Video secka

@calex

mplayer, mplayer2. Pogledaj koji je video i tako, pod kakvim uslovima teraš, koje okruženje, koji drajver, renderer, itd. Uglavnom nijedan softver nema bez problema :connie_cat_in_the_hat: , pa i taj kmplayer:

http://www.kmplayer…display.php?f=2

Ja tako rešavam stvari kod sebe, uvek kad je problem uzmem nešto konzolno. Okruženja ne teram moderna, ne volim integraciju, znam da kompajliram, nisam distrohopper, itd. i uvek si rešim problem :1: . Suština je potruditi se da razumeš i onda se rešenje nađe :connie_jackinabox: .

Ako ti secka zbog window managera, menjaj manager, ako ti secka zbog renderera menjaj renderer, itd.

Ako kontaš da ovako kada kažeš 1080p, to nikome ne znači ništa ::slight_smile: . Na pola si puta da nađeš rešenje :1: .

Ово ми је прво велико разочарење уопште у линух, ако плејер не може да поднесе нешто што је већ стандардно …

Šta je standardno :connie_boy_cleanglasses: , Ubuntu i njegov Unity je poznat kao standard ali po proždrljivosti što se resursa tiče :connie_pumpkinsmile: . Teranje bilo čega pod Compizom, a sve to nakalemljeno povrh Gnoma, a hoj - evo potpisujem, to je gore nego bilo koji Windows :1: .

Терам Кубунту, успут сам пробао како то раде Нађа и Убунту … али скоро да нема разлике. С друге стране, чини ми се да VLC брља и у windows варијанти тј да не може да се снађе. Јесте, ни моја графичка није сјајна, ни комп није нешто посебно али … ако KMPlayer на windows 8 (и осталима) тера без проблема, онда ми делује да није проблем са хардверома па ни са ОС. Мислим да недостаје само прави плејер који уме да ради. А сад који рендерер, који ово оно … не бих да трагам па сам и питао за искуства.

Мислим да сам написао да је у питању матрошка 1080р а сад … ако и ту има разних подваријанти које значе, онда могу и то да проверим.

Нећу конзолно, то користим ту и тамо али за млатимудију оћу другачије. Па годинама сам одбацивао линух јер није постојао плејер који уме да свира све лослес комбинације (нарочито један аудио и један .cue фајл) па сам кренуо када се то појавило. Под стандардно сам мислио снимак на 1080р а не ДЕ, ако се плејери још муче са компликованим снимцима, могу ја још да сачекам.

Месецима се трудим да оно што не ради заменим нечим што ради па ми није тешко да користим друге фајл менаџере, друге плејере, програме за неке обраде … сада могу да променим плејер, само да нађем неки који ради. То ми је домаћи задатак, видим ја да ћу опет да инсталирам Ultimate Edition, он има гомилу разних програма па и плејера, можда ископам неки мање познат који ради.

Ништа нисам нашао, пробао гомилу плејера из UE али једино smplayer колико-толико добро ради. Срећом, немам много 1080р снимака а и не гледам то превише али је ово превелики минус за млатимудијани део линуха.

Ајде да отворим конкурс тј потрагу за плејером који ће матрошка 1080р снимке да приказује без сецкања, разливања, гушења … отприлике као што ради smplayer који ипак помало сецне. Нешто што ће да ради као KMPlayer на windowsu, чисто, глатко, перфектно. Можда помогне и неко подешавање постојећих плејера, само да проради.
Налазача водим на ребарца код Рајка. :wink:

Možda reskiram da ostanem bez tih rebaraca …mmmmljac ;), ali meni stvarno nije jasno o čemu ti pričaš…

Skinuo sam .mvk sample od 100-ak MB, pustio u 3 plejera istovremeno (mplayer, VLC i banshee) sve šljaka najnormalnije, niti secka niti štuca, niti podrigiva :smiley:

Naravno, full screen ide takođe bez greške, iako se to na šotkici ne vidi…ostaje da mi veruješ na reč :wink:

[ATTACH]753.IPB[/ATTACH]

@calex,

Nemoj da se ubedacis, ja sam pustio isti klip kroz 4 plyera uporedo i radi. Kad ti se linux ubedaci sa necim mozes da mas 100x playera neces moci nista do reinstalacije.
Ovo je mali fle ne znam kako bi to islo da je file od nekoliko GB i sa ekstra zvukom

http://i.imagebanana.com/img/a92susld/thumb/Screenshot11162012014807AM.png
Evo 5 playera sve je mkv ako je isti film max 3 playera se vide na ekranu

Ма за тебе као шефа сале ће да се нађу ребарца, најави се ако некад навраћаш у ове крајеве па да пробаш.

Мислио сам да сам детаљно описао где је проблем али ајде од почетка. Набавио сам неки концерт који је 1080р у матрошка формату, могуће је да је мало захтевнији, могуће је да тражи и неки јачи хардвер али … windows и KMP на овом компу то врте као да је обичан клипчић, тренутно иде, тренутно премотава, ни да штуцне. VLC на линуху одмах почиње да сецка, одмах разлива пикселе, понекад и нормално ради. Smplayer је на граници да ради одлично али око примећује да постоје неки застоји, можда једва видљиви. Осим њега сви остали лоше раде. VLC и windows такође немају добар резултат, мање сецка и разлива него на линуху али је и ту неупотребљиво.

Закључак: у питању је вероватно презахтеван видео који би можда на екстра хардверу лепо радио али код мене већина плејера не успева да га одради. За то време KMP ради као сатић што значи да је само до плејера тј до кодека. Не знам како то тачно функционише на линуху, на windows варијанти ми је фаворит баш KMP који има интерне кодеке … изгледа добре. Тако нешто тражим, паметан и богат плејер који ће својим кодецима да одради посао. Мада … можда би и неко подешавање цреваца решило проблем али никако да се упустим у толики посао.

Е да, то са разливањем изгледа овако … а могли би да организујемо погађање ко су ови што свирају. :wink: Овако то већим делом показује VLC.

[ATTACH]754.IPB[/ATTACH]

Овако би отприлике требало да изгледа, мада сад видим да се и smplayer мучи.

[ATTACH]755.IPB[/ATTACH]

emerson.mkv ok :wink:

Nego koja ti je grafa u putanju, trebalo bi za ovo da namestiš na vdpau ako imaš nvidiju. Default ti je xv na linuxu, na windowsu overlay.

Ko što rekoh menjaj renderere za vlc, tu liči i kao na bug u kodeku.

A smplayer ti je kao OK, jedino performanse ako te zezaju. Ponovo menjaj renderere, isključi vsync, to ponovo može da bude i do drajvera ako je vsync default. A nisi rekao koji je drajver, itd. Za performanse zavisi od drajvera, okruženja, kako je kompajliran plejer, itd.

Па да, тек кад сам поставио видех да је остало име. :wink: А графичку сам одавно помињао, скоро напуштена Ati х1600 за коју важе једино Gallium 0.4 драјвери. Својевремено сам се жалио на брљање фонтова али је остало било солидно па сам одустао од решавања. То би отприлике и био основни проблем, линух прерано гаси подршку па се све врти око неких генеричких драјвера. Добро да нисам хтео fx5200 да користим, њу су тек напустили па ни основна слика неће да ради (осим са PCLinuxOS и Ubuntu и наравно Windows било који).

Остало ми је да експериментишем са подешавањима, пробао сам више плејера и ниједан (осим smplayerа који некако преживљава) није радио од одма па сада морам да пробам неко решење. Сад сам пустио да се довуче још један 1080р концерт па да видим да ли ће исто да се понаша.

Kod opensource radeona vsync je podrazumevano uključen. MIslim da te najverovatnije to koči. Pročitaj malo:

man radeon

Pa stavi SwapbuffersWait na off u xorg.conf.

Plus pokreći video sa isključenim čisto da vidiš ima li razlike, a trebalo bi da ima pogotovo ako koristiš gl renderer.

vblank_mode=0 mplayer -vo gl emerson.mkv

A najzgodnije je da ne diraš to sa xorg.conf, nego samo u .drirc da postaviš vblank_mode=0

Loša kombinacija svega ovoga može da prepolovi frejm rejt, ako ti je monitor na npr. 60 Hz zavisno od opcija i plejera može da ostane na samo 30, što mislim da je kod tebe slučaj ::slight_smile: .

Ja na primer ne gasim SwapbuffersWait, ali uvek imam vblank_mode=0 u .drirc onda mi je sinhronizacija tačna i nedešava se da se prepolovi (inače default je 3).

U slučaju da koristiš xv renderer, vsync gasiš sa:

XV_VSYNC=0 mplayer -vo xv emerson.mkv

Kako si mislio HD sa tim krsom,e moj calex :smiley: .

Како сам мислио? Па лепо, ако један windows 8 па и захтевнији windows 7 то врте а да не штуцне и не размисли, онда мора и овде да ради. Ако не може … фала лепо, има где може. Писао сам, годинама сам прескакао линух јер није умео да свира лослес у комбинацији .cue плус један аудио фајл. Од скоро може и онда га користим. Сада не може да врти матрошку а некако ми се приказује да ћу да престанем да довлачим ДВД варијанте јер је разлика ихаха и почињем са бољим квалитетом. Линух не може? Добро, кад год хоћу да гледам, прелазим тамо где може … а ако то буде често, можда и останем. Неко ће већ да ми јави да је за линух и то решено.

Или да купим сада нови комп јер линух ради само са екстра јаким гејмерским комповима? А ако кроз неки месец хоћу нешто друго, опет да купим најновији јер линух више не подржава хардвер од претпрошле године? Много су промашили смер у коме размишљају.

А ови предлози из поруке испред … довољно се мајем око овога и можда чак и успем, под условом да је могуће. А онда одем до другара коме сам увалио линух (и једва га користи) и препишем му ово па да одради … једино што би рекао би било … јел може кафа а ја ћу да наставим онако како све ради?

Е да, јутрос сам довукао још једну 1080р матрошку и опет исто, сада се и smplayer мучи, штуца ту и тамо … Црв је почео да ради.

HD 1080p je veoma zahtevan… potreban je zaista jak hardver da bi ti radio bez problema… Ja na primer sa ovom konfiguracijom nemogu da gledam HD filmove nigde…ni u win ni u linuxu…

Intel C2D E4600
ATI HD 3850 sa 512 Mb
Ram 2GB Kinston na 800

I zvuk mi kasni…nemam seckanja u videu, medjutim konstantno mi kasni zvuk na svakom filmu…

Ako ti je vec stalo da gledas 1080p nemoj da gledas HD filmove…nego skidaj cist bluray…on radi sa daleko slabijim kompovima.jer nema kompresije…

Meni je sasvim dobar i 720p trenutno…iako imam monitor u ful HD rezoluciji nista mi ne smeta da pogledam 720p te razlike mi skoro i da ne vidimo, osim ako si bas fanatik pa svaki pixel zagledas…

Sto se price tice o pustanju Hd materijala na linuksu, tu se slazem. Losiji je… Meni se cesto desi da mi secne iz cista mira film…ili prodju neke linije ponekad…nije to dobro razvijeno od strane linuks zajednice…

U winu gledam u KMplayeru filmove, skoro nikad nemam problema sa filmovima…i oseca se da se racunar daleko manje forsira nego pod linuksom… Sto jeste jeste… Kodeci nisu dovoljno dobri… Jos ja nisam instalirao profesionalne AVC kodeke, nego koristim one sto dolaze uz sam kmplayer…

Сада ми је матрошка златна средина, таман у просеку стане на DVD DL па могу да сачувам за гледање. Шта да радим са блуреј снимком од 15 или 40 гига? Да одмах кажем, коришћење харда за чување одбацујем као лошу идеју. Блуреј дискови су ми прескупи а немам никакав хардвер који их подржава. Чак имам у плану да полако престанем да радим са оптиком па ће вероватно блуреј да прође без мене. Осим ако ускоро и ти дискови буду ~25 кинте.

Није хардвер тако слаб, ако KMPlayer ладно врти без иједног штуца онда то може и крај приче. Е сад, ако неко не уме да направи кодеке или шта год, онда ће да тражи оправдање. Ионако ми је досадило тестирање разних линуха, изабрао сам шта ми је добро а шта ме не занима па сада могу да повремено оверим новости у тој области а даље ћу да користим разне оперативне системе. Како год, ако почнем мало више да довлачим матрошке, вероватно ћу да користим ОС који то уме да репродукује а повремено проверавам и оне слабије. :wink:

Sto se diskova tice…ja sam odavno prestao da ih kupujem i da ih rezem… Ako stavis racunicu na papir, hard disk je daleko isplatljiviji…osim ako bas volis da rezes, da se zezas cisto iz neke ljubavi…

Ja sam svojevremeno rezao 720p skupio sam oko 700 DVD, i onda prestao… smorilo me… 720p tacno stane na 1DVD5 od 4.7Gb. Onda sam kupio 2 harda od po 1TB na koje stane dosta filmova…tako da vec odavno ih drzim na hardu…sad ih sve brisem…
Gledajuci inflaciju i brzinu kojom filmovi dolaze, tj. skoro svakodnevno…prakticno nema sanse da poglecam film koji sam vec gledao…nemam kad… to je neko moje vidjenje stvari.
Na hard moze bez problema da mi stane 200 HD filmova, sto je sasvim dovoljno.

Sto se kodeka tice, tu nema sta da se vise kaze… Linuks daleko ima losije kodeke, naprimer ja ne volim da u linuksu gledam HD filmove, jer uvek ima nekih problema… redovna seckanja iz cista mira… Neznam dal si primetio da ponekad kad pustis HD film prodju neke linije bezveze kroz sliku itd… To je greska u kodeku…To se desava i na nviidiji i na ATI karticama bez obzira koliko su dobre i jake… Proverio sam to.
U windowsu to ide daleko bolje, slika je uvek dobra…nema seckanja itd, cpu i grafika su daleko rastereceniji nego u linuksu… Samo je stvar kome sta smeta i u kolikoj meri…

Није исплативије, рецимо да сам нашао најјефтинији тера хард за око 7500 а ДВД са тим капацитетом коштају можда 5500. Ипак, после безброј случајева у којима се описује како је хард одједном престао да ради (струјне ударе и вирусе да не помињем) и како му више нема спаса, после мог случаја када ми је лудак оборио комп и после пар дана хард једноставно нестао и никако нисам могао да му приступим (срећом, само 320 гига) а и сада после овог тешког брљања са оним другим хардом који као ради, као не ради и никако се не бих поуздао у њега … ДВД ми је сигурица. Ем је лакше да купујем помало ем и ако неки страда (а нисам имао ниједан такав случај до сада) није велики губитак.
Са музиком је друга прича у односу на филмове, 99% филмова могу да погледам једном и када сазнам да је собар убица а баштованова мајка је баба газдином шураку … шта после да гледам?? Концерте увек могу поново да погледам.

Нисам гледао HD на линуху јер (бар ови матрошка 1080р) уопште и не раде или једва раде на линуху. Управо сам пробао осмицу и одгледао један од ових концерата … није штуцнуло мада сам приметио (када отворим лију са неколико табова и још и нешто копирам у позадини) да се слика и звук разиђу али то потраје неколико секунди и настави како би требало.

Шта знам, годинама сам навикавао на пенџере, од зимус на линух, сад сам на осмици али ми не лежи. Пробаћу мало па како буде. Надам се да ће неко да поради на линух кодецима, 3-4 најбоља програма никако да се појаве у линух варијанти и ту је велики проблем. Сурогати ипак нису права замена, негде раде посао, негде слабије.

@dvajedan

Ne ručka mnogo, a ipak rendiše filmove. Videću kad instaliram Nađu, mada mora i live da radi.

[ATTACH]771.IPB[/ATTACH]

Da, toliko i meni resursa troši HD materijal… najviše mi crpi CPU… pričam o 720p filmovima… 1080p mi je prejak za moj komp…

@drinx
To neki xvid avi kontam da i nije zahtevno toliko, koji je procesor u pitanju? Otprilike ti je ovaj na 50%, ali imaš pikove na pra mesta odokativno na 70%.

Sad uzmi neki pravi H264 720p, predpostavljam da će taj da ima pikove i blizu 100%. onda tu i mora da trzne po malo :chiffa: .

Kod mene nema seckanja na 1080p. Sreten i ja imamo isti procesor i ram. Grafika mi je nvidia 8500 gt.

http://www.dodaj.rs/t/2O/yK/iFkv9ah/image67.jpg

Drugo si ti sa nvidia, ti imaš vlasnički drajveri i vdpau ::slight_smile: probaj sa nouveau kako ide. Ovde je u pitanju radeon opensource drajver bez vdpau.

Mada ono sa vdpau bi trebalo da ti arči skoro ništa ::slight_smile: .