Umrežavanje win7 i win8 sa debian wheezy i deljenje štampača

Pre svega, da napomenem da sam pročitala gotovo sve teme na kojima je nešto od ovog bilo pojašnjeno, ali nisam uspela da rešim “stvar”, pa računam da neće biti problem ukoliko postavim novi topic (u protivnom neka se prespoji sa nekom postojećom). Ujedno se unapred izvinjavam ukoliko se neću najstručnije izražavati, ali manje-više kapiram kada to drugi rade :smiley:

Konkretno, kod mene 4 računara: 2 desktopa sa win7, jedan laptop sa win8 i laptop sa wheezy-jem. Štampač je priključen na jednu desktop mašinu i on je jedino direktno (žicom) povezan na ADSL ruter. Ostali računari su preko wireless kartica. Naravno, svi ovi sa win-om se odlično vide, komuniciraju, štampaju, ali moj debijan niti se vidi niti bilo šta može da se šeruje.

Na netu sam našla tutorijal (iako vezan za ubuntu) koji mi je donekle pomogao http://www.7tutorials.com/how-access-windows-shared-printer-ubuntu u smislu da sam uspela da se povežem sa workgroup, ali samo kada i moj laptop povežem žicom, no opet nisam mogla da koristim štampač, a vidim po komentarima da nisam jedina.

Da li neko ima sličnu situaciju ili bar tutorijal koji neki takav problem sagledava?

Jel si instalirala i podesila sambu na debianu?

Jesam… i menjala sam smb.conf fajl prema upustvima koje sam našla na linku datom gore više puta, čisto da vidim da li sam tu negde pogrešila, ali nije mi uspelo…
Naime, win računari se povezuju preko Homegroup, pa sam i ja pokušala tako da pristupim, ali nije mi uspelo, pa sam vratila na workgroup koji mi omogućava pristup fajlovima (ne i preko wireless mreže već samo kad sam preko kabla prikačena), no štampač i dalje nije mogao da se aktivira…

http://www.tldp.org/HOWTO/Debian-and-Windows-Shared-Printing/printing_to_windows.html

http://www.soslug.org/wiki/debian_600_squeeze_and_windows_based_printers

EDIT:
@Vilenija
Kada budeš imala vremena, javi da li si uspela da umrežiš Debian i štampač, možda još nekome bude od koristi :slight_smile:

Feedback i jeste najvazniji deo ovih tema…

Inace, javljam se sa jednog od desktop racunara, a na win-u ne umem ni jezik tastature da promenim, pa sorry sto nema jotovanih slova.

Elem, pratila sam upustva sa ovog tutorijala http://debian-handbook.info/browse/stable/sect.windows-file-server-with-samba.html i uspela da povezem debian sa ostalim racunarima cak i preko wireles-a u smislu da ih vidim u mrezi, pa cak i da otvorim neke foldere koji su predvidjeni za deljenje na glavnom desktopu… A onda sam dodala i ovo prema preporuci sa foruma http://www.howtoforge.com/debian-wheezy-standalone-server-with-tdbsam-backend. kako bi ostali imali pristup mom racunaru. No, nesto je krenulo naopako (citaj tupavi pravnik) i opet nisam videla ni jedan od ostalih racunara. Krenula sam sa nekim “koracima unazad” i zavrsila sa urusavanjem sistema (tipa da mi ne radi login), koji upravo ponovo instaliram :biggrin:

Do stampaca nisam stigla. :smile:

Ok, nije obavezno da se sve uradi iz prve, naprotiv :slight_smile:
Čoveku je prirodnije i bolje uči metodom pokušaj>greška>ponovni pokušaj>itd, do konačnog rezultata, jer je tada više skoncentrisan na metodologiju, nego na krajnji rezultat :slight_smile:

Da pomognem
proveri da li si instalirala drajvere za taj štampač

Posao odrađen :yahoo:

A odradio ga je Draganov link http://www.soslug.org/wiki/debian_600_squeeze_and_windows_based_printers[/URL] (hvala!!!) uz malu pomoć [URL=“https://wiki.debian.org/SystemPrinting”]https://wiki.debian.org/SystemPrinting.

I što je najcrnje, sve to uopšte nije zahtevalo ni dodatno instaliranje sambe jer su samba-common i smbclient došli zajedno sa sistemom, niti kakvog posebnog podešavanja konfiguracionog fajla (što me je koštalo pola dana lupanja glavom o zid i na kraju i preinstalacije celog sistema).

[SIZE=14px]Doduše, moram da napomenem, drugi računari ne vide moj debijan, ali to mi (za sad) nije neki problem jer je na glavnom desktopu odvojena posebna particija, tačnije zaseban hard, koji je dostupan svima te preko njega možemo razmenjivati fajlove. Kad se malo oladim od svega pokušaću ponovo sa ovim tutorijalom [/SIZE]http://debian-handbook.info/browse/stable/sect.windows-file-server-with-samba.html.

Hvala još jednom

Čestitam :slight_smile:

Usput, ako hoćeš trajno da rešiš deljenje fajlova sa tog laptopa na kome je instaliran Debian, idealno rešenje je web-server na njemu, odnosno apač(kao najzastupljeniji za takvu vrstu poslova)

Lako se instalira, podešava, i što je najvažnije, možeš, uz malo prakse, gde god da se nađeš/odneseš taj laptop, da razmenjuješ fajlove sa ostalim računarima, bez obzira koji os koriste…

Potpuno drugačija filozofija u odnosu na wintendo+samba…uostalom, ceo internet tako funkcioniše :slight_smile:

Pošto sam tvrdoglavo rešila da to odradim kako valja, danas krećem u nove pohode…

Daću još jednu šansu ovoj sambi (iako vidim po nekim pisanijama da bi je mnogi zaobišli), a ako ne uspem idem na tu drugu varijantu koju si, Dragane, pomenuo…
Inače, već sam instalirala LAMP jer ga koristim za wordpress, tako da mi treba još možda 2 programa kako bih kompletirala web-server, ali ako imaš nekakav tutorijal koko da povežem preko njega nabaci, čisto da vas ne smaram oko detalja…

A ja ću (radi drugih kojima možda zatreba) ovde izneti sva iskustva…

Recimo, već sam instalirala sambu i programče (ne znam kako to propustih prethodni dan) gadmin-samba pa tako ne moram da izlistavam smb.conf svaki put, proveravam svaki red i menjam, a da posle i ne znam šta sam sve izmenjala… zanimljivo je da odmah nakon instalacije sambe nemam pristup drugim računarima :D… to mi se i juče desilo pre nogo što sam pokrenula ovu temu… no, dan je dugačak…

Hm? LAMP već jeste kompletan web-server-stack (skup programa) i pored njega ne bi trebalo ništa od dodatnih programa, za funkcionisanje servera.

Ono što bih mogao da preporučim za tebe, je XAMPP, sve-u-jednom, verzija servera koja je specifična po tome što se “čisto” instalira, u jednom folderu, bez razbacivanja fajlova po celom sistemu…
http://www.apachefriends.org/index.html

Idealan je, i namenjen pre svega, onima koji nemaju prevelike zahteve, a žele da razvijaju/isprobavaju web aplikacije (WP na primer) u lokalu.

Iako neki tvrde da to nije “pravi” web server, veruj pričaju napamet…itekako može da posluži za učenje i zabavu :slight_smile:

EDIT:

Klonirao sam jedan “čist” wheezy, instalirao XAMPP, i odmah je sve dostupno :slight_smile:

Mesecima ovo nisam radio, i iznenađen sam…instalacija je bukvalno na klik, kao kod wintenda :slight_smile:

[ATTACH]2733.IPB[/ATTACH][ATTACH]2734.IPB[/ATTACH][ATTACH]2735.IPB[/ATTACH]

Desno je “računar”(VM) na kome je instaliran XAMPP, apač je startovan, i vidi se najnormalnije sa hosta…

[ATTACH]2736.IPB[/ATTACH]

Moraću da pregledam to…

Inače, uspela sam da se izborim sa sambom u smislu da umrežim računare i da mogu sa svakim zasebno da komuniciram. Zapravo i nije bilo toliko komplikovano, već samo valja napraviti zaseban folder, dodati još bar jednog juzera i posle je moguće sa bilo kog drugog računara pristupiti debian-u. No, u međuvremenu sam nešto zeznula oko štampača, ali time zaista noćas ne mogu da se bakćem ::slight_smile: I da budem iskrena, ovo sa sambom je nekako trulo (ili se meni smučila za ova dva dana). Ja sam računala da je dovoljno da napravim jedan folder i da ga podesim da svi mogu da ga vide, a ne i da kreiram zasebne juzere po kompu koji nikakvu funkciju nemaju (samo mi zauzimaju mesto :D).

Ovo što si postavio, Dragane, zvuči primamljivo…
Koristim LAMP i sa njim se već prilično snalazim, a kontam da bi možda moglo preko localhost-a da se razmenjuju fajlovi, samo što do sad nisam probala jer nisam sigurna da li je za svaki računar ista IP adresa [FONT=sans-serif]127.0.0.1 (ne zamerite ako lupetam)… ništa, sutra ću verovatno i ovo drugo da probam, samo da vratim štampač u funkciju…[/FONT]

Najbolji inajjednostavniji alat za instalaciju štampača je :
system-config-printer
nekad je potrebno dodati gnonme na kraju pri instalaciji paketa,
system-config-printer-gnome
pokreće se komandom iz konzole : sudo system-config-printer
Ne moraju ručno da se unose adrese smb šerova već se odradi browse.

Imam to instalirano, ali mi ne pomaže… ne znam u čemu je caka, ali štampač neće da se “primi” i zid… Preksinoć mi je to pošlo za rukom iz prvke, ali sad neće pa neće…
Ali mi zato šerovanje preko sambe radi k’o sat :)))))))) I to sam uspela da podesim da se vidi samo deljeni folder i da ne moram da postavljam još jednog juzera…

Ajd’ da zaokružim temu pošto je već stavljeno kao rešeno, što sada zaista i jeste…

Za povezivanje štampača odlično uptstvo dato kroz Draganov link:
http://www.soslug.org/wiki/debian_600_squeeze_and_windows_based_printers

[SIZE=14px]Meni je prvi put uspelo da dodam štampač na način na koji je prikazan u upustvu:[/SIZE]

smb://workgroup/ime_računara_na _koji_je prikačen_štampač/ime_štampača

[SIZE=14px]No, kako sam kasnije htela da podesim i šerovanje fajlova, instalirala sam gadmin-samba koji je prilično poremetio smb.config i umesto da pomogne mene bacio u još veći rebus, pa je krenulo podešavanje iznova gde mi ova putanja nije pomagala (greška: netačan naziv za workgroup).[/SIZE]

Ako se nekome isto desi, probajte sa:

smb://[COLOR=rgb(255,0,0)]ime_računara_na _koji_je prikačen_štampač/[COLOR=rgb(255,0,0)]ime_štampača
ili
smb://[COLOR=rgb(255,0,0)]IP_adresa_računara_na _koji_je prikačen_štampač/[COLOR=rgb(255,0,0)]ime_štampača
(što je kod mene konkretno odradilo stvar)

Sve ovo možete da odradite i preko system-config-printer, odnosno ako vam program automatski ne pronađe štampač idete opet preko Windows Printer via SAMBA i neku od navedenih putanja.

Samo da napomenem, moguće je da su sve ove komplikacije sa štampačem bile usled toga što je u pitanju stariji printer (HP LaserJet 1010) za koji Windows7 nije imao odgovarajuće drajvere pa je tu nešto prilagođavano (mada, izgleda da su izbacili relativno skoro drajver i za taj printer, ali mi se ne da da sad jurim kad već ovo fercera).

Za deljenje fajlova najbolje upustvo sam našla preko linka
http://midactstech.blogspot.com/2013/06/how-to-install-samba-share-on-debian.html
i to samo zbog dela (oko kojeg sam bila zapela :D) vezan za dodavanje već postojećeg korisnika (sebe) u grupu koja ima pristup deljenim folderima:

[SIZE=14px]usermod -a -G users [/SIZE][SIZE=14px]ime_korisnika[/SIZE]
[SIZE=14px]smbpasswd -a [/SIZE][COLOR=rgb(255,0,0)]ime_korisnika

E sad, ja nisam želela da kreiram novog korisnika (što podrazumeva da on dobije kompletan Home) već samo da na drugom računaru postoji pristup [SIZE=14px]deljenim fajlovima i ništa više. [/SIZE][SIZE=14px]Videla sam na nekim sajtovima predlog da se napravi gost (guest) nalog koji ne traži lozinku[/SIZE][SIZE=14px], ali nisam uspela da pohvatam kako to ide, a već sam danima izmrcvarena od igranja sambe pa mi nije bilo do daljih eksperimenata. Zato sam to rešila na sledeći način: sa drugih računara se može logovati na moj samba nalog, ali da se ne bi video moj Home nisam stavila predloženo[/SIZE]

[SIZE=14px][homes][/SIZE]
comment = Home Directories
browseable = no
valid users = @usres
writable = yes
create mask = 0700
directory mask = 0700

[SIZE=14px]i u smb.conf fajlu sam dodala komentar naznačen crvenom bojom:[/SIZE]

;[homes]
; comment = Home Directories
; browseable = no

By default, the home directories are exported read-only. Change the

next parameter to ‘no’ if you want to be able to write to them.

; read only = yes

File creation mask is set to 0700 for security reasons. If you want to

create files with group=rw permissions, set next parameter to 0775.

; create mask = 0700

Directory creation mask is set to 0700 for security reasons. If you want to

create dirs. with group=rw permissions, set next parameter to 0775.

; directory mask = 0700

By default, \server\username shares can be connected to by anyone

with access to the samba server.

The following parameter makes sure that only “username” can connect

to \server\username

This might need tweaking when using external authentication schemes

; valid users = %S

[SIZE=14px]I, naravno, smbpasswd mi je drugačiji od opšte lozinke. Zasad mi šljaka odlično (valjda neće biti neželjenih efekata u daljem radu), ali ako neko ima neku pametniju ideju može da je iznese.[/SIZE]

Hvala za uputstvo.

Patio sam se svojevremeno, te izbunario resenje. Vazno da radi.

http://forum.opensource-srbija.org/topic/2134-system-config-samba-za-debian-wheezy/

Videla sam to upustvo, ali iz nekih (verovarno samo meni jasnih) razloga izbegavam da koristim programe koji nisu na nekom debian mirror-u, a kontala sam da sigurno postoji način da se to konfiguriše bez “pozajmljivanja”.

Pored toga, koliko god GUI programi olakšavaju život, kada nešto podešavaš ručno (čitaj uglavnom preko terminala) mnogo bolje shvatiš suštinu i ukoliko dođe do zapinjanja lakše možeš sam da otkloniš problem (ovo iz mene progovara želja da nikog ne cimam za svaku sitnicu), a i korišćenje Gadmin-samba mi je pokazalo da poneki programi drastično promene osnovne fajlove pa tek onda više ne znaš gde si počeo i de treba da završiš :smiley:

Naravno, taj moj trip me je koštao glavobolje, ali mi je recimo dao ideje kako da rešim neke druge stvarčice koje koristim na debianu.

No, drugima (koji nemaju potrebu da sebi komplikuju život) bi svakako moglo biti od koristi :wink:

Apsolutno si upravu, štaviše kako si ti uradila je bolje. Kod mene je bilo drž-nedaj, namesti kako znaš, samo da radi. Da sam imao tvoje uputstvo ranije, sigrno bih se oslonio na ponuđeno. Meni kad je zatrebalo ubi se od googlanja, te ovo, pa ovako, pa ajd onako, ma muka…

Dobro, meni nije bila žurba, pa sam mogla da isprobavam… kada je nešto “za juče” hvataš se za prvo što deluje da može da radi…

Čini mi se da si spomenula gore u postovima Gadmin-Samba, ako nisi oprosti.

Al evo ja da spomenem, i napišem da je softver čist bullshit. Onolika zilionska podešavanja, a osnovno šerovanje ne može da se odradi. Ako neko može da me demantuje i objasni kako rešiti ovaj problem iz teme, unapred sam zahvalan.