Zasto Windows 3.11 - 7,8 ... ne radi kako treba? ili kako to lose radi?

Hmmm … pa da se setimo pomalo zla koje svi moramo da koristimo …
[list]
[]Netolerantnost prema drugim operativnim sistemima - odmah brise but sektor
[
]Ocajno tezak i los bekap ako racunamo registry i sve ostalo, skoro bekapovah Laptop 6DVD, sustini se sve bekapuje, skoro kao ghost particije :slight_smile:
[]Opadanje brzine dizanja sistema i rada instaliranjem fontova i aplikacija
[
]Lose oslobadjanje resursa po zatvaranju aplikacije
[]Zlostavljanje hard diska u vidu nepotrebnog svapovanja (50% RAM-a iako je realno na 80 ili 90)
[
]Ocajno velika kolicina apdejta i baloncica bez preke potrebe
[]Najgori browser svih vremena
[
]Najgori text editor, paint koji su isporuceni uz OS i isti kao u Win 3.11
[]Najgori disk alati (FDisk, Scandisk i Defrag) svih vremena
[
]Preterano usporavanje sminkom (Aero i sl)
[]Bloatovanje i nekoriscenje hardvera
[
]Sukob Microsoft i fabrickih drajvera
[]DOS standardi u 2012: drajvovi imaju realna A-Z imena i ogranicen broj i danas
[
]Nestabilan NT kernel i u verziji 5.1 (Win7): i dalje ne ume da ubije task uvek i da sistem ostane stabilan
[]Blue Screen Of Death jos postoji …
[
]I DOS jos postoji … virtualizovan od WIn2000 ali tu je …
[]\Nepostovanje standarda i izmisljanje svojih bez potrebe: do WMP 11 nisu znali da citaju titlove, do XP-a mp3, M$ Java veze sa Javom nije imala, ne dobija se PDF citac, WordPad je grozan procesor teksta, WMA umesto mp3, WMV umesto DIvX, silverlight umesto Flasha … neki crknuti i matori OS-evi pa covek dobije bar xVID kodek i PDF rider
[
]Dokazi da sve to moze i sa manje zahtevnosti je ReactOS za Win32 aplikacije
[]Forsirani preklazak na x64 iako je moguce prosiriti i 32 bitni model na preko 4GB, a x64 ne koristi 100% RAM-a, niti je x64 softver i CPU mod znatno brzi
[
][b][/b]Nekompatibilnost Windowsa sa Windowsom: XP je znao da pokrene i posteno napisan Win16 aplikacije, ali su Vista i Win7 najnekompatibilniji do sada. Zasto neko ne bi koristio PS 6.0 ako ga zadovoljava
[]Izmisljanje bespotrebnih fajl formata kako bi se preslo na novi softver: DocX i svi X formati
[
]Vezivanje DirectX za verzije Windowsa (teranje gejmera na promenu OS-a
[]Uslovljavanje prodavaca za Windows licencu (ne drzanje drugih OS-eva
[
]Kljucni proizvodii MS DOS i NT kernel nisu uopste msovi
[]Drzanje cena i za End of life verzije: MS DOS 7 kosta i danas 80e, a XP samo 10e manje od sedmice, kako ljudi ne bi kupovali stari a korisni OS za mala pare (100% softvera danas radi na XP x64, zasto ne bi isao za 10-15 ako je EOL, ma dzabe
[
]Ukidanje osnovnih paradigmi jer se tako hoce (ribbon vs meni u Ofisu
[]Nemogucnost uinstalalacije
[
]MS smatra da promena vise komponenti sistema narusava licencu
[]Ocajna podrska telefonska a i mejlom
[
]Ubijanje boljih tehnologija i nezahvalnost: Firefox, PPC, Transmeta, OS/2 …
[][b]Brisanje poste sa hotmaila posle relativno kratke neaktivnosti (par mesec[/b]
[
]Iskljucivanje virtualne memorije cak i sa 4+GB ili uklanjanje IE vode do nestabilnosti
[]Kradja elemenata od drugih OS-eva
[
]Nepodrska drugim procesorskim arhitekturama (iako je NT4 to imao)
[]Uslovaljavanje koriscenja naprednih WIn servisa MSN naloga
[
]OS se nikada NE optimizuje, vec samo bloatuje, to nije razvoj
[]Rupicasti IE, isuvise virusa, OS zahteva bolji firewall, antivirus i spyware … sto jede resurse
[
]U BASIC verzijama nekoriscenje hardvera
[/list]
A sada malo vi …

a si ga ocrnio :wink: … sta reci :connie_crazyperson:

A poenta ove teme je? :connie_crazyperson:

Ionako smo mi već sve to znali (nešto je preuveličano) ali to je to …

Ne vidim uopste razlog sto se toliko pljuje po windowsu. Ko ga ne voli nemora da ga koristi.

Kod windowsa sve radi, nema problema sa hardverom, drajverima, itd… tako da vecina pribegava MS resenju umesto linuxa.

Pogotovo da sad ne ulazimo u pricu sto zivimo u zemlji gde je download dozvoljen, pa 99% stanovnista za win nije platilo koriscenje, sto ga svrstava u free software (xaxaxa).

NIje on bas toliko los koliko ga vi crnite… al da ne ulazim u dalju polemiku ova tema je velika i opsirna…i vec toliko puta ispricana i prepricana…

Mislim da mnogi zaboravljaju neke od ovih detalja, ili ne obracaju paznju na njih.
Recimo da koriscenje Windowsa ozbiljno umanjuje zivotni vek hard diska.

Lepo je sto se sve to zna, ali se o tome malo prica

Dakle poenta je u slobodi da se Win pljuje na bilo koji nacin
Iako zvuci kao opste mesto i nije bas tako. Gde ste procitali ozbiljnu kritiku Wina?

Svi koji misle da je “free” neka pogledaju cenovnik ako misle otvore pravno lice.

Najbedniji BASIC Win7 i Office Standard kostaju skoro 300eur.
Normalne ENTERPRISE / CORPORATE verzije kostaju 400-500 eur.

To je izmedju jedne integrisane masine bez monitora i laptopa.

[font=tahoma][size=3][background=rgb(255, 253, 250)]Kod windowsa sve radi, nema problema sa hardverom, drajverima, itd.[/background][/size][/font]

U smislu da uz svaki hardver dolaze drajveri za aktuelni Win, DA, ali ima groznih problema
sa drajverima, sa nedostatkom drajvera za stariji hardver u novijim verzijama (recimo moj ATI AIW 2006
i drajver za Vistu za TV i FM tjuner) a da sve radi … pa zavisi sta podrazumevas pod “radi” :slight_smile:

Poznajem čoveka koji je na istoj instalaciji Windowsa XP od 2005. :connie_crazyperson:

Ko je instalirao npr. Ubuntu svakih 6 meseci, uradio je 15 instalacija.

Za Win: izvodljivo ako samo instaliras OS i 5 aplikacija i nikada nista vise.
Nije nigde sveta krava, ali ja manje vise reinstaliram sve Win masine u roku od godinu dana,
i to ne da to zelim, nego ljudi sami kukaju …

Ah da zavisnost performansi OS-a od kvaliteta drajvera u potpunosti (mada je ovo opste mes
ali za naj-naj-naj ima ocajnih drajvera, a ljudi cesto koriste prve drajvere koji se dobiju uz uredjaj
a ne taze sa neta … i posle se cude kako svezi drajveri, malo defraga, ciscenja registrija cuda cini …

Ocajan Plug and Play koji jos uvek ne identifikuje u potpunosti sve komponente i ne ume da nadje drajver
adekvatne sam.

@vox
Moraš da menjaš društvo i da počneš da se družiš sa naprednim korisnicima :connie_crazyperson:

Da dodam: Čovek nema instalirane igre, a svo ostalo korišćenje je u nekom proseku. Računar je na adsl-u 4-5 godina. Njegov XP je piratska kopija koju je dobio sa kupljenim računarom. Tako se tada radilo kod nas :wink:

Za WInBlows sebe ne smatram pocetnikom. U mom iskustvu piratski olaksani paketi koji imaju manje servisa i komponenti (imam neki lajt Ofis 2003 na lapu i poslu i danas) rade nabolje. AKo mogu da pohvalim neki WIn, to je XP, sa izuzetkom sto intel nema dual core podrsku (Wintel alijansa) koliko mi je poznato. Da, kljuc je i u neinstaliranju igara i paketu programa (uglavnom free van ofisa) koji se pukne. Ali zastita Windowsa jede puno resursa, i to je jos jedan veeeliki adut LInuxa. Da ne pricam zauzecu prostora, rastucem registriju, system folderu, kripticnoj strukturi van user foldera, DLL zbrci, nekontrolisanim hibrid i swap fajlovima, padanju sistema cim nestaje disk prostora na sistem particiji … mnogo mana, jedina prednost u softveru.

Претерано и у многим детаљима нетачно. А на многим местима боље решено него на линуху што је разумљиво ако је већ у питању комерцијални производ.

Проблем са лошим понашањем је баш у томе што велика већина добије фри ОС који се иначе плаћа. Још када им га инсталирају у неком сервису/продавници, убаце милион фонтова са “нашим” словима (тј сакати yuscii облик), инсталирају 450 актуелних игрица, убаце corel, office, autocad, 3dmax … да не набрајам шта већ … а корисник једино уме да кликне на икону и блокира му се мозак ако мора још нешто … наравно да ће да се лоше понаша. Ја сам користио све windows верзије (тј нисам 1.х мада и то сада имам), најстабилнији је био NT 3.51, мени најомиљенији NT 4.0, најгори Millenium па XP … али је сваки радио без реинсталације све до појаве следећег. Не рачунам нову инсталацију када мењам матичну или тако нешто. Увек сам пробао све и свашта (али не без размишљања), увек сам пробао програме још од тест фазе и користио најновије, увек сам имао десетине разних програма … и никада нисам добио ни бсод ни навукао заразу.
Проблем је и у томе што се све ради на клик па и они који немају појма лако кликну и где не треба … а да би неко користио линух, мора да буде заинтересован, да има стрпљења да научи и све мора да одради пажљиво и са разумевањем. Инсталирај линух неком незаинтересованом, избаци му пар икона за уобичајене програме … успеће да га забрља иако то није лако. А када неко забрља windows, најлакше је да окриви ОС а не себе.

Посебна прича је то што линух не могу да користе многи који имају захтевне послове и не постоје програми за линух који ће да им послуже.

Molim pisati LINUX ili LINUKS :slight_smile:

Mozda je preterivanje, ali kroz vreme veoma iritirajuce i nimalo nije potpuno netacno.
posebno sto je ocigledno da M$ ne zeli da ispravi sve ove gluposti jos od 3.11
sto je zastrasujuce za kompaniju koja tvrdi da slusa feedback korisnika (povratnu informaciju)
i uskladjuje proizvod prema potrebama ljudi. Niti je ikada kupio i ugradio korisnije aplikacije
(Norton Speed Disk i Defrag) ako ne ume da napravi svoje.
Slazem se da je NT kernel doneo mnogo, i meni je omiljen Win2000 / NT 4

Naravno, obzirom da je WIndows OS koji namanje daje korisnih aplikacija i globalnih standarda posle instalacije
da je bloatovanje poluneminovno. Kako da na mom lapu rade kamera, bluetooth i sl. bez dodatnih drajvera
i aplikacija?
Zato kazem da volim dobra piratska pakovanja koja ukidaju sve nepotrebno cak i od usluga, a dodaju od slobodnog softvera
i besplatnog softvera za Win.

Ja bih njima zbog nerada na sebi zabranio da prave OS a NT32 kernel proglasio besplatnim (ReactOS).
Ionako kazu da je prevazidjen :slight_smile: I DirectX bi trebalo da bude otvoren i za MacOS X i Linux.
Hipokrizija je sto je M$ portovao npr. Ofis na PPC Mek ali ne i Windows posle NT4.

Ima ih jos. Meni se dopadaju samo Flight Simulator i nekadasnje Natural serije tastatura i miseva."

U svemu ostalom je “zla korporacija” omanula.

Ako treba neki lep dokaz - instalacija MINT-a je jednako jednostavna a daje daleko vecu upotrebljivost
racunara i ne zahteva jos 2 sata apdejta i doinstalacije. Za Lap 4a

To je sramota za NAJSKUPLJI OS.

Dodajmo i fejkovanje verzija (po cemu je WIn7 sedmi? ako je NT kernel 5.1 a brojanjem verzija, Seri po NT liniji i po ukupnoj nikako se ne dobija sedam) i cak nema standarda za nazive OS-a. Sitnice, ali i nisu.

Nepotrebni bloat, Office 2007/2010 su 10x zahtevniji od Office 2003 a sustinski ne donose nove dodatke osim ribbona i templatea
i opcija koje same iskacu, uz ukidanje menija (bez mogucnosti izbora ili bez stvarnog zahteva korisnika)

I naravno kroz nekompatibilnost novog softvera (namernu) teranje ljude da svakih vise godina kupe novi softverk

a time i novi hardver. Proizvode nepotrebne licne, korporativne troskove, ne iskoriscava hardver i proizvodi planetarno mnogo elektronskog otpada (neodrzivost)

Pa naravno da smatra da narušava licencu, šta u situaciji da kloniraš disk na disk, i ugrađuješ u druge, treće mašine itd…

Tehnička podrška telefonom je odlična, ja imam lepa iskustva sa tim vidom podrške. Uvek je sve bilo rešeno, pre ili kasnije. Naši ljudi u teh. podršci rade izuzetno profesionalno i agilno. Skladno sa pravilima firme naravno.

Svako ima pravo da ih hvali tamo gde misli da su zasluzili. Naravno da ne mislim da je lako biti tech support bilo koje vrste, znajuci sa kim sve
mogu da imaju posla. Meni su odgovori na direktna pitanja, sturi, korporacijski i oslanjaju se na isto sto mogu da saznam preko gugla ili helpa.
Stvarna pitanja tipa zasto NT program menadzer 5.1 jos uvek ne zna da ubije aplikaciju i oslobodi resurse i kada ce to biti ispravljeno, nemaju odgovora, naravno jer ne zavise od podrske. Ne mogu da kazem da M$ kao korporacija uopste slusa svoje korisnike na bilo koji nacin.

Mislio sam na izmenu komponenti kao sto su zvucna i graficka a ne na zamenu ploce ili stavljanje harda u novi sistem.

Ova tema se pretvorila opet u ono “Linuks vs. Windows”.

Ja koristim “windows” dugi niz godina, i nemam nikakav negativan stav prema njemu.

Ono sto odma treba da razdvojimo je da nemogu da se porede vidnows i linuks. Iz prostog razloga sto je linuks open-source, free softver, a windovs njegova suprtonost, odnosno profesionalni sistem. I nemozemo da ih uporedjujemo nikako. Mogli bi kad bi i linux kostao iste ili slicne pare, pa da vidimo ko vise vredi za tu svotu novca, ili da i MS bude free software pa da ga uporedimo sa ostalim free software sistemima.

Win je pobedio sto se tice kucnih i personalnih racunara daleko je ispred svih ostalih, a linux je pobedio na polju servera itd.

Linuks nije najbolje prilagodjen kucnim racunarima, mnogo je problema. Mlada populacija koja voli igre nemoze da ih igra na linuksima, i one koje moze daleko je losije izvodjenje nego na windows masinama itd.

Da pricamo realno stvari, da ne favorizujemo nijedan sistem. Ms ima bolje programe. Daleko bolje… jer su profesionalni, placaju se skoro svi. Ko god hoce da se bavi nekim ozbiljnijim poslom mora da ima windows. Opet nemozemo porediti i reci ko je bolji, jer kod wina se sve placa, kod linuxa je besplatno.
Pitanje je samo dal odredjeni pojedinac smatra da treba da plati sa OS i softver ili ne treba, u zavisnosti od njegovih licnih potreba.

Da je MS najskuplji kao sto se gore spominje i nije… jeftiniji je od apple daleko, a takodje je jeftiniji od mnogih profesionalnih sistema.

Nisu svi OS tako jeftini… Primera radi JAT je platio nemaci OS najbolji za rad sa letovima, i uopste tematikom putnickih aviona, kupio je nemacki OS za nekoliko stotitna hiljada evra… Takvih sistema i primera je mnogo. To su poslovni sistemi, i kostaju strasno mnogo…

Ljubitelji igrica, kao sto sam ja, imaju i vole windows, jer volim da se igram. Zamislite da platim igricu i ne mogu da se igram, jer na linuxu to nemoze… A to je scenario u vecini slucajeva… Hteo ne hteo moram da igram na windowsu.

Mislim primera je mnogo… Samo kazem nemojte pljuvati jedan OS samo zato sto se placa, a ovaj se ne placa… Stvar je aspekta sa koga gledas… Moj licni stav je da bi platio win uvek, da moram. Iz razloga jel mi treba…

Naprotiv ja ga napadam jer malo nudi za skupe pare.

Koliko mi je poznato, MacOS X je kao cisti softver dosta jeftiniji, kao i iWorks.
Apple se jos drzi ideje da prodaje softver samo uz hardver, ali hajde, otvorite MacOSX za sve x64 sisteme, i videcemo sta bi ljudi kupovali
(ovo je veeelika greska i ako se Apple ne osvesti ne pise mu se dobro na desktop trzistu).

Jedine stabilne i dobre verzije Windowsa su bile Serveri koji nisu ni namenjeni igranju.

Moj utisak je da je Windows uzasno neprofesionalan, pun rupa i bagova, sa veoma losim aplikacijama i komponentama u odnosu
na potrebne za normalan rad i u Windows okruzenju i tezak za odrzavanje bez dodatnih aplikacija, i nebezbedan (opet pricam o golom Winu).

Profesionalne su aplikacije koje rade Adobe i drugi, i to je jedini razlog, pored rasprostranjenosti Ofis formata, koji cesto primoravaju ljude
da koriste Windows.

Za mene je Linux daleko bolji kocenpt za nista. Instaliras OS i sve sto ti je potrebo je tu. Steta je samo sto nema profesionalnog sofvera
koji bi se mogao kupiti. I dosta od mene, sad pricajte zasto je Win dobar ili los. Ja sam iscrpeo sve svoje stavove i razloge zasto mislim
da je Windows cinjenicno nagori OS ikada.

Windows је стабилан, нису стабилни корисници. :connie_crazyperson: Мени се више пута десило да ми заглави linux (може овако?) него windows, тамо знам шта чему служи и колико вреди, овде увек нешто пробам јер још нема озбиљних програма па се јуре алтернативе. Чак сам пар пута успео да заглавим OS/2 за који скоро важи правило да је то немогуће.
Не постоји озбиљна замена за MS Office, не постоји замена за гомилу програма за обраду звука или видео записа, не постоји озбиљна замена за 3D … не помињати програме који могу да заврше посао већини корисника офиса, то може и WordPad. Мислим на озбиљну употребу. Сада се полако појављују програми који личе, до скоро их није било ни у траговима.
Рецимо прилично испљувану Висту сам деинсталирао тек зимус, пошто ми linux завршава већи део посла и углавном сам ту, онда је и једна седмица довољна уз тестирање осмице … па је Виста отпала као најстарија. А инсталирао сам је практично чим се појавила, ту сам пробао све и свашта и никада ниједан бсод или заглављивање. Ваљда око 4 године сталног коришћења.

Наравно, никад нисам помислио на неке дивча windows верзије типа блек, голд, тини … које је неко осакатио па уваљује као нај. Увек чиста и легална верзија, увек чисти програми … са ретким изузецима које сам ипак пажљиво бирао. Наравно, никад ми није то инсталирано у сервисима (њих и не сматрам способним за тако нешто, бар у 98% случајева).

Е да, корисници, управо ми је ту један комп (XP) који лоше ради, стално заглављује, укопава се … на њему 4 антивирус програма, 10 мегабајта слободно на С партицији а вируси на све стране. И наравно они антивируси који искоче када си на фајсбуку или сличном месту и нуде да ти среде комп да буде најбољи на свету. Windows мора да остане јер комп служи да се деца играју и да се сурфује а оно прво нема алтернативу. За интернет ћу да додам један линукс.

Svi znamo da niko u Srbiji ne koristi legalan Win,tako da od te price za cenu nema nista :connie_crazyperson: .

Jednostavno nece ljudi da se bakcu sa bagovima u programima,ruznim fontovima kako gde,a kad vide terminal beze kao djavo od krsta.Kad to nestane,linux ce biti popularan kao win.

Не претеруј, постоје студентске лиценце, постоје инсталације које иду уз неки хардвер, постоје фирме са корпорацијским лиценцама које по неким условима могу и кући да се користе … у крајњем случају постоји рецимо windows 7 enterprise који нуди 100 дана коришћења.
Због моста и ћуприје, једна велика фирма је после вагања одлучила да купи лиценце за windows и да на њему користи разне бесплатне програме који ће да им заврше посао.
А знам и неке који су платили. :connie_crazyperson:

`Ja imam legalni XP na poslu, imao sam i na desktopu dok nije dosla sedmica, a na lapu je legalan x64 Win7
Sva pravna lica moraju imati legalan softver inace ubija inspekcija …
Dakle niko i svi su uvek netacni pojmovi … (mislis da sam zvao tech support sa piratskom kopijpm?)

Kratka napomena: Slazem se da su korisnici “krivi” ali je Win tako savrseno kvalitetan da ma koliko se trudio (minimalna instalacija, restrati drajver po drajver, program po program, zakljucavanje admin korisnika da se slucajno ne doinstalira jos nesto …) uvek dodjemo do puno nerviranja, pucanja i sl. Tuzno je da NT kernel puca tako lako posle XYZ godina i na zlo hardveru. Takodje imam utisak da Win nikada ne koristi zaista hardver koji neko ima, a neopravdano zdere resurse cak i uz koriscenje najlight verzija besplatnog softvera za sve namene. Opet, ne mesati profesionalne aplikacije koje razvijaju drugi (i koje sve listom uglavnom postoje i za MacOS X) i neprofesiohalno uradjen najbolji, najrasprostranjeniji … OS

Zasto Windows 3.11 - 7,8 … ne radi kako treba? ili kako to lose radi?

Nije opensource, to je nabitnije od svega što si naveo u prvom postu :connie_crazyperson:.