Zdravo narode

[left]Pozdrav svim članovima foruma, naročito ljudima koji su podigli ovaj forum u cilju okupljanja linux družine.O Linuxu istražujem već duže vreme, od omiljenih distribucija su mi Mint i Ubuntu, korisnik sam Linux Mint operativnog sistema.[/left]
[left]OS je podignut preko virtualne mašine, a main OS je Windows 7. Koristim VirtualBox program za virtuelizaciju koji sigurno znate, odličan je za potrebe prosečnog korisnika tako da svako može raditi na njemu, čak je i lokalizovan na srpski.[/left]
[left]Na njemu isprobavam razne operativne sisteme i rad sa mrežnim mogućnostima. Linux Mint sam savladao tako da sam odlučio da stacioniram na njemu, ima prijatno okruženje i dosta naprednih mogućnosti.[/left]

Imao bih još toga da objavim ali to je to za sad.
Pozdrav

Pozdrav i dobro nam došao na zeleni forum :))

Slobodno ti piši i pitaj sve što te interesuje ovde, zbog toga smo ovde :))

Dobrodosao na forum.

Ako hoces da osetis pun potencijal Minta nemoj koristiti virtual box nego ga instaliraj na hard disk pored win7. To je mnogo bolje resenje od virtual boxa…

hellow :))

pozdrav i dobrodošao. :))

OK za ucenje, ali ako zaista zelis da uzivas u brzini Linuksa, preporuka je da ga instaliras. Instalacija je laka, zahteva pravljenje particije za sistem i swap
koja nece nista uciniti tvom Windowsu, samo ce dodati svoj boot meni (GRUB). POtrebno ti je nekoliko GB za sistem, SWAP stavi duplo veci od svog RAM-a zlu ne trebalo (sa 4GB ga nisam postavio i nemam problema za razliku od Win7) i da vidis kako sve leti, brzo se pali i gasi, nema virusa, baloncica i sl. DATA particija nije potrebna jer MINT vidi FAT 32 / NFTS particije

Kada budes spreman :slight_smile:

Да опет додам, најбоља варијанта за учење је прављење више логичких партиција за разне линухе и један swap за сваки случај и онда могу да се пробају разни линухи а да не сметају један другоме нити windows делу. На почетку сам инсталирао један па мало пробао, онда други па пробао, онда трећи … а у међувремену се нешто подсетим о првом па онда опет њега па ко зна који … сада их имам гомилу, пробам довољно дуго да имам неку представу а када потрошим све партиције, онда уместо најнезанимљивије иде нови линух. Одвајао сам по 20ГБ за сваки мада би могло и мало више ако неки баш хоћу да тестирам или мање ако неки не прође први тест.

Dobre bre Calex, ja od kako znam za tebe, ti pola svog radnog veka testiraš neke Linukse… kad ćeš pre ko čovek da se skrasiš već jednom sa jednim linuxom? :slight_smile:

:slight_smile:

Ја одавно немам радни век него сам беспосличар а што се питања тиче … а шта сам ја крив ако линухи излазе два пута годишње са битним променама у основи? Шта сам крив што су тек од јесенас постали (за мене) употребљиви у кућном десктоп облику? До скоро нису свирали лослес, нису се сналазили са свим и свачим, свако је морао њима да се прилагоди и одрекне којечега … тек од скоро су малтене потпуно употребљиви.
Сада отприлике знам како шта изгледа, већ ми је на исправнијем харду и на мало већој партицији инсталиран и подешен тренутно изабран линух и остали су ту реда ради. Понекад их апдејтујем и мало проверим али немају ништа боље а много тога горе од овога и сада је то коначно решено. Једино ако се јесења верзија не покаже лоше па онда све од почетка.
Ипак, ово је био предлог онима који тек хоће да пробају.

I mene kao pocetnika zbunjuje “tolika sloboda Linuxa” (gde i jedan distro moze imati vise okruzenja)
pa je bajbolje nauciti jedan a ono sto je univerzalno primenjivati u svim. I MINT je tu zaista lep pocetak divnog putovanja.

A valjda kao i sa zenama, covek jednom mora da se skrasi :slight_smile:

Zaista danas igranje sa particijama, brisanje, dodavanje nije pakao kakav je nekad bio, i uz minimalno citanje
napisanog nema mogucnosti ozbiljnije stete (dokle god covek zna sta radi), mislim da je bolje citati na DistroWatchu
i pitati ljude ovde - pa se odluciti za jedan. Kao sto je za mene Mint 13 doduse sad se samo dvoumim da puknem KDE verziju :slight_smile:

Ih bre nemoj se ljutiš ništa loše nisam mislio :slight_smile:

Pardon da se ispravim, mislio sma na životni vek ne na radni :slight_smile: