Zvanično mintBox

[center][size=5]Stigao je zvanično Mint Box![/size][/center]

[center]0.jpg[/center]

[left]Ono što je problem u celoj ovoj priči je njegova cena:[/left]

[font=Arial][size=1]
The mintBox is available in two versions.[/size][/font][font=Arial][size=1]
mintBox Basic ($476 + shipping, duty & VAT):[/size][/font][list]
[]250GB HDD
[
]APU G-T40N (1.0 GHz dual core + Radeon HD 6290 – 9W)
[]4GB RAM
[
]Flat metal case
[/list][font=Arial][size=1]
mintBox Pro ($549 + shipping, duty & VAT):[/size][/font][list]
[]250GB HDD
[
]APU G-T56N (1.65 GHz dual core + Radeon HD 6320 – 18W)
[]8GB RAM
[
]Ribbed metal case
[/list]

U svakom slučaju Clem je lepo napisao kao odgovor na pitanje zašto ovolika cena: "Mi nismo prodavci računara, ovo je samo ekskluziva za prave fanove.

Ja ću se potruditi da uskoro dobijemo jedan primerak za testiranje da vidimo kako izgleda i kako se ponaša u radu.

nekako mi ovih 8GB rama štrči u odnosu na HDD i procesor, danas telefoni imaju ovakve procesore… ili da je ova jeftinija verzija imala 2GB rama a skuplja 4GB ili da su stavili jače procesore i veće HDD…

Koji uopšte MInt ima preinstaliran ovaj mali računar ? Mint 13 sa Cinnamon ili…

Da li je taj MInt isti kao i ovaj što mi instaliramo, ili je peglan za hardver mint box-a ?

Čini mi se da sam pročitoa da na njemu trči 13-ica i da je upeglan HW do bola…

Ako je hardver peglan od strane Mint developera namenski za box, onda je ovaj Linux PC pravi pogodak za linuksaše, i ima da se rasproda samo tako. Cena nije bitna.

У ком то свету цена није битна? :slight_smile: Чак и они који зарађују вишеструко више него ми пазе на цену и исплативост - зато су се и чудили толикој цени.
Било би добро када би за наше поднебље продавали само кућишта, без хардвера, па да ми у њега спакујемо ове наше играчке које смо склепали :slight_smile:

Hoće ga neko kupovati, ovde u Srbiji?

Па већ је најављено, домаћин ће да набави један. :slight_smile:

I sam znaš da danas hardvera ima crnoj zemlji teško, mnogo toga što je nekada bilo skupo, danas je otišlo u bescenje, a šta je skupo trebalo bi da bude i kvalitetno. Mint Box zasigurno je kvalitetan, ipak je aluminijumsko kućište, koliko god bilo malih dimenzija.
Radi se o ekskluzivi koja još nije u nekoj ultra masivnoj proizvodnji, te je donekle opravdano skupa. Moje mišljenje je da ne treba niko da piše o tome kako je Mint Box skup. Šta time dobija ? Ništa. Samo doprinosi odbojnosti kod pojednih kupaca, kojima i nije baš mnogo stalo do toga šta je unutra i koji sistem ima.

http://www.dodaj.rs/f/23/B7/33HHSks9/mintboxsize.png

Još malo za čitanje …

http://www.theregister.co.uk/2012/06/11/linux_mint_mintbox/

Ako sam dobro razumeo iz dotičnog teksta, 10% od prodajne cene svakog prodatog komada ide Mintu. Računica sledeća:

mintbox basic $476 – 10% = $47.6

mintbox pro $549 – 10% = $54.9

Ihhh…hiiiihhh … hii lepo lepo :slight_smile: :slight_smile:

Deluje kao odlična mašina, jedino je cena malo jača. Kada se dodaju poštarina i carina nije baš veselo :slight_smile:

U svetu Apple-a recimo.

Sada izlazi novi MBP gotovo identičan po izgledu kao stari MPB samo dosta brži, a cena će mu biti takva da ćeš za isti novac moći da kupiš 2 Sony Vaio koji su barem 3x brži nego ti mekovi. To je taj svet gde cena nije bitna…

Da se vratimo na MintBox.

Kao što ste i napisali, cena tu ne igra ulogu, Mint nije proizvođač hardvera već softvera a ovaj mintbox je samo ekskluziva za prave ljubitelje a i oni imaju udela od prodaje. Po mom skromnom mišljenju cena nije uopšte velika i tih 400€ ne deluje kao neka astronomska cifra (pričamo o realnom stanju a ne o stanju koliko je ko spreman da plati).

Malo zastanite i setite se koliko neki od Vas daju para na nove mobilne telefone, nove grafičke karte… u odnosu na sve to (pričamo o globalu) ova cena počinje da deluje smešno, a imati neko parče hardvera koji ima oznaku Linux Mint, meni predstavlja satisfakciju sikreno, jer dosad retko šta je izlazilo od HW (gotovo ništa) a da ima oznaku tvog omiljenog linuxa.

Ono što je u ovoj priči bitno je da ovaj hardver ima preinstaliran Linux Mint i oznake Mint sistema ! Za procesore neznam, RAM je više nego dovoljan, 250GB HDD i previše za jednu malu kutiju ! Ma i procesori su OK !!!
Trebamo podržati napore vodećih vodećix Linux distribucija za konkurenciju vlasničkom softveru i na ovom polju !!! :connie_jail:

Multimedia box, Mini PC system za edukaciju ili rad (fali samo projektor ili manji monitor) baziran na Linuxu, veoma lepo.
I jos jedan dokaz da i PC hardver u malim serijama moze da bude “skup”, posebno kada se ne pravi u Kini (ovu
makinu rade Izraelci) . Zamislite koliko bi tek kostao da ima i M$ Windows i Office :slight_smile:

Salu na stranu, svaka dobra masina koja ima Linux je dobrodosla. Ja samo kod laptopova i drugih visokoitegrisanih
masina (smartphone, nettop …) ne volem sto su komponente uglavnom oslabljene radi smanjenja potrosnje pa je HDD
cesto sporiji 2,5" cak i ako je SSD, slcno je za RAM i CPU.

Dopada mi se sto je odabran ATI APU, sjajna kombinacija grafike i procesora po manjoj ceni.

Zanimljivo bi bilo videti koliko bi kostala slicna stona masina od “domacih” komponenti sa Linuxom.

Ne bi bilo lose da imamo svoj MintOne, kao sto recimo postoji brend AresOne racunara za AROS.
http://www.vesalia.d…aresone2012.htm

Ne mislim samo na zvanicni Mint, nego i na sve podruznice a da deo profita ide zajednici i za razvoj OS-a
(kod ove masine 10% cene)

Da se napravi neki osnovni specs koji lako moze da se nadogradi, baziran na AMD ploci i da se zaista prodaje kao PC za skole, multimediju i surf
i rad (kad vec ne mere za igrice). Mislite o tome.

Akcija kao u Tempu… :connie_pumpkinsmile:

http://news.softpedia.com/news/MintBox-Basic-Is-Now-20-Off-326246.shtml

@[member=‘pavik’] Zanimljivo… čudno je da Softpedia objavlje takve vesti, pa nije Hardwarepedia :smiley:

Što ne spuste još malo (negde oko 100%)? Šalim se :smiley:

Ako ovako nastave, izgleda da će lepo proći MintBox :slight_smile:

Da bi ovo imalo efekta trebalo bi uređaj da košta 100 dolara, medjutim Clem je svojevremeno objavio da im to nije cilj.

The MintBox 2 is available!

thumb_mintbox2.png

^

Odlična mašina. Najvažnije

[COLOR=rgb(0,0,0)]Enclosure: Passively cooled fanless die-cast aluminum case

:connie_crazyperson:

na sve su mislili

[COLOR=rgb(0,0,0)]Audio: S/PDIF 7.1 channels + stereo line-out / mic

mnogo je bolji od prethodnog.