Viber

Otvorio sam novu temu pošto će se vjerovatno još neko sresti s ovim problemom (ili neće :frowning: ) .

Instalisao sam Viber. Prikaže mi ikonicu da je instalisan a kada ga pokrenem, jednostavno se ništa ne dešava. Kao duh, tu je, a nema ga. Instalisao sam ga i preko GDebi Package Installer-a i preko Terminala ovako

wget http://download.cdn.viber.com/cdn/desktop/Linux/viber.deb
  sudo dpkg -i viber.deb
  sudo apt-get -f install 

I isto mi je u obadva slučaja.

Skinuo sam Zip paket, raspakovao ga i pokrenuo iz njega i funkcioniše. Ali… To nije to što mi treba. Volio bih da se instališe normalno.

Gdje griješim?

Napomena: Na Trios Mia Tested sve funkcioniše kako treba. Ona mi je još u upotrebi.

Ček…ako na TRIOS Mia radi, na kojoj verziji TRIOS-a ne radi?

Axa…otvori terminal pa ukucaj:

wget http://download.cdn.viber.com/cdn/desktop/Linux/viber.deb sudo gdebi viber.deb
i pojaviće se (i startovati odatle ) normalno u meniju

ne treba ti “apt-get -f install”

Da, vidim da si shvatio, na Mia Tested radi kako treba ali na TRIOS-EUDEV neće da proguli. Probavao sam i ranije, ali nije htjelo. Onda sam malo ohladio, čekao sam finalnu verziju…

Opet je isto. Pojavi se u start meniju kao i ranije i to je sve. Neće da se pokrene.
Ako budete imali još ideja, tu sam. U krajnjem slučaju, ostaje mi nezgrapno riješenje da ga pokrećem iz foldera ili preko Wine.

Pokreni ga iz terminala i daj ispis, da vidimo zbog čega neće da se pokrene viber na trios-eudev

Pogledaću večeras detaljnije o čemu se radi…kod mene na metalu je eudev verzija, i sve radi normalno
Screenshot - 05212016 - 10:38:08 AM.png Screenshot - 05212016 - 10:38:38 AM.png Screenshot - 05212016 - 10:39:25 AM.png

Dakle, da bih odstranio sve sumnje u instalaciju, ponovo sam skinuo ISO fajl i napravio butabilan USB.
Pokrenuo sam instalaciju iz terminala kao što je Dragan napisao. I opet mi se ne pokreće (Viber, da budem precizniji).

Miroljube, šta da ukucam u terminal za ispis?

Ukucaj viber

Ukucao Viber i ništa se ne dešava. Isto kao kada kliknem na ikonicu u meniju.

[[email protected]][/home/mirko]# viber
bash: viber: command not found
[[email protected]][/home/mirko]#

@Mirkoj
Kod mene, viber se instalira u folder /opt/viber
Dakle, komanda za start je /opt/viber/Viber
Screenshot - 05212016 - 11:08:57 PM.png

[[email protected]][/home/mirko]# /opt/viber/Viber
This application failed to start because it could not find or load the Qt platform plugin "xcb".

Available platform plugins are: eglfs, linuxfb, minimal, minimalegl, offscreen, wayland-egl, wayland, xcb.

Reinstalling the application may fix this problem.
Aborted
[[email protected]][/home/mirko]#

Možda nešto vidiš iz ovoga. :frowning:

P.S. Malo je počelo da me smara. Neće da mi se primi ni MultiBoot Loader ni posle 6-7 instalacija. Ranije mi je uspijevalo posle treće ili četvrte instalacije.

Zašto pokrećeš viber kao root? probaj kao običan korisnik…

Ista meta, isto odstojanje.
Ako ti nije problem, instalisao sam TeamViewer, pa da uletiš i pogledaš? Ili da sutra opet probam ispočetka? Povezaću SATA hard, mnada ne bi trebalo da je do harda.

Podigao sam eudev iso u vboxu…i meni prijavljuje istu grešku sada.
Proveriću o čemu se radi, pa ću rezultat/rešenje okačiti ovde.
Usput, greška nema veze ni sa hardom ni sa TRIOS eudev, nego sa loše linkovanim/povezanim QT libovima u viber paketu…čisto da znaš :slight_smile:

U redu. Čekaću riješenje.

Hvala.

Malo je potrajalo dok sam sve isprobao ( usput i problemi sa 3D u Vboxu), i problem je kretenski po običaju…skype, viber i dosta drugih očigledno misle da je tuntu jedini linux, pa sve kompajliraju na njemu, ne vodeći računa da tuntu i Debian nisu potpuno kompatibilni…
Da ne dužim…grubo rešenje je da probaš da instaliraš qt-sdk…test je na čistoj TRIOS-EUDEV instalaciji

sudo apt update && apt install qt-sdk

Nakon toga probaj da reinstaliraš viber i pokreneš ga (kao običan korisnik…) sa

/opt/viber/Viber

…pa javi kako je prošlo…

Usput, qt-sdk će povući preko 300MB paketa, od toga preko 90MB je dokumentacija…
Screenshot - 05222016 - 01:24:58 AM.png

Drugar, probao sam. Sada dođe do pozdravnog prozora

vib.jpg

i onda nestane kada hoću da nastavim.

[[email protected]][~]$ /opt/viber/Viber
QObject::connect: Cannot connect (null)::stateChanged(QNetworkSession::State) to QNetworkReplyHttpImpl::_q_networkSessionStateChanged(QNetworkSession::State)
Segmentation fault
[[email protected]][~]$ 

Imaš li još nekakvih ideja ili da gasimo komp, malo je kasno?

@Mirkoj
Što se tiče vibera, ja nemam više ideja, niti vremena da istražujem gde je problem sa dotičnim programom.

U redu. Hvala ti za sav trud.
Šta je tu je. Idemo dalje. :slight_smile:

Možda nekome zatreba.

Pošto Viber nisam mogao nikako da instališem na normalan način, instalisao sam ga ovako:

1. Skinuo sam ga u zip-u. Imate ga i ovdje Viber Linux
  2. Raspakovao i kreirao prečicu.

I radi solidno.

Sa Wine nisam ni pokušavao pošto mi ovako dobro radi.

Napomena: Ovo je urađeno na čistoj instalaciji sistema. Postoji mogućnost da posle instalacije qt-sdk što mi je Dragan predložio

sudo apt update && apt install qt-sdk

Viber neće raditi. Prijaviće vam nešto kao da je zastarila verzija Vibera.

Hvala još jednom @Dragan-u na trudu!