Unetbootin problem

Ne znam zašto ali nemogu nijedan butabilan fleš da npravim u njemu.
Probao sam 5 različitih distroa i kad god restartujem računar izbacuje mi problem oko com32.

Uradim sve po pravilu, preuzmem iso slike, formatiram flash u fat32 preko gparteda i onda extraktujem u unetbootinu. I on završi sve bez problema. Čak sam preko gparteda vršio proveru fajl sistema na flešu i to je prošlo dobro.
NIje problem sa iso slikama jer sam iste te slike koristio do sad. Sad više neće. Mora da je prolem do unetbootina samo.
Neke slike sam preuzeo torentom, pa mi provera md5 nepotrebna.

Neke sugestije?

1. Otvori terminal kao root
  2. sa
fdisk -l

proveri gde se nalazi usb…na primer, ako imaš 2 hard diska u računaru, usb fleš će se prikazati kao treći, /dev/sdc
3) umount /dev/sdc
4) dd if=/putanja/do/12345.iso of=/dev/sdc bs=4M; sync

PAŽNJA!
Dobro pazi koje slovo je dodeljeno flešu…/dev/sdc sam naveo samo kao primer…komanda dd ne pita ništa, odmah počinje sa radom, pa da ne zezneš neki disk slučajno!

Ako komanda dd odradi posao, problem je do unetbootin…ako dd izbaci grešku, moguće da je kvar do usb kontrolera u računaru.

flash mi je sde1 jer mi je imam 4 hard diskai unetbootin ga prepozna piše u njem usb/flash on dev/sde1…

Mountovan je u /media/sreten/UUID.

$sudo fdisk -l Disk /dev/sde: 7747 MB, 7747397632 bytes 214 heads, 40 sectors/track, 1767 cylinders, total 15131636 sectors Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes Disk identifier: 0x00064171

Ne znam da li bi pomoglo da mu napravim novi mount point u fstabu.

Evo šta kaže blkid

$sudo blkid /dev/sde1: LABEL="UUI" UUID="1211-152D" TYPE="vfat"

Sad ću probati z terminala kao što si napisao pa ću javiti šta je bilo…

greška…fleš je /dev/sde
/dev/sde1 je particija na flešu
dd komanda za upisivanje iso se odnosi na ceo fleš, ne na particiju…

Dragane, ako upisem /dev/sde kod montiranja prijavljuje mi da to ne postoji… Samo može ako stavim /dev/sde1/

Evo sad sam ga umountovao sa sistema, formatirao preko gparteda i on mi uvek pravi sde1. Koliko vidim na njemu ima samo jedna particija, nema nikakav flag…

Pazi sad mi je UUID drugačiji nego od malopre, kao i tačka montiranja.
Ovo ne bi trebalo da se dešava, jel tako?

/dev/sde1: LABEL=“UUI” UUID=“1211-152D” TYPE=“vfat”
/dev/sde1: LABEL=“UUI” UUID=“CBE3-D5B9” TYPE=“vfat”

Da li je moguće da flash nije ispravan?

UUID se dodeljuje prilikom formatiranja diska…to neka te ne brine…
Što se tiče umount komande, tačno je da se ona odnosi na particiju, ali za dd komandu se navodi ceo uređaj, ne particija…

Nemam ovo veze sa flashom. Imam neke ozbiljne problem na sistemu. A nov mi je sistem danas msa ga instlairao.

Pirjavljuje mi da nemam gksu iako sam ga koristio već. Utebootin više ne postoji niti je instaliran, niti mogu da ga instlairam. Prijavljuje da ne postoji. Katastrofa…
Pogledao sam source.lst sve je u redu, isti repoi su kao što su i bili.

Nisam još probao dd komandu, a formatio sam sa gpartedom flash.
Sad ću, kad prvo rešim ove probleme…Neda mi se nešto :slight_smile:

Evo namestio sam. Unebootin radi. Probao flash, diže se sistem.

Ne mogu da objasnim šta se desilo. Nestao mi sa sistema iako je bio instlairan, Onda mi prijavljivao da ga nema, posle restarta terminala pojavio mi se ga instlairam i posle toga sve radi normlano. Napravio mi je boot flash, proverio radi.

Dragane hvala za pomoć. Jedino što mi u ovoj priči nije jasno je šta se dogodilo.
Jedino objašnjenje koje imam je da sam instalirao nov kernela, a nisam rebubovao sistem. Ništa druga.

Dešava se…okriviš gremline, i nastaviš dalje :slight_smile:

Iz prakse:
Mint i Unetbootin, xx puta lepo napravi flešku i onda jednom samo pobrlja tako da je flešić neupotrebliv na Mintu, ne može ni lepo da se formatira.
Pošto se to dešavalo na poslu koristio sam susedni win box da formatiram flešku i posle je sve u redu, najjednostavnije rešenje.

Da i ja sam imao u mintu problema sa tim ranije. Sad sam na Ubuntu. Mada meni je nešto sistem pobrljavio, posle se sve vratilo u normalnu.
Kad neće i ja u winu nekad pravim flash kad ostanem bez ideja. Universal USB installer je odličan program za pravljenje linuks live flasha…
Mada to može i ručno da se radi…samo preveliki je posao…Iskreno nikad nisam probao…

Samo mi nije jasno zašto u Ubuntu ne radi startup disc creator. Ja od kad znam za Ubuntu on nikad nije radio. Probao sam i njega u nadi da su ga sreili, mada mrka kapa. I dalje ne radi. Čak sam koristio Ubuntu iso da napravim butabilan fleš.