Zdravo !

Pozdrav od Igora,
prvi put sam ovde, a od pre par dana koristim Mint u Xfce-u…inace pored brojnih saveta kako uz neki Win preci na Lin, ja sam odlucio da Mint bude solo na kompu, nema nicega drugog…Mint zato sto sam takve savete dobio, a ocigledno je da se ne razumem ni malo, a uz to nemam dovoljno vremena za kontinuiranu obuku ili citanje, a zasto Xfce ne znam ni sam…Sta sam time dobio ili izgubio verovatno trenutno nije bitno, ali me svakako interesuju prednosti i mane pa bih da cujem.
Definitivno ne zalim za wind.(dok deca ne ukapiraju sta se desilo) i ako imam dosta problema kao i svaki pocetnik, pa prvo pitanje je i logicno : Odakle poceti?
Prvi problem je bio sto na nekim njihovim stranicama sa online igrama trazi flash, a ja ne znam odakle da ga izvucem (firefox)…ja ustvari sta god da mi je palo na pamet (igra ili programcic) nisam u stanju da skinem i instaliram, ali nemam vremena bas za sve…moracu bas polako, korak po korak ili da pustim kcerku…i ovako mi je to bio cilj da oni krenu da koriste Lin…
Pozdrav i hvala!

Linux Mint je dobar izbor za početak, ali ako kažeš da se ne razumeš ni malo, mislim da nisi trebao odmah da ga stavljaš na mašinu. Ako me neko pita da pređe sa Windowsa na Linux, prvi pojam koji spomenem je virtuelna mašina. Na isti način sam i ja prelazio na Linux.

Dakle, izabereš distirbuciju, instaliraš Virtualbox ili VMWare pa podigneš sistem kao virtuelnu mašinu. Uz to, pratiš forum i druge izvore ili knjige i naučiš nešto i teorijski. Teoriju ne treba zapostavljati kad se upoznaješ sa Linuxom. Onda instaliraš sve programe koji ti trebaju, na taj način vidiš kako se instaliraju programi, nije isto kao u Winu. Sada razmišljam kako da te uputim, i prisećam se šta sam ja radio. Sada će savet biti prilično nepraktičan možda, ali kad god mi je trebalo nešto otvarao sam google i kucao:

How to xyz on linux

Na internetu postoji brdo tutorijala i literture, a i ovakih tema na forumima, da bi mi sad trebalo jedno sat vremena da preletim preko toga, i konkretno ti kažem ovo ovako ono onako ili čak preporučim neki tutorijal.

Od knjiga mogu da preporučim “How Linux Works”, Brian Ward, i “The Linux Command Line” William E. Shotts, Jr.

Sad baš gledam i ostalo, i evo možda bi trebao da pođeš odavde:
Linux Tutorial for Beginners Playlist - YouTube

Preskoči prviih par klipova koji se bave instalacijom i kreni dalje.

Ohrabrujem te da koristiš i ovaj forum i njegovu pretragu:

Debian - Pomoc za upoznavanje sa GNU/Linux sistemom | FOSS | Free and Opensource Serbia
LinuxMint - Kako krenuti?! | FOSS | Free and Opensource Serbia

Prečešljaj teme i vidi šta od toga može a šta ne može pomoći

Znači, što se mene tiče to bi bio dobar početak. Tek kad malo bolje savladaš osnovne stvari, napraviš bekap i podigneš Linux na fizičku mašinu. Do tad bi trebao da znaš šta može, šta ne može i koje su razlike u odnosu na Windows. Postoje neki programi koji na Linuxu ne rade, pa je potrebno pokrenuti ih pomoću emulatora. Treba da budeš spreman na to da neće pod tim emulatorom isto raditi kao na Windowsu.

Druga opcija isprobavanja je podizanje sistema u Live režimu.

Ti si izabrao najmanje dobru opciju a to je instaliranje direktno na metal. Ali nije ni bitno, imaš sad sve ovo pa se baci polako na istraživanje.

Što se tiče okruženja, mislim da je to stvar ukusa i da si dobro izabrao, jer je xfce moj omiljeni desktop. Otkako sam zatvorio prozor i prešao na Linux koristio sam osim xfce samo Gnome 2, na Ubuntu. Xfce je lagan, ne troši mnogo resursa i nije pretežak za nove korisnike, čak smatram ga vrlo laganim okruženjem za korišćenje.

I da, najbitnije od svega, nemoj da odustaneš. Sve se da naučiti.

Укуцај about:addons у Firefox-у, кликни на Plugins, и провери да ли постоји Shockwave Flash и да ли је намештен на Ask to Activate (може и Always Activate, мада није препоручљиво).

Dobar dan Igore, i dobrodošao na forum :slight_smile:
Ostali su već dosta toga rekli…Mint je odličan za početnike, razlike u odnosu na windows naravno postoje, ali posle određenog perioda privikavanja uvidećeš verovatno da je Linux lakši za korišćenje.
Ako smem da sugerišem…pusti ćeru odmah za računar, deca prirodno neuporedivo brže savlađuju nepoznato gradivo u odnosu na svoje roditelje :slight_smile:
Nemoj se ustručavati da pitaš sve što ti predstavlja problem, ovaj forum postoji upravo za to…jedino na šta treba obratiti pažnju su podaci koje treba čuvati na nekom nezavisnom mediju…externi hard disk ako ima, ili usb disk sa dovoljno prostora i slično.
Pošto ti je taj Mint jedini sistem na disku, ne treba se plašiti ni eventualne reinstalacije ako nešto krene naopako…sve je to sasvim normalno i deo procesa učenja, samo su podaci važni.

Hvala Vam, ne planiram da odustanem, bez obzira na pocetak to je i izazov…moje potrebe za alatima i programima nisu velike bile ni u Win-u, tako da ono sto sam uspeo vec da procitam i vidim, zadovoljavace moje potrebe…sad samo da se ja snadjem u onome sto me bude zanimalo!
Sa podacima sam rascistio odavno tj. cryptwall (tako se tada zvao) me je oducio nekih navika odavno, naravno na moju stetu…
Hvala i dosadjivacu Vam ja sigurno jos!

I treba da dosađuješ, ti učiš a nama nije dosadno. :smiley:

@Ultra добро нам дошао на FOSS. Немој се устручавати да поставиш било које питање за проблем који имаш, вероватно ти је много тога нејасно, али ће се, временом разјаснити. И ја сам се са чарима Линукса упознао управо преко Минт-а и мислим да је он најбољи оперативни систем базиран на Линуксу за оне који се опраштају од Виндовса.

Иако, користим Минт већ скоро 5 година, не сматрам себе великим стручњаком али познајем основе, и један од савета који бих ти дао је: Труди се да форсираш Конзолу (Терминал), да што већи број задатака радиш управо преко конзоле (надоградња пакета, инсталација пакета, чак и прављење, копирање, преименовање фолдера…), брзо ћеш научити оне најосновније наредбе и манипулисаћеш системом неупоредиво брже, поготово ако, као ја, користиш лаптоп, а немаш миш, па си принуђен да уместо њега користиш тачпед :slight_smile: Разуме се, не можеш у потпуности елиминисати ГУИ, и даље постоје ствари које је пријатније и брже одрадити са пар кликова, а не наредбом у Терминалу. Елем, препоручујем ти да посетиш Uputstvo - Osnovne konzolne komande | FOSS | Free and Opensource Serbia и да се упознаш са основним наредбама у Терминалу.

@Vladimir је покренуо иницијативу сакупљања литературе на српском и енглеском језику о Линуксу (на чему се сви захваљујемо - и њему а и онима који активно раде на томе да списак литературе буде што дужи) и ту библиографију можеш наћи овде: index - powered by h5ai v0.29.0 (https://larsjung.de/h5ai/)

Топло бих ти препоручио и да прелисташ Average Linux User (по мом мишљењу, најквалитетнији туторијали за почетнике у Линукс свету: клипови су одлични, на енглеском су, али свако ко има елементарна знања енглеског језика, може да их разуме (а та елементарна знања, ако ништа друго, стекнеш гледајући енглеске филмове и користећи оперативни систем који је на енглеском :Д)

Ако ниси навикао да користиш Firefox препоручујем ти да инсталираш Chromium (open-source варијанта Gogle Chrome) и то можеш урадити кроз Терминал куцањем

sudo apt-get install chromium-browser

а затим уношењем своје лозинке.
Напомена: Док куцаш лозинку, ништа се неће појављивати у Терминалу, ни слова, ни оне звездице. Само укуцај лозинку и притисни Enter
Поздрав

@Ultra dobrodošao na forum :wink:

Ništa se ti ne brini, svi smo mi nekada bili početnici, niko od nas se nije naučen rodio. Osim @Dragan za koga nisam siguran, jer mislim da se rodio sa apt-get install dragan -f -y -lifeborn :D:D:D

Hahahahhhah. :smiley:

U stvari, pošto je Slackware 3.0 bio moj prvi linux, tačnija komanda bi bila:

installpkg /dev/incubator/dragan_pack.tgz 

:smiley:

Debian je došao mnoooogo kasnije, pre možda tek 10-ak godina :slight_smile:

Kad si vec instalirao Mint, imas na srpskom zvanicni prirucnik pa kreni odatle:

https://linuxmint.com/documentation/user-guide/Cinnamon/serbian_17.0.pdf

Gotovo da nikog u mom okruženju ne poznajem ko je zapatio “reketaški” virus… interesuje me na koji način si ga dobio? Odnosno u kojoj ekstenziji se nalazio, kapiram da je neki warez program bio.

E ljudi rasturio me neki virus…mislim na ove iz medicinskih laboratorija, ne iz informatickih…tako da 15-ak dana vise mrtav nego ziv…evo sad se vracam medju ljude…

@marecare Hvala, ovo je super…

@Vladimir Ni sam nisam znao sta me snaslo…Ekstenzija je neka, seticu se vec, neka koju nigde ni pre ni posle nisam video…Ne znam kako sam im naleteo bas ja, ali znam da sam reinstalirao win 7 i dan - dva nisam imao nikakvu zastitu i da se to desilo bas u tom trenutku…moguce je da sam negde trazio neke programcice, alate i “otvorio se dva prsta”…Sve u svemu ruzan osecaj, bilo je 25 giga slika dece itd. Vecina je bila i na diskovima pa nije apsolutna steta…Zanimljivo je da je sve sto je bilo tada na particiji D koja nije sistemska, znaci slike, aplikacije, muzika, crtaci, neki word doc. itd bilo kriptovano u toj ekstenziji. Opasno smisljena stvar ali kako selektuju zrtve tj. kako se pecamo ne znam.

Ne selektuje taj virus žrtve, on putuje mrežom i može svakog korisnika Windows sisteme da snađe, u 99% slučajeva korisnik Windows sisteme je kriv, skidanje ilegalnih filmova programa muzike dokumenta je osnova toga da se desi takva šteta

Ne vidim da je sa linuxom drugacije. Sto se vise popularise linux, to se vise prave virusi za njega. Nemojte misliti da je linux sveto drvo koje ne sme niko da zasora. Nista posebno nema linux, isto je softver, mozda ima drugacije pristupe i zastite, ali sve se to moze preskociti. Pocevsi od opensuse, gde instaliras drajvere klikom na link i to na rizicnim sajtovima.

A tako je i sto se tice nelegalnog materijala. Sigurnost linuksa prosistice najvise iz cinjenice da je malo rasprostranjen.

Ali odite na primer na piratebay i odmah vam iskacu prozori i traze vam lozinku za sve svasta.

Uvek se sve može preskočiti, samo je pitanje koliko truda neko mora da uloži da bi preskočio ogradu.
Ograde postoje razne…i ona od pola metra se smatra ogradom, ali i ona od 6 metara.
U ovom slučaju wintendo ima tu ogradu od pola metra, dok FOSS svet postavlja po svojoj prirodi tu ogradu vrlo visoko, baš zato što je otvoren i dostupan svima na analiziranje.
Mislim…treba ozbiljna motka da bi se tih 6 metara preskočilo, za razliku od wintenda gde možeš da je prosto prekoračiš :wink:

Pocevsi od opensuse, gde instaliras drajvere klikom na link i to na rizicnim sajtovima.

Nisam siguran da sam ovo razumeo? koji se to drajveri za OpenSuse nalaze na “rizičnim sajtovima” i koji su to sajtovi…molim malo detaljnije informacije?

Ok, mozda bih i ja branio linux da imam toliko znanja koliko i ti :slight_smile: Samo sam hteo da kažem, da nije ni linux neranjiv. Ali jedna stvar me na primer buni, a to je otvoreni kod kod nekih bitnih sistemskih programa. Nemam sad primer, ali recimo… ne govorim direktno o linuxu nego uopste. Da li svaki kod sme biti otvoren? Siguran sam da recimo sistem za placanje mora sadrzati zatvoreni kod, zar ne? Ili neke slicne transakcije… Da li je kod kriptovaluta otvoren? Onda bi svako mogao da nakoka bitkoine u svoj wallet koliko hoce. itd itd…

A sto se tice ograde, ok, to je ohrabrujuca informacija :slight_smile:

Sto se tice opensuse, kad mi je trebao drajver za wireless karticu, isao sam na neke razne sajtove za opensuse, svud ima ona slicica, one-click install. To mi je nekako nesigurno. E sad ne mogu da se setim koji su to sajtovi.

Није увек. Познајем неког ко је пре пар година добио ransomware кроз мејл. Не сећам се тачно, ал’ вероватно је у питању био pdf, doc, или нешто слично. Мада и не мора да значи да је уопште био attachment.
Свакако, од тада је на Линуксу :slight_smile:

За безбедан пренос података је потребна криптографија, а не затворен код.

To je Suse sistem za brzo instaliranje tu nema ništa ni nebezbedno niti strašno… jednostavno ta opcija postoji nekoliko godina unazad na Suse i ja recimo 90% paketa koji mi dodatno trebaju instaliram upravo na takav način jer je fenomenalan. Niko osim Suse ne može da napravi ekstenziju sa tim da pozove YAST jer je uslov da sve ide preko njihovih mirror-a, tako da je apsolutno bezbedno.

Virus sa kriptovanjem podataka dolazi isključivo u drugačijem obliku i nemoguće ga je spakovati u poznate ekstenzije, najčešće dolazi u sledećim oblicima:

ecc, .ezz, .exx, .zzz, .xyz, .aaa, .abc, .ccc, .vvv, .xxx, .ttt, .micro, .encrypted, .locked, .crypto, _crypt, .crinf, .r5a, .XRNT, .XTBL, .crypt, .R16M01D05, .pzdc, .good, .LOL!, .OMG!, .RDM, .RRK, .encryptedRSA, .crjoker, .EnCiPhErEd, .LeChiffre, [email protected]_com, .0x0, .bleep, .1999, .vault, .HA3, .toxcrypt, .magic, .SUPERCRYPT, .CTBL, .CTB2, .locky

Zato sam i pitao @Ultra da li se seća u kom obliku i kako mu je stigao cryptlocker.

No ovo ipak nema veye sa Windows-om ili Linuxom… jer je za sve kriv najviše sam korisnik što klikće na nebezbedne i ne proverene fajlove.

Cyber Attack with Ransomware hidden inside PDF Documents - Cybersecurity Insiders
https://lifehacker.com/ransomware-is-being-hidden-inside-attachments-of-attach-1794610034