zvuk ne radi -Mint 13 Mate

Помоћ

пред два дана инсталирао сам Линукс Минт 13 Маја Мате . Све ради одлично осим звука. Наиме када пустим било шта не чује се. Покушао сам да подесим преко “Пулса” међутим када кликнем “звучне картице” нема ништа. Шта да радим ?

Instaliraj pavucontrol,

sudo apt-get install pavucontrol

otvori i idi na tab Configuration, i jel imaš ovako nešto ?

[ATTACH]988.IPB[/ATTACH]

ili otvori terminal, kucaj alsamixer, i jel ima ovako

[ATTACH]989.IPB[/ATTACH]

ako ima, koristi kursore na tastaturi da menjaš vrednosti kanala, i taster " M " za mute/unmute.

Pokušao i jedno i drugo i ništa. Instalirao pavucontrol i dobio sledeće

[ATTACH]991.IPB[/ATTACH]

zatim kucao u terminalu i ništa

[ATTACH]992.IPB[/ATTACH]

Inače na XP sve radi ok. Da li može da bude problem što su mi zvučnici sa kompom povezani preko USB.
Takođe podigao sam audicity i kada pustim zvuk on snima, grafikon fercera jedino što ne izlazi ništa sa zvučnika.

Koji je izlaz komande

sudo aplay -l

snimak komande

[ATTACH]993.IPB[/ATTACH]

Da li imaš zvučnu kartu u računaru ili laptopu ( fizički stereo 3.5" bananice ) ? Jel preko USB -a treba da ide zvuk i napajenje za zvučnike u tvom slučaju ?

Jesi li nekad proverio koja ti je zvučna kartica? Moguće je da je problem do drajvera.

Da imam zvucnu karticu sa 6 ulaza. Zvucnici se samo napajaju preko USB, a izlaz je na zvucnoj kartici. Probao sam i sa obicnim slusalicama direktno ali takodje nista.

[ATTACH]994.IPB[/ATTACH]

[ATTACH]995.IPB[/ATTACH]
Proverio a to je

[ATTACH]994.IPB[/ATTACH]

Pre ove distribucije probao sam Mint 7 Gloriju i tu nije bilo problema sa zvukom, ali sam je zamenio Mintom 13 zbog flash aplikacija u okviru internet pretrazivaca

Izgleda da sistem nije prepoznao zvučnu kartu. Realtek HD audio, postoji drajver za Linux

http://www.realtek.c…GetDown=false#2[/url] na dnu stranice skini Linux driver (3.0), raspakuj i pročitaj uputstvo za instalaciju. Ima i ovde malo o tome [url=“http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2028117”]http://ubuntuforums…d.php?t=2028117 kako se instalira drajver.

Ja definitivno ne znam kako da instaliram ove drajvere, bas se mucim. “Apsolutni pocetnik” :help:

Ovako, skinuo si LinuxPkg_5.17rc13.tar.bz2 sa Realtek sajta jel da ? Sad kopiraj tu arhivu u /Home ( tamo gde su Downloads, Documents… folderi )

Otvori terminal, prvo kopiraj ovu komandu

tar xvjf LinuxPkg_5.17rc13.tar.bz2

pa lupi Enter i sačekaj da raspakuje, zatim

cd realtek-linux-audiopack-5.17

pa lupi Enter, zatim

sudo ./install

dobiješ nešto ovako

[email protected]:~$ tar xvjf LinuxPkg_5.17rc13.tar.bz2
./realtek-linux-audiopack-5.17/
./realtek-linux-audiopack-5.17/Linux Audio Installation guide.pdf
./realtek-linux-audiopack-5.17/test.wav.bz2
./realtek-linux-audiopack-5.17/alsa-driver-1.0.25-5.17rc13.tar.bz2
./realtek-linux-audiopack-5.17/Readme.txt
./realtek-linux-audiopack-5.17/install
./realtek-linux-audiopack-5.17/version
[email protected]:~$ cd realtek-linux-audiopack-5.17
[email protected]:~/realtek-linux-audiopack-5.17$ sudo ./install

pa opet Enter i sačekaj da se drajver instalira, kada završi restartuj računar pa otvori pavucontrol ili alsamiser i vidi ima li nešto novo.

Skinuo sam drajvere i prebacio u “home” i tu ih raspakovao ( desni klik na zip fajl gde piše raspakuj ovde), sinoć sam pošavao i sa “upavljačem arhivom”

[ATTACH]996.IPB[/ATTACH]

zatim otvorio terminal i uneo prvu komandu i dobio sledeci rezultat

[ATTACH]997.IPB[/ATTACH]

Verovatno negde grešim.

Nije to ta arhiva, obriši iz /Home arhivu i onaj folder Realtek-Linux-Audioack-5.17, i skini sa njihovog sajta ponovo, odgovarajuću arhivu

[ATTACH]998.IPB[/ATTACH]

dovedi je u /Home, pa probaj opet sve korake. Prva komanda raspakuje arhivu, ne moraš ništa desni klik…

Uradio se sam sve po uputstvima, instalirao drajvere i nakon zavrsetka u terminalu pisalo je sledece

[ATTACH]999.IPB[/ATTACH]

potom sam restartovao kompjuter i u terminal ukucao comandu alsa mixer

[ATTACH]1000.IPB[/ATTACH]

i nazalost nista, ja sam izgleda tezak slucaj.

alsamixer

bez razmaka

[ATTACH]1002.IPB[/ATTACH]

Koji je izlaz komande

lspci | grep -i audio

[ATTACH]1004.IPB[/ATTACH]

Postoji BUG za taj VIA čip, ne vidim da je rešeno

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/alsa-driver/+bug/1033299

Nije reseno. Od ova dva koji da instaliram ?