Zaključavanje foldera?

Pozdrav, braćo

Potreban mi je neki program za zaštitu privatnosti, tj. za zaključavanje pojedinih foldera u sistemu, nešto poput “Folder lock-a” za Windows. :slight_smile: Da li postoji nešto tako slično za Linux? Šta bi mi Vi kao iskusniji korisnici preporučili? :slight_smile:

A što ne probaš sa komadnom chomd kojom menjaš nivo priroteta određenim folderima.
Ne znam da li to zaključavaš za druge koje se loguju kao gosti, ili hoćeš na svom nalogu to da uradiš.
Možda najednostavnije da napraviš foldere sa . u imenu koji su automtski hidden pa kad hočeš da ih vidiš opališ ctrl H u folderu. Mislim da je ovo najprostije rešenje.

Brate, ovu sjajnu foru sa tačkom zaista nisam znao, a to je konstatujem sasvim dovoljna zaštita, jer verovatnoća da neko slučajno “opali” tu komandu, i otkrije moj skriveni folder, definitivno je ravna nulači. :smiley:

Hvala ti puno, car si! :slight_smile:

Nema problema tu smo da pomognemo.
Mislim da je mnogo lakše nego da tražiš softver, ipak je ovo linuks mnogo toga on radi bez dodatnog softvera.

Sad još više volim Linux, a bio sam realno fanatik i do sada… :love: :cvike: :smiley: Hvala ti još jednom Sreto, spasao si me danas, živ bio 100 godina. :slight_smile:

@Sreten

Možda najednostavnije da napraviš foldere sa . u imenu koji su automtski hidden pa kad hočeš da ih vidiš opališ ctrl H u folderu. Mislim da je ovo najprostije rešenje.

Izvini, kako tacno treba da izgleda ime foldera da bi on bio sakriven? Gde ide tacka? Unapred hvala na odgovoru!

Tačka ide ispred imena foldera, na primer .MyFolder :slight_smile:

Skriveni folderi mogu da se prikažu u fajl menadžeru tj. Tunaru. Dovoljno je da se klikne na
View -> Show Hidden Files

Nema zaključavanja foldera kao kod windowsa, folder eventualno može da se zipuje i da se doda šifra za otključavanje.

A možeš i da promeniš dozvole tog foldera:
prvo promeni putanju pomomoću komande cd (Change Directory)

cd "putanja"

Primer 1:
ako se taj folder nalazi u home folderu

cd ~

Primer 2:
u /home/joce/Downloads Downloads

cd ~/Downloads

karakter “~” menja “/home/korisnik/”
Mada možer i da kopiraš putanju iz Thunara otvoriš Terminal, otkucaš cd pa razmak pa pritisneš Ctrl+Shift+V da se prilepi u terminal
Inače, Terminal koristi ove prečice na tastaturi za copy/paste
Ctrl+Shift+V -paste
Ctrl+Shift+C -copy

pa kad promeniš putanju izlistaj sadržaj direktorijuma

ls -la

Ova komanda će ti pokazati dozvole i korisnika za fajlove i foldere koje se nalaze u tom folderu tj. putanji
Videćeš da je taj folder na listi
sada promeni “read” dozvole, tj dozvole za čitanje foldera

chmod -r folder

Ako folder ima razmak ili više razmaka, koristi navodnike “folder sa razmacima u imenu” da bi označio početak i kraj imena. (To isto važi i za cd. cd “/home/joce/fotke sa letovanja/” :slight_smile: )

chmod -r "folder sa razmacima u imenu"

Probaj da otvoriš u Thunaru. “Neće da može.” :slight_smile:
Da vratiš read dozvole

chmod +r folder

ili

chmod +r "folder sa razmacima u imenu"

Sada ako baš neko zna kako da promeni dozvole možeš da promeniš i vlasništvo.
Ali to je duga priča. :slight_smile:
Najpre je poželjno da znaš kako dozvole, vlasništvo i grupe funkcionišu.
Potrebno je biti obazriv sa dozvolama i korisnicima jer ne želiš da onemogućiš pristup nekim korisničkim folderima.
Takođe je bitno da ne promeniš dozvole ili vlasništvo sistemskih fajlova i foldera jer time daješ pristup neovlašćenim korisnicima.