mislim…tesko ce se bilo sta uraditi sa linuksom osim ako neko jak ne stane iza floss projekta u srbiji i okupi sve koji hoce da se okupe…a kako se najlakse okupe ljudi…razmisli…

@djenka
nisam ni mislio na neki sukob izmedju tebe i mene. Ocigledno je da ce ovo biti ostrascena tema. Mozemo nastaviti sutra raspravu ukoliko neko zeli. Ukoliko ne, opet lepo. Jutro je ipak pametnije od veceri. Ne bih voleo da od ove teme napravimo bojno polje, a opet stojim iza stavova iznetih u temi, a poenta je da bi svima bilo lakse. Naravno postoji i tezi nacin. Slazem se.

Bilo bi lepo kada bi postojala velika Linux Srbija zajednica. ali na žalost to tako ne ide i to moramo da prihvatimo. Komšije Hrvati su uspeli donekle u tome sa sajtom “linuxzasve” .

Tema neće biti niti zaključana niti obrisana ako se razvija u normalnom tonu i toku a forum i služi da čujemo mišljenja.

Moj stav se zna (tj znaju ga ljudi iz ostalih zajednica) i on glasi, ujedinjenje ja sam tu, znate mi mejl a mnogi i broj telefona iz Zemuna sam, dođite naćićemo se na pivu, bureku, sarmi bilo čemu razgovarati ko ljudi staviti sve na papir i razmotriti opcije koje su pred nama.

Šta je problem!?

Problem je što niti će mi se iko javiti niti ikoga, naravno osim mene i možda još 1-2 čoveka, ostale boli (da prostite) ona stvar za ujedinjenje…

Da bi ujedinjene radilo kao što bi trebalo da bi se naš glas čuo daleko, vi morate biti minimum minimuma, pravno pokriveni, da li će to biti udruženje građana ili neka druga organizacija sve jedno je, ali i to sve jedno zahteva neka novčana odricanja a nije svako spreman da reskira i ulaže u nešto što vrlo verovatno i neće da mu se vrati osim možda lične satisfakcije.

Vi ako se npr. Ministarstvu Telekomunikacije predstavite u formi pravnog lica ili nekog zvaničnog udruženja i predate to na pisarnicu tog ministarstva, po zakonu su dužni da Vam odgovore u roku od 30 dana od dana prijema na pisarnici i to ima neku svoju težinu i tako se kreće. Ukoliko vi pošaljete ili pokušate da se obratite kao Pera Perić iz malog Svrljiga kao matori student… mislite da će neko da da 5 para na to i da Vam odgovori?

Napori, novac na održavanje organizacije, sedište organizacije (mesto, zakup nekog prostora gde bi nam bila kancelarija, pristup internetu, fiksni telefon, pečat, knjigovođa, završni račun svakog meseca) članovi organizacije, promo materijai, marketing, maksimalno angažovanje u svakom pogledu - ako ste spremni da ulazite u priču javite se ja sam vrlo rado zainteresovan da se to uradi kako treba, jer ujedinjenje se tako radi a ne preko interneta sa ljudima koje ni ne poznaješ.

Ideja jeste sjajna ali ovo sto je Vladimir napisao u zadnjem postu su stvari koje tu ideju onemogucavaju.
Da li je moguce izbeci
“mesto, zakup nekog prostora gde bi nam bila kancelarija, pristup internetu, fiksni telefon, pečat, knjigovođa, završni račun svakog meseca”, a opet napraviti ujedinjenje?
Ja sad verovatno lupam gluposti jer ne poznajem dovoljno zakone…

Ukoliko udruženje bude pravno lice mora da postoji sve to (osim pristupa internetu naravno). Imaš statut udruženja na APR-ovom sajtu pa pročitaj šta jedno udruženje po zakonu mora da poseduje. Eh da i račun u banci je obavezan po zakonu a nisam ga dodao na spisak.

Da se razumemo, može i bez pravne registracije ali kao što sam napomenuo u primeru ako se želi nešto iole ozbiljnije i profesionalnije sa jasnim ciljevima onda je pravna registracija samo prvi korak. O ostalim potencijalnim problemima i da ne ulazimo dubllje.

Moja logika (za bilo šta u mom životu) je, ili radi nešto kako treba ili nemoj uopšte da ga radiš.

tvoja logika bi trebalo da bude za veliki broj ljudi ista logika.
nema vise jurisa i valtera koji ce braniti neku zajednicu,ko daje pare daje te iste novce ili zato sto ima visak pa ne zna kako da potrosi to sto ima viska ili daje novac sa idejom da ostvari neki profit.i u tom smislu da bi se obezbedio nesmetan rad trebaju pare.
cim je novac na prvom mestu od free softvera nema nista…

sva dok drzava ne shvati sta je prednost i zasto treba ovo a ne ono nema nista od neke sire zajednice linux korisnika.

Ova priča je stara ko i sam Linux.
Imamo veliki problem oko standardizacije svega, ali to se ujedno smatra i najvećim doprinosom linuxa: SLOBODA IZBORA.
Zato se nikada mnoge stvari i neće promeniti.
Koliko samo varijanti instalacije paketa postoji? A svi se slažu da bi bilo lepo da postoje samo dve: source i jedan binarni koji bi bio univerzalan. Ovo je samo jedan jednostavni primer, a tek ostali standardi…