Zašto je Ubuntu podmukla tvorevina?

Marketing… marketing… marketing… i samo marketing. Na njemu se zasniva današnje društvo. Sve zavisi od marketinga. Pa tako i Canonical sa njihovim Ubuntu-om. Dugo sam razmišljao o ovoj temi i malo analizirao situaciju. Moje mišljenje prenosim ovim tekstom. Ubuntu je brz, funkcionalan, stabilan i legalan softver… Aha, aha ‘oće sutra malo… Sve je to tako ako verujete u Canonical-ov marketing. Praktično kroz ovih nekoliko godina, puno distribucija (da ne kažem 80%) ima upravo Ubuntu za bazu. Iako mi nije distribucija koju koristim, pratim vesti vezane za njega, jer praktično je pola Linux sveta vezano za njega. Između dva perioda izdavanja novih verzija, nove verzije softvera teško dolaze do korisnika. Naravno, zato što je puno distribucija bazirano na njemu. Canonical, kao kompanija, do sad je bila vrlo uspešna; ,Muzli" su zajednicu skupljajući korisne ideje sa socijalih medija i GitHub-a i vešto ih utrpavali u njihov flagship proizvod - Ubuntu. Međutim zajednica je naravno očekivala bar nešto zauzvrat - Da imaju uvid o tku razvoja Ubuntu-a. Šta su dobili? Jedno veliko ništa. Tako su lepo ,izmuženi" da Canonical više i ne mari za njih. Istini za volju, to nikada nije ni radio. Međutim, za neviđeno čudo, uspeli su stvoriti veliku grupu fanatika mazohista koji ćute i trpe sve što im se servira (Isto kao i mi što igramo PES - Trpimo svaku glupost koju Konami uvali). Canonical nikada nije skrivao da postoji zbog novca (ko bi bre da radi besplatno, al’ ajd’ realno?). Tu i leži njihov uspeh. Kobojagi oni sve kažu… Ono što se da primetiti ovih dana je da je osnovni, da tako kažem, cilj Canonical-a da emuliraju Apple. No, postoji jedna bitna razlika: Apple koristi slobodni softver, stvarajući nov, zatvoreni. A za to vreme, Canonical koristi otvoreni softver, stvarajući novi - Polu slobodni softver. Čini se, bar za sada da je ovaj model bolji. Ali… vreme će pokazati… Međutim jedna stvar mnogo upada u oči - Poput Apple-a i oni imaju zatvoren feedback o razvoju novih verzija. A to je loše, jer se zajednica ljuti. Na kraju će ih šutnuti, pa će sami morati da misle, a po svemu sudeći - to neznaju. Sa druge strane Canonical se trudi da forsira dizajnerske promene na Ubuntu-u (pomeranje dugmadi prozora, Amazon integracija, razvijanje vlastitog fonta…) da bi bio prepoznatljiv, ma koliko god one bile usko grlo funkionalnosti. A zapravo, imitiraju Mac OS X; dock, gornji panel, dash… Sve to, navodno, da bi se povećao stepen integracije korisnika sa računarom… Lično ne vidim kako će mi to jedna komercijalna search funkcija olakšati život, ali eto neka… Još kažu da im je u svemu tome pomogla zajednica… Ubuntu · GitHub Eto linka… Nađite mi jednu bolesnu ideju koja je trenutno u upotrebi, i odoh da zamolim nekog moderatora da ukloni post… Svašta… Kada se sagleda realno, Ubuntu nije ništa drugo sem klon OS X-a koji radi na Linux kernelu… Jao, pardon Linux kernelu?! Pravo pitanje je zašto Canonical ama baš nikada ne koristi izvornu verziju kernela za njihov sistem? UVek je to njihova pečovana verzija… Šta ćeš, to ti je život… Kao što je Apple uzeo BSD i napravio komercijalnu revoluciju… Tako pokušava Canonical sa Linux-om… Ali, nisu uspešni kao Apple… Znate zašto? Nemaju baš tako dobar marketing. Ali, Ubuntu je besplatan za preuzimanje, a za OS X treba kupiti i odgovarajući Apple hardver. Apple je išao na ekskluzivnost, pomogao je BSD, uspeo je. Canonical je išao na masu, pomogao je Linux, polako se probija… E sad zanimljivo je što Mark kaže da je zajednica dezorjentisana i da joj treba vođa!!! Ovo mi liči na neke izjava Stiva Jobes-a ali dobro progutaću to… Znate zašto je Canonical srećna firma? Zato što za nju besplatno rade ljudi iz zajednice širom sveta pomažući u otklanjanju i pronalaženju bagova. Na svu sreću za razliku od Apple-a ispod Ubuntu-a je Linux… Živ i delimično zdrav. E tu je tračak nade. Ako ne želim ne moram koristiti Unity. Instaliram šta želim i kraj. Canonical još uvek nije uveo sankcije onima koji to rade. Usput, tu su i Kubuntu, Ubuntu Mate, Lubuntu, Xubuntu, Ubuntu Budgie, ali sada ne govorimo o njima, već o Ubuntu-u. Jedino lepo što imam reći o Canonical-u, je da su uspeli da određeni broj ljudi privuču ka Linux-u. Toliko. Uredu, pomalo me brine i kvalitet paketa. Eno, kakva je havarija na kraju ispala sa ARK-om… U poslednje vreme kroz Ubuntu se provlači toliko bagova da je to nedao bog. Znači, ali bukvalno, LTS mu dođe kao Beta 2 prvih par meseci, eto tako. Pa sad od kada su uveli systemd… Na svakih 20-ak gašenja, gašenje potraje po par minuta… Aman… Pa onda pukne mreža… Haos. Jednom mi se, čak, desilo da ne očisti lepo blokove harda po paljenju pa da brlja. I ja islio da mi crknuo hard, pa onaj glupi program za dijagnostiku kaže da je pokvaren hard. A on živ, i zdrav. Ima još primera ali ne bih više o tome… U zadnje vreme, svedoci smo toga da sve više ljudi napušta Ubuntu i prelazi na neke druge distribucije… Ako i treba! Toliki je izbor ljudi, pa ko Vas tera da se mučite sa Ubuntu-om. Jedno vreme sam aktivno korstio @Dragan -ov fenomenalni TRIOS. Ali, ubrzo sam shvatio da je softver prestar za moje zahteve i morao sam potražiti nešto drugo. Svoju sreću, pronašao sam u deepin-u. On je nezavisna distribucija, nastala kao fork nestabilnog Debian-a. Hvala što ste pročitali ovaj tekst, i svaka čast ako ste izdržali do kraja. Molim Vas, samo, nemojte me hejtovati u komentarima. A da ostavite mišljenje, za to ste itekako dobrodošli :D. Živeli {1f37b}!

Kako te samo nije mrzilo da ovoliko kuckaš po tastaturi? :smiley:

Veruj mi i sam se pitam :slight_smile:

Sledeći put kada kucaš ovako nešto, da ne bi izgledao kao pismeni sastav iz srpskog jezika osnovaca, uredi malo sa nekim paragrafima, citatima i sl.

Mora se probati deepin, kad je vec tvoj ljubimac :slight_smile:

Brate nemoj, upropastili su ga u zadnjoj verziji. Tražim novi distro. :smiley:

Auuu, pa tebi distro traje tri dana … mene samo pali kad vidim da nesto nema systemd, vrag ga odneo. Sad sam na mintu, privremeno al bruka, treba mi neko duboko more.

Godinu dana, ne tri :smiley: Salu na stranu traje dok ga ne za***u kao i sve ostalo.

Zadnji Ubuntu koji sam koristio je 10.04 sve posle toga nije bilo ništa posebno.
Sada ide Mint Mate već jako dugo.