Zdravo svima!

Totalno slučajno naletoh na ovaj forum. U toku razgovora na IRC kanalu jednog drugog (stranog) foruma, jedan korisnik je izbacio link teme sa ovog foruma na kojoj je neko postavio distro na kome je on radio, uz komentar “uništiše me ovi sa FOSS-a”. Ja videh .rs, još kad sam ušao na link, a ono sve lepo na srpskom, ništa mi nije bilo jasno. Reko’, kako bre ja ne znam za jedan takav naš forum, a stranci znaju i očigledno poštuju, pošto se dečko baš potresao zbog vaše loše kritike.

E sad, bitno je znati da sam omladinac, tako da nikakav ozbiljniji prihod nikad nisam imao, pa nisam mogao sebi da priuštim sopstveni računar koji bih “sredio” po svojoj meri, već sam morao da ga delim sa članovima porodice. Kapirate da to znači da je Windows bio obavezan kao OS. Iskustva sa Linuxom sam imao samo preko VM-a i bootovanja sa USB-a. I eto konačno, nešto para sam zaradio, nešto dobio kao novogodišnji poklon i konačno imam svoj sopstveni laptop. Trenutno se na njemu vrti Debian, ali sam pri pregledanju foruma primetio vaš TRIOS, tako da ću možda nakon što se malo uhodam sa Debianom isprobati i njega, onako, patriotski.

Čisto da napomenem da sam za Linux duduk, pa sam se zato i registrovao ovde, ako zapnem negde da vas molim da me čupate :slight_smile:
Šalu na stranu, stvarno me je to i privuklo pošto sam primetio da odgovarate totalno opušteno i potanko i na pitanja totalnih početnika, što je stvarno retkost za jedan forum.

Sad videh da sam malo odužio sa ovim uvodom, ali šta ću, ponelo me… Aj’ pa u zdravlje.

Zdravo & dobrodosao :slight_smile:

@Kurajber
Dobrodošao na forum :slight_smile:
Usput…zanimljiv mi je ovaj komentar:

link teme sa ovog foruma na kojoj je neko postavio distro na kome je on radio, uz komentar “uništiše me ovi sa FOSS-a”.

Malo je nejasno ko je odavde i kako mogao neki distro da “uništi”, mada nekako izdaleka naslućujem o kome/čemu se tu možda radi…:smiley:
Ako te ne mrzi, daj malo detalja u vezi tog “uništenog distroa”…da evidentiramo “štetu” :slight_smile:
Što se tiče TRIOS-a, to je otprilike isto što i Debian, samo na steroidima…za patriotsko isprobavanje ne moraš nešto posebno da se pripremaš, skineš iso, narežeš na usb, podigneš live i voziš :slight_smile:

Hvala vam na dobrodošlici. :slight_smile:

To sam ja malo slobodno preveo. Mislio sam “uništili” u smislu nagrdili, iskritikovali, rekli da ne valja ništa. Nisi valjda shvatio bukvalno. Što se tiče distroa, ako mi veruješ, ne mogu da se setim tačno kako se zove. Čini mi se da u imenu ima nešto dark ili tako nešto, a i tema mislim da je bila nešto tamna, crna. Mislim i da ste zamerili da nije velika izmena distroa koji je uzet kao osnova za taj, da je više “šminka”.
Prošlo je sigurno jedno 2,3 meseca od tad, od svega toga mi ostade u glavi samo ovaj forum, i - eto mene.

Pa jes’, al’ kao što rekoh, duduk sam za Linux, pa neću moći baš merodavno da ga ocenim. Ovako malo da se naviknem na Debian, pa onda kad budem isprobao moći ću da osetim da li je promena dobra ili ne. :slight_smile:

Valjda nisam… usput, da me ubiješ ne mogu da se setim nijednog distroa koji u imenu ima “dark” a da ja znam za njega…verovatno sam omatorio :smiley:
Podsetio sam se u međuvremenu kada sam sa jednim “naše gore listom” pokušao da uspostavim tehničku komunikaciju vezano za distribucije, ali nije uspelo…čim počnem da postavljam nezgodna pitanja, ljudi pobegnu :smiley:
Evo ga link ovde:
Leeenux Linux | FOSS | Free and Opensource Serbia
No, sve je to nevažno…kada se budeš odlučio za TRIOS, slobodno postavljaj pitanja, mi se ne plašimo da odgovorimo koliko znamo i umemo, niti se potresamo zbog toga, kao što se potresao taj dečko kojeg se ne sećaš :slight_smile:

@Kurajber
Dobrodošao na forum!:)Čitaj,uči, pitaj,uživaj;)

Dobrodošao na forum :slight_smile:

Ajde pošalji mi na PP na kom si to kanalu IRC-a bio… ili si i to zaboravio u međuvremenu?

Dragan ti je već poslao link od jedinog člana koji je ovde bio a da je on “vlasnik” neke distribucije, i kao što možeš da pročitaš tu temu, naše kritike su bile na mestu. Čovek je pobegao i nikad se više nije vratio.

Znaš, naš problem je što neke stvari previše znamo, tokom godina, slobodno sada mogu reći i decenija, korišćenja linux sistema umemo ponešto i da sami uradimo pa isto tako umemo i da razbucamo tuđe distribucije i da vidimo šta su zapravo one i čak na koji način su rađene… Igrom slučaja jedni mladi ljudi sa jednog drugog domaćeg foruma su se okuražili pa pravili neke live slike raznih verzija linuxa, e zanimljivo je u tome što ti ljudi nisu znali na linuxu da pakuju svoj ISO već su to radili na WindowsXP-u pod jednim komercijalnim programom, naravno da im je to smetalo što smo im javno rekli i verovatno nas zbog toga mrze, ali šta ćeš nekako živimo sa tim :music:

Bilo kako bilo… Mogu da nas mrze, mogu da nas ne vole… ali ne mogu da nas ignorišu :p:p:p

@Kurajber
Pozdrav, dobro nam došao! :slight_smile: