upgrade na testing

E ljudi ovako, imam instaliran wheezy, i htio sam da sada isprobavam testing (jessy).
kako se mijenja source.list.
Prvo kako ulazim u taj fajl, i jel u tom fajlu mijenjam svuda gdje pise wheezy u testing ili…?
Ajd ovo za početak…a kada to uspijem da uradim…idemo dalje sa pitanjima.

Izvinjavam se ako su ovo početnička pitanja, ali ja sam početnik :slight_smile:

Hvala unaprijed

http://www.debian-srbija.iz.rs/2013/05/kako-nadograditi-debian.html

Tamo gde piše Wheezy, menja se u testing, sve ostalo je isto.

E ja sam ušao u fajl source.list i zamjenio sve wheezy sa testing, sačuvao, zatvorio i vratio se u terminal, a tamo je ispisao sledeće:

[email protected]:~$ gksu gedit /etc/apt/sources.list

(gedit:8621): EggSMClient-WARNING **: Failed to connect to the session manager: None of the authentication protocols specified are supported

(gedit:8621): Gtk-WARNING **: Attempting to store changes into `/root/.local/share/recently-used.xbel’, but failed: Failed to create file ‘/root/.local/share/recently-used.xbel.JCEN6W’: No such file or directory

(gedit:8621): Gtk-WARNING **: Attempting to set the permissions of `/root/.local/share/recently-used.xbel’, but failed: No such file or directory

(gedit:8621): Gtk-WARNING **: Attempting to store changes into `/root/.local/share/recently-used.xbel’, but failed: Failed to create file ‘/root/.local/share/recently-used.xbel.OGPI6W’: No such file or directory

(gedit:8621): Gtk-WARNING **: Attempting to set the permissions of `/root/.local/share/recently-used.xbel’, but failed: No such file or directory

(gedit:8621): Gtk-WARNING **: Attempting to store changes into `/root/.local/share/recently-used.xbel’, but failed: Failed to create file ‘/root/.local/share/recently-used.xbel.TGZT6W’: No such file or directory

[email protected]:~$

Jel ovo nešto nije u redu…ili…?

Ma edituj ga nano editorom u terminalu, što komplikuješ :slight_smile:

a kad otvorim u nano editoru, sve je izmjenjeno već na testing…što sam i htio…
Probao sam apt-get upgrade…ali mi kaze permisions denied.
Zatim sam isao ono su pa sifru…pa onda apt-get update…i krenulo je…
eto i ja kao pocetnik da uspijem nesto sam da uradim.
Hvala ljudi

ako ti je lakse instaliraj sudo mada mnogi okoreli Debianovci ne vole sudo, podseca ih na Ubuntu

kao root kucas:

1.apt-get install sudo

pa onda tvog korisnika treba dodati u sudoers grupu

1. nano /etc/sudoers

i tacno ispod ovog ispisa

User privilege specification

root ALL=(ALL:ALL) ALL

dodas korisnicko_ime ALL=(ALL:ALL) ALL da bi to na kraju izgledalo

User privilege specification

root ALL=(ALL:ALL) ALL
korisnicko_ime ALL=(ALL:ALL) ALL

a mozes mislim i na kraju da dodas i tako radi posle ove linije

#includedir /etc/sudoers.d
korisnicko_ime ALL=(ALL:ALL) ALL

sve to sacuvas i svaku komandu pocinjes sa sudo umesto da kucas su da bi prelazio u root

Ja sam se jedva navikao na sudo. Ne treba ti to. Kad ti trebaju privilegije: $ su ili $ su - , pa root lozinka i vozi.

Ma ja sam za sada običan korisnik i ne koristim taj terminal nešto, tako da mi nije teško ni sudo ni su…itd.
Ovo sa nadogradnjom na testing sam se upustio u avanturu…i bila je uspješna. Sistem fercera kao švajcarski sat

Zar ne bi trebalo da se sudoers edituje isključivo “visudo” komandom?

Inače, padne mi mrak na oči kada ukucam visudo i on ga otvori u nano-u. Pa zove se “visudo”, a ne “nanosudo”, sunce im jebem, uvek zaboravim kako da namestim podrazumevani editor da bude vi(m).

Ne mora da se edituje samo tom komandom već ima raznih…

P.S. Meni je omiljeni editor nano, znam mu kompletne komande napamet dok jednom nisam umeo iz Vi(m)-a da izadjem ::slight_smile:

Jesi li siguran da mu znaš kompletne komande napamet? Ima ih stvarno mnogo, možeš da edituješ više fajlova odjednom (to sam sad slučajno provalio :smiley: ) i tako to. Meni je jedina dobra stvar kod nano-a to što zapravo ima osnovne emacs komande za kretanje kroz tekst. Mrzim strelice :slight_smile:

Manje više sve komande znam, jer samo taj editor koristim od 2000 godine, a kada nešto 13 godina svaki dan koristiš, ne možeš a da ne zapamtiš neke stvari.

jer kao što sam rekao u nano znam bukvalno sve ili 90% komandi koje meni trebaju za moje potrebe “dok do pre neki dan” nisam umeo da izadjem iz VIM-a.

Fino fino, lepo je znati šta ti se sviđa. Al meni je ipak vim bolji, jedina mana mu je baš to što ne možeš da vršiš u njemu “jednostavno editovanje” u stilu MS-ovog notepad-a.
Inače,
:q - izlazak ako ništa nisi menjao od poslednjeg čuvanja
:q! - izlazak bez čuvanja
:x (ili :wq) - izlazak sa čuvanjem, :w je samo čuvanje
:x!, :w! - pisanje na silu, kad kao root menjaš neki read-only fajl :slight_smile:

Nek stoji, možda nekom zatreba :))

Na svim kursevima linuxa VI je obavezan. To je program koji ide uz svaki terminal. Odnosno ako imaš samo kernel i terminal imaćeš i instaliran Vi ili Vim.

Prvo što instaliram(ako već nije…) na bilo kom sistemu je mc…užasno me nerviraju svi ti vimovi, cifovi, merima-praškovi i ostale kreature iz mezozoika :smiley:

File menadžer sa internim editorom, i još ponečim, najbolja swiss-army britvica za sve što ti treba u konzoli :slight_smile:

K, slažem se… samo kažem da treba znati VI, jer ako ničeg nema, VI je sigurno tu.
Inače mc je do jaja.

Ja ga ne znam već 16-17 godina, i nikada mi nije nedostajao :smiley:

Usput, ako nema baš ničeg, ni VI mi ne treba :biggrin:

Odnosno ako imaš samo kernel i terminal imaćeš i instaliran Vi ili Vim.

Kako misliš samo kernel i terminal? Ispravi me ako grešim, ali prilično sam siguran da to ne može da se izvede :smiley:

Da, koliko znam, na svakom unix-u imaš vi (ne vim) kao jedan od najosnovnijih sistemskih alata.

I dalje tvrdim da, što se tiče čistog editovanja teksta, ne postoji ništa bolje od vim-a :smiley:
Šta je mc?

Midnight Commander

[ATTACH]2095.IPB[/ATTACH]

Ne sviđa mi se :smiley: