Vozdra

Evo ljudi, ja sma Soky :slight_smile: . Nedavno sam probao mint i mogu reći da sam oduševljen. Još uvijek ga nemam instaliranog na kompu kao stalni OS jer nisam jedini korisnik kompjutera, Win8 trenutno sa 2 acc, pa sam htio pitati da li je moguće instalirati Mint na jedan acc, tj da se Win pali normalno dok mu ja sa svog acc ne kažem da ode na Mint, nisam siguran kako radi ona opcija Instal in windows, ne znam hoće li smetati drugom korisniku, ne bih zelio nikakve boot sekvence na početku, izbore OS i sl, pa ako neko ima iskustva sa tim nek mi kaže koju pametnu.
Nadam se da neću ostati osuđen na VM i USB Mint

Dobrodošao!
Tokom stvarne instalacije Minta bice potrebno da od praznog prostora na hardu napraviš novu particiju i da na nju instaliraš Mint.
Mint će postaviti svoj meni prilikom paljenja računara iz koga će se birati Linux Mint ili Windows 8 (ima malo više ponuda - i Windows i MInt recovery)
i neće naškoditi Windowsu ni na koji način. Jedino iz Windowsa nećeš videti uopšte MInt particiju dok će iz Minta moći normalno da pristupaš fajlovima na Windows particiji. Zaista mnogo brže radi kao stvarni operativni sistem nego iz virtuelne mašine.

Nadam se da ti kratko objašnjenje pomaže, ako bude bilo kakvih problema, pročešljaj sekciju foruma za početnike!

Hvala ti na brzom odgovoru, skontao sam da sam mlo glupo postavio pitanje, krenuo da izmjenim pa vidjeh odgovor :-).
Hvala na dobrodošlici.
Da uvjeren sam da će brže raditi stvarna instalacija nego VM. Sve je ok sa tim što si napisao toga sam i ja svjestan, ali mene više interesuje da li je moguće da se preskoči taj dio prilikom paljenja i da defaultno ide na Win, a onda korisnik kada se loguje na Win ima mogućnost “paljenja” Minta ? :help:

Najbolje je da slobodno otvoriš temu ovde http://www.mint-srbi…cija-boot-grub/

Koliko je meni poznato GRUB (to je taj meni) može da se podesi iz Linux Minta u smislu dužine prikazivanja i osnovne (default) opcije.
Ali treba da ostaviš makar 1-2 sekunde da bi imao vremena da odabereš Mint kada bude trebalo. To se radi ručnim menanjem
boot/grub/grub.conf. fajla U opcijama default i timeout
Listing 2. Example grub.conf file
default=0
timeout=10
(promenio bi default na GRUB opciju u listi koja ti je Windows, a timeout recimo na 1-2 sekunde. Ako staviš
nula biće komplikovano da uđeš u Linux)

Moguće je da postoji dodatni softver koji bi omogućio to što želiš i iz Windowsa - automatski restart u Linux
ali nije komplikovano objasniti rođacima da je potrebo strelicama se pomeriti na Windows i pritisnuti Enter,
odnosno ako izmeniš GRUB na default Windows, da samo sačekaju “da prođe taj Linux” meni.
Obzirom koliko se diže Windows, većina ga i ne primeti.

Ipak, savetujem ti da otvoriš novu temu i sačekaš malo širu diskusiju - i ponuđena rešenja drugih korisnika

ok, hvala ti puno na odgovoru

Pozdrav!