Web Server

Pozdrav ekipa,
radim na nekom sajtu. Imam viska komp na kojem sam planirao da odradim self-hosted + free ddns kako bih pokazao tu testnu verziju sajta firmi sa kojom zelim saradjivati.
Takodje, planirao sam da zakupim svoj licni domen i na istom komp-u postavim svoj sajt koji privodim kraju uskoro.
Treba mi par instrukcija kako sve to podesiti, ako neko ima iskustva.
Hvala unapred.

prvo sto ce ti trebati je da nabavis staticki ip kako bi mogao domen(e) da identifikujes svojim racunarom, a za to pitas svog internet provajdera da li pruza tu uslugu i za koliku naknadu. pa je pitanje kako ti je postavljena mreza, sta imas od internet provajdera, da li si dobio modem i ruter u jednom (velika verovatnoca) ili imas neki svoj hardver na tom mestu.
zavisi sta ce da bude namena tom serveru, ali ako je web server za prezentacione sajtove, manje muke i para bi ti bilo da placas negde host i domen na godisnjem nivou i zavrsis posao

Većina provajdera je prešla na CGNAT tako da ništa od javne adrese. Kao što @webad reče neki hosting ili čak manji VPS može da izađe i nekoliko puta jeftinije od onog što većina naših provajdera traži za statičku IP.